11.12
21:21

Έπαιξε σαν Βασίλισσα!

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 77-68 απ’ τον Παναθηναϊκό, αν και καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού κυνήγησε τον αγώνα και θα μπορούσε να είχε φύγει με κάποιο καλύτερο αποτέλεσμα. Μεγάλο παιχνίδι της Βασίλισσας που δείχνει ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο για την συνέχεια. Κορυφαίοι για την ΑΕΚ οι Ούκιτς, Σάκοτα και Λαρεντζάκης.

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι απέναντι στον Παναθηναϊκό, με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να το εκμεταλλευτούν και να προηγηθούν στο πρώτο πεντάλεπτο με σκορ 15-6. Η Ένωση με κάποιες αλλαγές του Γιούρι Ζντόβτς κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι κάνοντας το 19-19, πετυχαίνοντας κάποια τρίποντα οι Ούκιτς και Σάκοτα, όμως στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Φώτσης με δικό του τρίποντο έκανε το 22-20 για το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο η Ένωση μπήκε αρκετά δυνατά, δείχνοντας να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού και δεν έδινε πολλά περιθώρια στην ομάδα του Πασκουάλ. Όμως, επιθετικά δεν το εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ, αφού υπέπεσε σε πολλά λάθη και δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Οι δυο ομάδες πήγαν όλη την δεύτερη περίοδο πόντο-πόντο, δημιουργώντας το 39-39 σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να μπει το ίδιο δυνατά όπως στην πρώτη περίοδο. Το καταφέρε κάνοντας στα πρώτα τρία λεπτά το 44-39, όμως η ΑΕΚ με τον Σάκοτα και τον Ντίξον δημιούργησαν να πάρουν προβάδισμα +2 πόντους με σκορ 44-46. Η Ένωση προσπάθησε να χτίσει διαφορά, όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε σωστά με αποτέλεσμα και στην τρίτη περίοδο να βρίσκονται στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού ισόπαλες οι δυο ομάδες. Με αποτέλεσμα η τρίτη περίοδος να λήξει 56-56.

Στην τέταρτη περίοδο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μην πατάει καλά και τον Παναθηναϊκό να το εκμεταλλεύεται, αποκτώντας γρήγορα μια διαφορά, φτάνοντας μάλιστα στους -7 πόντους. Η Ένωση με τον Ούκιτς και τον Σάκοτα προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, αλλά με κάποια επιπόλαια λάθη στην επίθεση, δεν κατάφερε να πλησιάσει τον Παναθηναϊκό και γνώρισε την ήττα με 77-68.

Αφήνοντας όμως πολύ καλές εντυπώσεις για την συνέχεια, αφού πλέον φαίνεται ότι είναι θέμα χρόνου, να πάρει κάποιο ντέρμπι απέναντι σε έναν μεγάλο αντίπαλο.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 39-39, 56-56, 77-68.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS: Σίνγκλετον 6 (7 ριμπ.), Νίκολς 16 (1), Φελντέιν 20 (2 τρίπ., 6 ασ.), Καλάθης 2, Ρίβερς 1, Μποχωρίδης 5 (1), Φώτσης 7 (1), Παππάς, Μπουρούσης 11 (1).

ΑΕΚ: Ούκιτς 19 (4/10 τρίπ.), Μιλόσεβιτς 5, Ντίξον 4 (1/2 δίπ., 0/5 τρίπ., 2/2 βολ.), Φάλκερ (0/5 σουτ, 7 ριμπ.), Ουίλιαμς 3, Σάκοτα 14 (2), Χαριτόπουλος, Λαρεντζάκης 13 (1), Ιβάνοβιτς 4, Μαυροειδής 6, Σκουλίδας.