30.10
19:32

Η ΑΕΚ που δεν βλέπεται έχασε από άκυρο γκολ

Με ένα γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη στην Τούμπα κόντρα στην ΑΕΚ (1-0), που για ακόμα έναν αγώνα δεν κατάφερε να σκοράρει. Δοκάρι με τον Χριστοδουλόπουλο, έμεινε εκτός ο Τσιγκρίνσκι. Δεν υπάρχει κόρνερ στη φάση του γκολ.

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ έπαιξαν ένα αμυντικό και ένα επιθετικό ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να κλέβουν τη νίκη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Ένωση έπαιξε χωρίς τον Τσιγκρίνσκι και είχε δοκάρι με τον Χριστοδουλόπουλο. Παρά την ήττα, οι Κιτρινόμαυροι έδειξαν πειθαρχία στο παιχνίδι τους, έκλεισαν καλά τον ΠΑΟΚ, αλλά αυτό που πρέπει να καταφέρουν είναι να σκοράρουν, καθώς χωρίς γκολ δεν πρόκειται να έρθει η νίκη.

Βέβαια, αυτό που θα πρέπει να σημειωθεί είναι ότι στην φάση που ο ΠΑΟΚ σκοράρει, δεν υπάρχει κανένα κόρνερ, ενώ στον αγωνιστικό χώρο έπεσε και φωτοβολίδα ευθείας βολής.

Κακό θέαμα, ευκαιρία στο φινάλε

Η ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ ουσιαστικά εξουδετερώθηκαν μεταξύ τους στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι της Τούμπας, χωρίς να καταφέρουν να δημιουργήσουν ευκαιρίες για γκολ, μένοντας στο 0-0.

Η Ένωση μπήκα πιο δυνατά στον αγώνα, κλείνοντας τους διαδρόμους του ΠΑΟΚ, αλλά χωρίς να καταφέρει να βγει εκείνη στην επίθεση και να απειλήσει.

Στο 9ο λεπτό ο Μπακασέτας εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, με τον Γλυκό να μπλοκάρει, ενώ στο 12᾽ ο Ανέστης βγήκε και μάζεψε την μπάλα μπροστά στον Τσίμιροντ, που βγήκε στην πλάτη της άμυνας.

Στο 15ο λεπτό ο Μαλεζάς βρήκε με κάθετη τον Αθανασιάδη, αλλά ο Ανέστης για ακόμα μια φορά μάζεψε εύκολα την μπάλα μπροστά του. Ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο 29ο λεπτό, όταν ο Λέοβατς εκτέλεσε ένα φάουλ, με τον Ανέστη να πραγματοποιεί μια εξαιρετική απόκρουση, ενώ στο 41ο λεπτό η κεφαλιά του Τσίμιροτ, μετά από τη σέντρα του Κάμπος πέρασε άουτ.

Την μεγαλύτερη στιγμή του αγώνα την είχε η ΑΕΚ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Γκάλο έβγαλε μια εξαιρετική σέντρα στον Αλμέιδα, ο οποίος βγήκε την μπάλα πάνω στην κίνηση, αλλά την έστειλε λίγο πάνω από το δοκάρι του Γλυκού.

Σε κάθε περίπτωση ο αγώνας δεν θύμιζε ντέρμπι, με τις φάσεις να είναι λιγοστές και τις δύο ομάδες να προσπαθούν περισσότερο να κρατήσουν το μηδέν βγαίνοντας με μεγάλη προσοχή στην επίθεση.

Σοκ στις καθυστερήσεις

Οι δύο ομάδες μπήκαν πιο ανεβασμένες στο δεύτερο ημίχρονο, γνωρίζοντας ότι μόνο εάν βγουν στην επίθεση θα καταφέρουν να σκοράρουν και να υπάρξει νικητής.

Στο 61ο λεπτό ο Μάνταλος εκτέλεσε ένα φάουλ, με τον Λαμπρόπουλο να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει άουτ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα το ίδιο συνέβη και με τον Αλμέιδα, ο οποίος όμως ήταν σε θέση οφ σάιντ.

Στο 73ο λεπτό η ΑΕΚ είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία της, με τον Χριστοδουλόπουλο να πιάνει ένα σουτ από την μεγάλη περιοχή, μετά από πολύ έξυπνη πάσα του Αλμέιδα, ωστόσο η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Γλυκου. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αντιδράσει, με τον Ανέστη να σταματάει δύο φορές εντυπωσιακά τον Ροντρίγκες στο 74ο και στο 77ο λεπτό.

Ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε πολύ με τις αλλαγές, με τον Μάνταλο στο 85ο λεπτό να πιάνει ένα δυνατό σουτ, με τον Γλυκό να του λέει «όχι».

Στο 90ο λεπτό, ο Μάτος έπιασε μια κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ και το σκορ στο 0-0.

Το σοκ για την ΑΕΚ ήρθε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Περέιρα έκανε τη σέντρα, ο Μαλεζάς έκανε την κεφαλιά, με τον Μάτο να παίρνει την μπάλα και να ανοίγει το σκορ, χαρίζοντας τη νίκη στον ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Λέοβατς, Κρέσπο, Μαλεζάς, Κάνιας, Τσίμιροτ, Σάκχοφ (63᾽ Μπίσεσβαρ), Ροντρίγκες, Κάμπος (76᾽ Μυστακίδης), Αθανασιάδης (87᾽Περέιρα)

ΑΕΚ: Ανέστης, Ντίντακ, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Γιόχανσον, Σιμόες (84᾽ Γαλανόπουλος), Μάνταλος, Μπακασέτας, Πατίτο (69᾽ Χριστοδουλόπουλος), Αλμέιδα (90᾽ Αραβίδης)