22.11
21:53

Μυθική Ντόρτμουντ, μυθικό ματς, μυθικό ρεκόρ!

Αυτό που είδαμε απλά ΔΕΝ υπάρχει! Σε ένα ΜΥΘΙΚΟ παιχνίδι που θα το θυμόμαστε χρόνια η Ντόρτμουντ επικράτησε με το εκπληκτικό 8-4 της Λέγκια σε ματς που έσπασε το ρεκόρ με τα περισσότερα γκολ συνολικά.

ΜΥΘΙΚΟ ματς στο «Signal Iduna Park»! H Nτόρτμουντ επικράτησε 8-4 της Λέγκια Βαρσοβίας, με τα γκολ να μπαίνουν με καταιγιστικό ρυθμό και να δημιουργούνται τρομερά ρεκόρ. Έσπασε το ρεκόρ με τα περισσότερα τέρματα σε ένα παιχνίδι, το οποίο είχε επιτευχθεί στο Μονακό-Λα Κορούνια (8-3).

Ματς απόλαυση για τους λάτρεις του ποδοσφαίρου! Δώδεκα γκολ εκ των οποίων τα 7 στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στα πρώτα 31 λεπτά! Απίστευτος ο Ρόις, έκανε χατ-τρικ στην παρθενική του συμμετοχή τη φετινή σεζόν μετά τον τραυματισμό που τον ταλαιπωρούσε! Παίζει την πρωτιά στη Μαδρίτη με τη Ρεάλ η Ντόρτμουντ την τελευταία αγωνιστική, με την ομαδάρα του Τούχελ να προκρίνεται ως πρώτη εάν δεν ηττηθεί!

Η Λέγκια… πάγωσε το «Signal Iduna Park» στο 10ο λεπτό. Ο Οτζίτζα-Οφόε γύρισε τη μπάλα από τα δεξιά μέσα στην περιοχή, ο Πριγιόβιτς στόπαρε και με τρομερό εν στάσει σουτ με το εξωτερικό έστειλε τη μπάλα στο δεξί «παράθυρο» του Βάιντενφελερ και έγραψε το 1-0 για τους Πολωνούς. Το γκολ αυτό «νευρίασε» τους παίκτες του Τόμας Τούχελ, που μέσα σε ένα τρίλεπτο «φωτιά», πέτυχαν ισάριθμα τέρματα!

Στο 17’ ο Καγκάβα με πλασέ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε και ένα λεπτό μετά ο ίδιος παίκτης με τον ίδιο τρόπο έφερε «τούμπα» το ματς. Στο 20ο λεπτό δε, ο Σαχίν μετά από τραγικό λάθος του Τσέρζνιακ έγραψε το 3-1. Ο ρυθμός ήταν εκπληκτικός, τα γκολ έμπαιναν το ένα μετά το άλλο και στο 24’ η Λέγκια μπήκε ξανά στο παιχνίδι. Μετά από συρτή σέντρα του Μπερεζίνσκι ο Πριγιόβιτς με ωραίο τελείωμα σκόραρε το δεύτερο προσωπικό τέρμα αλλά και της ομάδας του!

Πέντε λεπτά μετά, συνέβη μια απίστευτη φάση! Η Λέγκια είχε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά ο σκόρερ των δύο τερμάτων της κατάφερε να πετύχει το οριζόντιο δοκάρι λίγο έξω από την μικρή περιοχή. Στην εξέλιξη της φάσης και μετά την αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Ρόις έδωσε στον Ντεμπελέ και αυτός με τρομερή προσποίηση άδειασε δύο αντιπάλους του και με πλασέ έγραψε το 4-2. Στο 32’ δε, η Μπορούσια σκόραρε εκ νέου, με τον Ρόις να ανοίγει λογαριασμό στη φετινή σεζόν, στην παρθενική του εμφάνιση μετά τον σοβαρό τραυματισμό που τον ταλαιπωρούσε! Κι όμως, κάπου εκεί τα γκολ σταμάτησαν! Μέχρι το ημίχρονο, βέβαια, γιατί στην επανάληψη είχε και συνέχεια…

Επτά λεπτά μετά την επανέναρξη, ο Μάρκο Ρόις σκόραρε με πλασέ από κοντά έπειτα από πάσα πάρε-βάλε του Ντεμπελέ, με την Λέγκια να απαντάει στα γκολ! Ήταν το 57’ όταν ο Πριγιόβιτς βρήκε εξαιρετικά τον Κούτσαρτσικ στην περιοχή και αυτός με άψογο τελείωμα με το εξωτερικό έγραψε το 6-3! Οι δύο ομάδες δεν έδειχναν διάθεση να σταματήσουν να σκοράρουν! Έκαναν ένα… διάλλειμα για 24 λεπτά ώστε να γεμίσουν τις μπαταρίες τους και συνέχισαν να σφυροκοπάνε τις εστίες των δύο πορτιέρε.

Στο 81’ ο Σίρλε μπήκε μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ, ο Τσέρζνιακ έδιωξε και ο Πάσλακ που ερχόταν σαν… τρέιλερ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πολωνού τερματοφύλακα, για να έρθει δύο λεπτά μετά ο Νίκολιτς και με ωραίο τελείωμα να στείλει τη μπάλα πρώτα στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Βάιντενφελερ, διαμορφώνοντας το 7-4. Η Ντόρτμουντ είχε ισοφαρίσει το ρεκόρ των περισσοτέρων τερμάτων συνολικά σε ένα παιχνίδι και από τις δύο ομάδες (Μονακό-Λα Κορούνια 8-3) αλλά ήθελε να το σπάσει!

Κάπως έτσι, στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μάρκος Ρόις σκόραρε με διαγώνιο πλασέ μέσα από την περιοχή και διαμόρφωσε το 8-4, κάνοντας χατ-τρικ. Έσπασε έτσι το… παραπάνω ρεκόρ και συνάμα έκανε την καλύτερη δυνατή επιστροφή στους αγωνιστικούς χώρους, στην παρθενική του εμφάνιση τη φετινή σεζόν μετά τον τραυματισμό που τον ταλαιπωρούσε μήνες τώρα!

Πηγή: sport-fm.gr