04.12
18:51

Πάλεψαν οι μάγκες απέναντι σε ΔΙΚΕΑ και διαιτητές…

Η ΑΕΚ αποκλείστηκε απ’ το Κύπελλο Ελλάδος, γνωρίζοντας την ήττα με 26-31 απ’ τον ΔΙΚΕΑ. Μεγάλη προσπάθεια έκαναν οι μάγκες, αλλά δεν κατάφεραν να κερδίσουν τον ΔΙΚΕΑ και τους …διαιτητές.

Η ΑΕΚ υποδέχτηκε τον ΔΙΚΕΑ στο Καματερό για την πρώτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Η Ένωση δεν πατούσε καλά στα πρώτα δέκα λεπτά με αποτέλεσμα ο ΔΙΚΕΑΣ να το εκμεταλλευτεί και να χτίσει μια διαφορά μέχρι και 7 γκολ.

Μετά από ένα τάιμ αουτ του Κώστα Τούτση, η Ένωση προσπάθησε να ανασυγκροτηθεί και να κάνει το μεγάλο “come back”. Πέντε λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, κατάφερε να ρίξει την διαφορά στο -4, αλλά κατάφερε να πάει στο ημίχρονο με το 12-15 σκορ και στα τρια γκολ διαφορά απ’ τον ΔΙΚΕΑ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να φτάσει το παιχνίδι στο -2, με σκορ 17-19.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με την ΑΕΚ να βρίσκεται πάντα στο -2. Όμως στο 46ο λεπτό του παιχνιδιού, ο ΔΙΚΕΑΣ εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη της ΑΕΚ, αλλά και κάποια σφυρίγματα των διαιτητών και πήρε πάλι διαφορά πέντε γκολ με σκορ, 19-24.

Οι μάγκες προσπάθησαν να πλησιάσουν και πάλι τον ΔΙΚΕΑ στο σκορ, χωρίς αποτέλεσμα όμως. Έριξαν πάλι την διαφορά στο -3 και με 24-27 σκορ, αλλά τα πολλά ανάποδα σφυρίγματα των διαιτητών της αναμέτρησης έδιναν την ευκαιρία στον ΔΙΚΕΑ να ξεφεύγει στο σκορ.

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 26-31 απ’ τον ΔΙΚΕΑ, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό απ’ το Κύπελλο Ελλάδος, έχοντας πολλά παράπονα απ’ την διαιτησία.