29.10
15:54

Τους έβαλε στα δυο στενά!

Δεν θα μπορούσε να απογοητεύσει τον απίθανο κόσμο της η ΑΕΚ στα Τρίκαλα και μπροστά σε πάνω από 500 οπαδού της επικράτησε με 78-59, διατηρώντας το απόλυτα στο πρωτάθλημα. Εξαιρετικές εμφανίσεις από Γουίλιαμς και Βασιλειάδη. Χρειάστηκε μόνο ένα δεκάλεπτο για να δείξει την ανωτερότητα της.

Αν και στο ξεκίνημα φάνηκε ότι θα δυσκολευτεί, η Βασίλισσα κράτησε δυνάμεις ενόψει και του δύσκολου αγώνα της Τρίτης και χρειάστηκε να φορτάρει μόλις στην 3η περίοδο για να μπορέσει να πάρει διαφορά ασφαλείας και να φτάσει στη νίκη.

Εξαιρετικός ο Κώστας Βασιλειάδης που έχει ανοδική πορεία και φαίνεται ότι βρίσκει τον εαυτό του, πολύ καλή εμφάνιση από Γουίλιαμς που ήταν κομβικός στα σημεία που χρειαζόταν αν ξυπνήσει η ομάδα, βοήθησε και ο Σάκοτα.

Ο αγώνας:

Νωθρά μπήκε η Βασίλισσα στα Τρίκαλα, παρά την απίστευτη στήριξη των 500 και οπαδών της που βρέθηκαν στο κλειστό. Στο 3’ οι δύο ομάδες βρέθηκαν στο ίδιο σκορ (7-7), με του Γουίλιαμς, Λαρεντζάκη και Τσαλμπούρη να σκοράρουν για την ΑΕΚ, ωστόσο Κάφεϊ έκανε το 11-9 για τα Τρίκαλα μετά από πολλά άστοχα σουτ εκατέρωθεν. Ο Βασιλειάδης με τρίποντο στο 7’ ισοφάρισε για το 12-12, ο Ντίξον με τη σειρά του έγραψε το 15-12 και ο Καλλές με ένα σερί 4-0, έβαλε τα Τρίκαλα μπροστά (16-15). Μιλόσεβτις και Ντίξον έγραψαν το 19-16 της πρώτης περιόδου για την ΑΕΚ.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τις δύο πλευρές να μην μπορούν να βρουν καλάθι.  Ο Σάκοτα στο 12’ σημείωσε το 21-16, ο Ιβάνοβιτς έκανε το 23-17 και ο αρχηγός με καλάθι και φάουλ ανέβασε τη διαφορά στο 26-21. Το ματς συνεχίστηκε με το ένα φάουλ να διαδέχεται το άλλο, ο Μαυροειδής έκανε το 31-29 με 2//3 βολές και ο Μακ Μίλαν έστειλε τα Τρίκαλα με προβάδισμα στα αποδυτήρια, πετυχαίνοντας τρίποντο για το 32-31.

Το 3ο δεκάλεπτο ανήκει καθαρά στην ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς. Οι Κιτρινόμαυροι φόρτσαρα, ο Γουίλιαμς με ένα 5-0 σερί έκανε το 36-32, ο Βασιλειάδς το 61-36 στο 23’ και ο Μπιρούτα με τρίποντο μείωσε σε 39-41. Ωστόσο, ο Γουίλιαμας είχε ξανά την απάντηση και με δύο καλάθια πέτυχε 47-41 στο 25’. Η Ένωση πυροβολούσε από τα 6.75, έγραψε με τους Βασιλειάδη και Σάκοτα το 53-41 και ο Μπάρλοου το 50-59 της περιόδου.

Η Ένωση συνέχισε με πατημένο το γκάζι και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Μαυροειδής έκανε το 63-52, ο Ντίξον το 65-54 στο 32’ και ο Ιβάνοβιτς με τρίποντο το 68-54. Κάπου εκεί η Βασίλισσα ξεμπλόκαρε εκ νέου, Βασιλειάδης και Σάκοτα συνεχόμενα τρίποντο σημείωσαν το 74-54, ο Ούκιτς με 2/2 έκανε το 78-57, με την ΑΕΚ να παίρνει ακόμα μία εκτός έδρας νίκη, κάνοντας το 4 στα 4 στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 32-31, 52-61, 59-78

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Μαγκλογιάννης, Τσώνος

Τρίκαλα BC ARIES (Καστρίτης): Μανωλόπουλος, Κάφεϊ 10 (5 ασ.), Μπιρούτα 9 (1), ΜακΜίλαν 8 (2), Καραθανάσης 2, Μπάρλου 9 (1), Καλλές 7, Καλογιάννης 1, Χότον 13, Βαρυτιμιάδης.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 4 (5 ασ.- 3 κλεψ.) Σάκοτα 13 (2 τρ. – 6 ριμπ.), Βασιλειάδης 14 (4), Μιλόσεβιτς 4, Χαριτόπουλος, Ντίξον 11 (1), Λαρεντζάκης 2, Ιβάνοβιτς 6 (1), Μαυροειδής 10, Γουίλιαμς 14 (4), Τσαλμπούρης.