08.11
20:41

Να ‘χα χίλια μάτια!

Μια ομάδα που αξίζει όσο καμία τη στήριξη του κόσμου της! Η Βασίλισσα επικράτησε με 78-58 της Σάσαρι, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και έχοντας σε τρομερή μέρα τους Γουίλιαμς και Μαυροειδή! Βοήθησε ο Λαρεντζάκης, πήρε φόρα στο τέλος ο Ντίξον, σταθερός και ο Σάκοτα

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα της Βασίλισσας στο ΟΑΚΑ, η οποία με ένα επιμέρους 12 -2 πήρε κεφάλι γρήγορα στο σκορ και έδειξε διάθεση να τελειώσει νωρίς το ματς. Ο Γουίλιαμς ισοφάρισε για το 2-2, ο Λαρεντζάκης μετά από καλή άμυνα έκανε το 4-2 και ο Γουίλιαμς μαζί με τον Μαυροειδή το 12-2 στο 3’. Γουίλιαμς και Ντίξον στο 6’ έγραψαν το 18-9, ο Μιλόσεβιτς στο 8’ στο 22-13 και ο Σάκοτα με τρίποντο στην πρώτη επαφή του με τη μπάλα σκόραρε από τα 6.75 για το 25-13. Η ΑΕΚ έπαιξε τρομερή άμυνα και ο Βασιλειάδης έγραψε το 27-13 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο τελευταίος, με τρίποντο ανέβασε κι άλλο τη διαφορά για το 30-12, ενώ στο 12’ με τον ίδιο τρόπο έκανε το 36-17. Ο Σακέτι στο 15’ μείωσε για το 38-19, όμως ο Γουίλιαμς με τρίποντο κράτησε τη διαφορά ασφαλείας για την Ένωση (41-22). Ο Φάλκερ κέρδισε καλάθι και φάουλ, όμως αποχώρησε τραυματίας με τον Μαυροειδή να γράφει το 44-22 και ο απίθανος Γουίλιαμς με τρίποντο στο 18’ σημείωσε το 47-24.

Με τρίποντο του Όντομ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο ο Ντίξον έκανε το 49-29 και ο Μιλόσεβιτς στο 24’ με τρίποντο το 52-29, αναγκάζοντας τη Σάσαρι σε τάιμ άουτ. Στο 26’ ο Ντίξον έκλεψε τη μπάλα και με ασίστ, ο Ούκιτς μόνος του κάτω από το καλάθι έκανε το 56-32. Ο Μιλόσεβιτς με τάπα έκοψε την επίθεση της Σάσαρι και ο Ντίξον βρήκε τον Μαυροειδή για το 58-34. Ο Λαρεντζάκης στο 28’ έκλεψε και ο Μαυροειδής έκανε το 60-35 και ο Μονάλντι σημείωσε το 60-38 του δεκαλέπτου.

Με ένα σερί 4-0 ξεκινησε η Σάσαρι στην τελευταία περίοδο, ωστόσο ο Σάκοτα ήταν εκεί για να της κόψει τη φόρα, αφού με τρίποντο έκανε το 63-44 στο 32’. Ο Ντίξον όπλησε και με τρίποντο ανέβασε κι άλλο τη διαφορά για το 66-44, δείχνοντας στους Ιταλούς ότι δεν έχουν καμία ελπίδα. Ο Όντομ στο 34’ έκανε το 66-46 και ο Ντίξον μετά από άστοχο σουτ του Ούκιτς έκλεψε και του έδωσε την ευκαιρία για το 68-46. Μιλόσεβιτς και Ντίξον έκαναν το 74-48 στο 36’, με τον δεύτερο στη συνέχεια να υποπίπτει σε δύο σερί λάθη, δίνοντας την ευκαιρία στη Σάσαρι να μειώνει στο 74-52. Η Ένωση δεν κινδύνευσε στα τελευταία λεπτά και πήρε την 3η νίκη στη διοργάνωση, μένοντας πρώτη στη βαθμολογία και περιμένοντας τα αυριανά ματς του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 47-26, 60-38, 78-58

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 11 (8 ασίστ), Σάκοτα 10 (5 ριμπ.), Βασιλειάδης 8, Μιλόσεβιτς 7 (6 ριμπ.), Ντίξον 13, Λαρεντζάκης 2 (7 ριμπ.), Φόλκερ 2, Μαυροειδής 10 (6 ριμπ.), Σκουλίδας, Γουίλιαμς 15, Τσαλμπούρης.
Σάσαρι (Πασκίνι):
Τζόνσον-Όντομ 17, Λέισι 4, Ντεβέκι, Σακέτι 5, Λίντεκα 10 (6 ριμπ.), Σαβάνοβιτς 9, Κάρτερ, Στίπτσεβιτς 5, Ολασένι 3, Μονάλντι 5.

Διαιτητές: Αντόνιο Κόντε (Ισπανία), Ερέζ Γκουριόν (Ισραήλ), Ράντομιρ Βοΐνοβιτς (Μαυροβούνιο).