23.11
18:34

Μάγκες με τα όλα τους!

Ο «Δικέφαλος» επιβλήθηκε καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα, απέναντι στον Δούκα και επικράτησε στο Δαΐς με 27-21 σκορ και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παναγιώτη Νικολαϊδη. Μόνη δεύτερη παραμένει η Ένωση στην βαθμολογία!

Δέχτηκε πίεση, αλλά την ξεπέρασε!

Η ΑΕΚ προσπάθησε να μπει πολύ δυνατά στο παιχνίδι, αλλά η υψηλή πίεση του Δούκα, δεν άφησε πολλά περιθώρια στους μάγκες, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω με διαφορά δυο γκολ και με σκορ 5-3.

Μετά το πρώτο τέταρτο, η Ένωση κατάφερε και ισορρόπησε το παιχνίδι και πέρασε μπροστά με σκορ 8-11. Την διαφορά προσπάθησε να την κρατήσει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, κάτι που το κατάφερε πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με δυο γκολ διαφορά και σκορ, 10-12.

Σοβαρή ΑΕΚ μέχρι το τέλος!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δούκας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και ισοφάρισε νωρίς-νωρίς την Ένωση, αλλά οι μάγκες κατάφεραν μετά απ’ τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, να ξαναπάρουν διαφορά τριών τερμάτων με σκορ 15-18.

Στο ίδιο τέμπο συνέχισε ο «Δικέφαλος» στο παιχνίδι, καταφέρνοντας να πάει το δείκτη του σκορ και στο 18-22. Ο Δούκας προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η ομάδα του Κώστα Τούτση δεν άφηνε μεγάλα περιθώρια, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παναγιώτη Νικολαϊδη, που πραγματοποίησε μια συγκλονιστική εμφάνιση.

Το παιχνίδι πήγε έτσι μέχρι το τέλος, με την ΑΕΚ να παίρνει το σπουδαίο διπλό μέσα στο Δαΐς απέναντι στον Δούκα, με σκορ 21-27, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παναγιώτη Νικολαϊδη και με αυτό το αποτέλεσμα, μένει μόνη της στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΑΣΕΔ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραϊτης 1, Ζαμπούνης 7, Μανουσέλης 1, Βελαώρας, Μπραουδάκης, Αποστολίδης, Μπάρμπας, Ντούνης 1, Πάνου, Μπάγιος 4, Αντωνόπουλος, Νταρσουλάντ, Αραπακόπουλος, Κολλύρης, Μυλωνάς 7.

ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 4, Γεωργιάδης 1, Μακρυγιάννης, Νικολαϊδης 12, Συγγάρης, Καραστέργιος, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Πανταζής, Βαμβακάς, Άντρεγιτς 5, Χόγκας 4, Τσιβρανίδης, Μπαλάσκας, Αλικάκος 1.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής