26.11
15:40

Με σβηστές μηχανές επικράτησαν και του Άρη!

Η Ένωση επικράτησε με 26-24 του Άρη Νίκαιας, σε ένα ήρεμο μεσημέρι στο Καματερό, με τον Κώστα Τούτση να έχει την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει παίκτες με λίγο χρόνο συμμετοχής, αλλά να δοκιμάσει και κάποια πράγματα στην τακτική. Δεν απειλήθηκε ούτε μια στιγμή ο «Δικέφαλος».

Έπαιζε όποτε χρειαζόταν…

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και νωρίς-νωρίς είχε κάνει το 4-0, με τον Άρη Νίκαιας να δείχνει ότι δεν μπορεί να αντιδράσει. Έπειτα η Ένωση χαλάρωσε και το πλήρωσε με την ισοφάριση σε 7-7 απ’ την ομάδα της Νίκαιας.

Για λίγα λεπτά οι δυο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο, όμως με κάποιες αλλαγές του Κώστα Τούτση με νέα πρόσωπα, κατάφερε να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ κάνοντας ο 14-10, τελικά το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την ΑΕΚ να προηγείται με 16-12 του Άρη, δείχνοντας ξεκάθαρα ότι έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Κράτησε το υπέρ της σκορ μέχρι το τέλος!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο «Δικέφαλος» μπήκε το ίδιο δυνατά όπως στο πρώτο, με την διαφορά όμως ότι ο Άρης, προσπάθησε να αντιδράσει φέρνοντας την διαφορά στα δυο γκολ, με σκορ 18-16.

Η Ένωση ξαναπήρε μια διαφορά τεσσάρων γκολ, όμως ο Άρης αντέδρασε και πάλι φέρνοντας το σκορ στο 21-19. Στην συνέχεια η ΑΕΚ ξαναπήρε διαφορά, αυτήν την φορά έξι γκολ με το σκορ στο 25-19. Κάπως έτσι πήγε το παιχνίδι μέχρι το τέλος, με την διαφορά ότι ο Κώστας Τούτσης έριξε στο παιχνίδι, αρκετά νέα πρόσωπα αλλά έκανε και δοκιμές σε κάποια σχήματα.

Με αποτέλεσμα να μην απειληθεί η ΑΕΚ, απ’ τον Άρη απλά η ομάδα της Νίκαιας έριξε την διαφορά στα δυο γκολ με τελικό σκορ 26-24. Σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα η Ένωση, με το τελικό σκορ να είναι άκρως πλασματικό.

Η Ένωση σκαρφάλωσε προσωρινά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αφού ο ΔΙΚΕΑΣ έχει έναν αγώνα λιγότερο.