07.12
18:42

Πήρε αυτό που ήθελε η Βασίλισσα

Παίζοντας ανά διαστήματα ωραίο μπάσκετ και έχοντας σε μεγάλη φόρμα τον Ντιξον που πέτυχε 29 πόντους, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη κόντρα στον Ζονόκι Ολάι με 76-89. Τρομερός για ακόμα μια φορά ο κόσμος της.

Μπροστά στον κόσμο της, που δεν την αφήνει πουθενά μόνη της, η Ένωση πήρε τη νίκη που ήθελε στην Ουγγαρία και συνεχίζει δυναμικά σε Ελλάδα και Ευρώπη. Κορυφαίος ο Ντίξον με 29 πόντους, πέντε ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά τον αγώνα της κόντρα στην Ζολνόκι Ολάι, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ, κυρίως με εύστοχα τρίποντα. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανεβάσουν την απόδοσή τους και να μπουν ξανά στο παιχνίδι, αρχικά μειώνοντας στο σκορ και μετά παίρνοντας κεφάλι. Προς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η Ένωση ανέβασε ξανά τον ρυθμό της και μείωσε στον ένα πόντο, πηγαίνοντας στον πάγκο με το σκορ στο 22-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης η Βασίλισσα παρουσιάστηκε πιο σοβαρή, εκμεταλλεύτηκε τις βολές που της έδωσε η αντίπαλός της, κάλυψε τη διαφορά και πήρε κεφάλι στο σκορ. Με σταθερή άμυνα χωρίς φάουλ, ευστοχία από την γραμμή των βολών, αλλά και καλές επιλογές στην επίθεση, οι Κιτρινόμαυροι κατάφεραν να διαλύσουν την άμυνα της Ζολνόκι και να χτίσουν μια καλή διαφορά για το δεύτερο ημίχρονο, καθώς το σκορ στην ανάπαυλα ήταν 37-50.

Οι Κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν με σοβαρότητα και στο δεύτερο ημίχρονο, καταφέρνοντας να φτάσουν τη διαφορά ακόμα και στους 20 πόντους. Ωστόσο, είχαν μερικά άσχημα λεπτά, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στους 10 και να μπαίνουν ξανά στο ματς. Εκεί η Ένωση βρήκε ξανά το δρόμο προς στο σκοράρισμα, με τον Ντίξον που ήταν ασταμάτητος και έτσι στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 74-58 για την Ένωση.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ουσιαστικά είχε τυπικό χαρακτήρα, καθώς η Ζολνόκι δεν μπορούσε να καλύψει την διαφορά και οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο χαλαρό μπάσκετ, δίνοντας έμφαση στο σκοράρισμα. Ο Ντίξον και σε αυτό το δεκάλεπτο ήταν εύστοχος και ασταμάτητος, με τη διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα και την ΑΕΚ να πανηγυρίζει τελικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 37-50, 58-74, 76-89

ΣΟΛΝΟΚΙ: Μπάρνις 4, Ράιτ 5, Έιλινγσφελντ, Ουίτμαν 6 (2), Βοϊβόντα 11 (1), Τοτ 9, Μπορίσοφ 13 (1), Πόποβιτς 6, Παβλίσεβιτς 22 (6).

ΑΕΚ: Ούκιτς 20 (3), Σάκοτα 10 (1), Μιλόσεβιτς 3, Ντίξον 29 (8/12 τρίπ.), Λαρεντζάκης 10 (2), Φάλκερ 4, Ιβάνοβιτς 3, Μαυροειδής 6, Σκουλίδας 2, Ουίλιαμς 2.