23.11
18:42

Σιδηρά Βασίλισσα με αρχηγική εμφάνιση!

Πένυ Μακρή

Η ΑΕΚ με κατά διαστήματα εξαιρετικού μπάσκετ δεν κινδύνευσε από την Παρτιζάν και επικράτησε με 91-81 για την 6η αγωνιστική. Αρχηγική εμφάνιση από τον Ντούσαν Σάκοτα και τα κομβικά… τρίμπαλα του. Εξαιρετικοί Ντίξον και Βασιλειάδης.

Με τρίποντα των Γουίλιαμς και Βασιλειάδη ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο στο ΟΑΚΑ, με την ΑΕΚ να μπαίνει δυνατα στο ματς κάνοντας το 6-0. Ο Λαρεντζάκης με 2/2 στο 4’ ανέβασε έγραψε το 8-4, με την ΑΕΚ να παίζει εξαιρετικά στην άμυνα αλλά να δυσκολεύεται να σκοράρει. Ο Ρόμπινσον εκμεταλλεύτηκε τη δυσκολία της Ένωσης και με τρίποντο μείωσε σε 8-7, ενώ ο Κοπρίβιτσα έβαλε μπροστά την Παρτιζάν για το 9-8. Στο 8’ ο Ντίξον με κερδισμένο καλάθι και φάουλ, μετά από απίστευτη προσωπική ενέργεια έκανε το 16-11, με τον Μαρίνκοβιτς να πετυχαίνει τρίποντο για το 16-14. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μαυροειδής με καλάθι και φάουλ σημείωσε το 20-14 και με δικό του κλέψιμο στην αμέσως επόμενη φάση, ο Σάκοτα έγραψε το 22-14 του δεκαλέπτου.

Η συνέχεια είχε Ντίξον… Με δύο καλάθι ο παίκτης της ΑΕΚ κράτησε σταθερή τη διαφορά της ΑΕΚ για το 26-17, ο Μαρίνκοβιτς με τρίποντο μείωσε για το 26-20 και ο Μιλόσεβιτς στο 14’ έκανε το 28-20. Η Βασίλισσα με κάποια λάθη έχασε λίγο το ρυθμό της, ωστόσο ο Μίλαν ήταν εκεί και στο 15’ με καλάθι και φάουλ πέτυχε το 30-22. Ο Βασιλειάδης με τρίποντο στο 18’ έγραψε το 38-27, ο Βράμπατς μετά από κερδισμένο φάουλ από τον Φάλκερ (3ο προσωπικό) μείωσε σε 40-33, για να γράψει το  42-33 του ημιχρόνου ο Μαυοειδής μετά από ασίστ πάρε βάλε του Ντίξον.

Μπλάκ άουτ για την ΑΕΚ στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Ούκιτς στο 22΄έκανε το 44-35, ο Μιλόσεβιτς πέτυχε τρίποντο για το 44-37, ωστόσο η Ένωση έδειξε να χάνεται. Ούκιτς και Βασιλειάδης με τρίποντα στο 26’ σημείωσαν το 53-39, ωστόσο ο Ράτκοβιτς στο 27’ έγραψε το 55-47. Ο Ντίξον με τρίποντο στο 28’ έκανε το 58-48, όμως οι Σέρβοι ανέβασαν στροφές, ο Μαρίνκοβιτς μείωσε σε 60-55 και ο Χάτσερ στην εκπνοή του δεκαλέπτου με τρίποντο έφερε την Παρτιζάν ένα καλάθι μακριά, κάνοντας το 64-62.

Με απίστευτο σουτ του Ντίξον, η ΑΕΚ πήρε αέρα 4 πόντων στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όμως ο Μπίρσεβιτς απάντησε για το 66-64. Ο Σάκοτα με κερδισμένο φάουλ για τρεις βολές σημείωσε το 69-64 στο 32’ και ο Γουίλιαμς συνέχισε για το 71-64. Ο Ντίξον στο 33΄με τρίποντο ξεσήκωσε τον κόσμο για το 74-64. Στο 35΄ήταν σειρά του Σάκοτα να σκοράρει από τα 6.75 για το 79-69 και ο Μιλόσεβιτς ένα λεπτό κέρδισε το φάουλ για το 80-71. Ο Χάτσερ μείωσε σε 80-73 και ο Ούκιτς με ανάποδο λέι απ πέτυχε το 82-73. Ο Ντούσαν Σάκοτα με αρχηγική εμφάνιση πέτυχε τρίποντο για το 86-73, όμως ο Μπίρσεβιτς στο 38’ μείωσε για το 86-77. Το τελικό 91-81 σημείωσε ο Ιβάνοβιτς με τρίποντο!

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 42-33, 64-62, 91-81

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 7 (6 ασίστ), Σάκοτα 19, Βασιλειάδης 16, Μιλόσεβιτς 10 (4 ριμπ.), Ντίξον 15 (4 ασίστ), Λαρεντζάκης 2, Φόλκερ (6 ριμπ.), Ιβάνοβιτς 3, Μαυροειδής 10, Γουίλιαμς 9.

Παρτιζάν (Τζίκιτς): Ρόμπινσον 7, Ρατκόβιτσα 10 (7 ασίστ), Βράμπατς 2, Μαρίνκοβιτς 13, Μπίρτσεβιτς 12 (11 ριμπ.), Κοπρίβιτσα 5, Άντριτς 5, Χάτσερ 18, Καράχοτζιτς 3, Λούκοβιτς 6.