29.11
19:02

Την χτύπησε στις αδυναμίες της

Η Ζιελόνα Γκόρα νίκησε με 78-75 την ΑΕΚ στην Πολωνία, αναγκάζοντας την σε τρίτη ήττα στους ομίλους, χτυπώντας την στις αδυναμίες που έχει στην θέση «5». Πολλά τα χαμένα τρίποντα(14/39) πάλι απ’ την ΑΕΚ, ο Ντίξον (22π.) και ο Ούκιτς (16π.) προσπαθούσαν μόνοι του.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πολύ γρήγορα πήρε προβάδισμα έξι πόντων, με τον Ντίξον να σημειώνει 8 πόντους και με το σκορ στο 2-8. Η Ένωση συνέχισε το ίδιο δυνατά και κατάφερε την διαφορά να την πάει ακόμα και στους δέκα πόντους. Όμως κάπου εκεί η Ζιελόνα Γκόρα αφυπνίστηκε με αποτέλεσμα να αντιδράσει και η πρώτη περίοδος να τελειώσει με την Ένωση να προηγείται με 13-17, δείχνοντας σημάδια χαλαρότητας προς το τέλος της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο δυο συνεχόμενα τρίποντα του Σάκοτα και έναν του Μιλόσεβιτς, έδωσαν στην ΑΕΚ προβάδισμα δέκα πόντων. Η ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς συνέχισε κρατώντας την υπέρ της διαφορά, αλλά στα τελευταία τρία λεπτά, έδειξε πάλι σημάδια χαλαρότητας και κάποια λάθη έκαναν την Ζιελόνα Γκόρα να ρίξει την διαφορά στο -6, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μπαίνει δυνατά, όπως στην πρώτη και στην δεύτερη περίοδο. Με αποτέλεσμα να πηγαίνει την διαφορά στους 9 πόντους απ’ τους Πολωνούς, αλλά όσο περνούσε η ώρα, τα λάθη γινόντουσαν όλο και περισσότερα και έδειχναν οι παίκτες της Ένωσης, ότι έχουν πάθει «blackout». Η Ζιελόνα Γκόρα το εκμεταλλεύτηκε αυτό, πίεσε την ΑΕΚ κάτω απ’ το καλάθι και κατάφερε στο τελευταίο λεπτό να αλλάξει την εικόνα του παιχνιδιού και να πάρει προβάδισμα στο τέλος της περιόδου, με σκορ 55-51.

Στην τέταρτη περίοδο η Ένωση, δεν επέστρεψε ποτέ στο παιχνίδι, αφού τα πολλά λάθη αλλά και οι προσπάθειες για τρίποντο που δεν ήταν εύστοχες, έφεραν την ΑΕΚ σε μειονεκτική θέση. Επίσης και το μόνιμο πρόβλημα στην θέση «5», έκανε την Ζιελόνα Γκόρα να προτιμήσει να παίξει την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς κάτω απ’ το καλάθι, καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα μέχρι και 9 πόντους.

Τελικά η Ένωση, έδειχνε να μην μπορεί να βρει λύση για να αντιδράσει και ηττήθηκε με 78-75 απ’ την Ζιελόνα Γκόρα, χάνοντας ένα δικό της παιχνίδι φτάνοντας τις τρεις ήττες στον όμιλο της διοργάνωσης.