01.11
18:48

Κρίμα για τον κόσμο σου…

Η Βασίλισσα με διαστήματα καλού μπάσκετ, αλλά και παιδαριώδη λάθη ηττήθηκε με 78-88 από τη Μπεσίκτας και έχασε την πρωτιά στον όμιλο της. Εξαιρετικοί Βασιλειάδης και Γουίλιαμς που προσπάθησαν να αλλάξουν την εικόνα της ΑΕΚ χτυπώντας από την περιφέρεια. Απίστευτος κόσμος που έδωσε δυναμικό «πάρων» και ζέστανε το κρύο ΟΑΚΑ.

Με τον Τόμσον να σημειώνει ένα γρήγορ 5-0 η Μπεσίκτας πέρασε μπροστά στο σκορ στο 2’, ωστόσο ο Γουίλιαμς με τρίποντο και ο Λαρεντζάκης στη συνέχεια έφεραν το ματς στα ίσα (5-5). Ο Αμερικανός με καλάθι και φάουλ στον Τόμσον έδωσε την ευκαιρία στους Τούρκους να περάσουν μπροστά, όχι για πολύ όμως, αφού ο ίδιος στο 5’ με νέο τρίποντο έκανε το 10-9.

Ο Ντίξον μετά από τρομερη πάσα του Ούκιτς στο 7’ έγραψε το 14-13, όμως ο Σανλί ανέβασε τη διαφορά σε 20-16, με τον Μιλόσεβιτς να μειώνει σε 18-20 για τη Βασίλισσα. Με κακή άμυνα της ΑΕΚ ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο, με τον Στρόμπερι να κάνει το 24-18 και τον Ντίξον να μειώνει για το 20-24.

Ο Μιλόσεβιτς έκανε το 22-28, Ο Ντίξον με 2/2 το 24-28, όμως ο Στρόμπερι με λέι απ ανέβασε τη διαφορά στο 32-24. Ο Σανλί με κάρφωμα στο 14’ έγραψε το 34-24 και ο Σάκοτα μετά από ασίστ του Ντίξον έκανε το 28-36. Ο άσος της Βασίλισσας με καλάθι και φάουλ σημείωσε το 30-39, με την ΑΕΚ να θέλει να παίξει θεαματικό μπάσκετ χωρίς να της βγαίνει. Ο Έτζε ανέβασε τη διαφορά στο 18 σε 33-44 και ο Σάκοτα με κλέψιμο μοίρασε στον Λαρεντζάκη για το 39-47. Η Ένωση μείωσε για το ημίχρονο σε 40-47, μετά από τεχνική ποινή στον πάγκο της Μπεσίκτας.

Ο Σάκοτα με τρίποντο έβαλε την ΑΕΚ ξανά το ματς στην επανάληψη κάνοντας στο 43-47, ωστόσο η Ένωση μετά από κακή άμυνα βρέθηκε ξανά πίσω με 43-51. Ο Μαυροειδής δεν κατάφερε να μειώσει κάτω από τη ρακέτα, όμως ο Βασιλειάδης από τη γωνία με τρίποντο έφερε τη Βασίλισσα ένα καλάθι μακριά από την ισοφάριση (51-53).

Ο Κλαρκ απάντησε για το 51-55, ο Γουίλιαμς από τα 6.57 στο 26’ έγραψε το 54-55 και ο Βασιλειάδης με νέο τρίποντο έκανε το 56-57. Ο Ντίξον με λέι απ έβαλε μπροστά τους Κιτρινόμαυρους για το 58-57, ο Βασιλειάδης έκανε το 61-61 με νέο τρίποντο και ο Κλαρκ έγραψε το 61-63 της περιόδου. Με τρίποντο του Ιβάνοβιτς η Βασίλισσα ισοφάρισε για το 64-64, ο Μαυροειδής έκανε μια τρομερή τάπα στον Μαυροειδή, ωστόσο ο Κλάρκ στο 33’ έκανε το 64-68.

Ο Μιλόσεβιτς μείωσε για το 66-68, όμως ο Κλάρκ με τρίποντο στο 35’ ανέβασε τη διαφορά στο 66-73. Η Μπεσίκτας ανέβασε κι άλλο τη διαφορά με τον Έτζε μετά από λάθος της ΑΕΚ (66-75) κατον Κλαρκ με 2/2 βολές (66-77).

Βασιλειάδης και Ούκιτς αστόχησαν σε διαδοχικά σουτ στο 37’, όμως ο Γουίλιαμς με τρίποντο έκανε το 71-79 στο 37’. Ο Σάκοτα με 0/2 δεν μπόρεσε να μειώσει κι άλλο, ο Κλαρκ με τρίποντο έκανε το 71-82 και κάπου εκεί το ματς καθορίστηκε, με την Ένωση να χάνει με 78-88.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 40-47, 61-64, 78-88