29.10
14:30

Ισοπέδωσαν την Πυλαία οι μάγκες!

Η ΑΕΚ νίκησε την Πυλαία με 42-25, πετυχαίνοντας την πρώτη της εντός έδρας νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα. Καταπληκτική εμφάνιση απ’ όλη την ομάδα του Κώστα Τούτση.

Όταν ξύπνησε …ξέσπασε!

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά ο παιχνίδι παρότι προηγήθηκε πολύ νωρίς με τον Γεωργιάδη, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και μόλις στα 8 λεπτά παιχνιδιού, βρισκόταν πίσω με διαφορά στο -3 γκολ απ’ την ομάδα της Πυλαίας, με σκορ 5-8.

Η Πυλαία κατάφερε για μεγάλο διάστημα να κρατήσει την διαφορά του σκορ, στο +2 και στο +3 τα γκολ, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε στο 18ο λεπτό του παιχνιδιού, να φέρει το παιχνίδι τούμπα και να κάνει το 11-10. Μετά το αρχικό μπλάκ αουτ η ΑΕΚ, πήρε την κατάσταση στα χέρια της και πήρε αυτή διαφορά τεσσάρων γκολ έξι λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Όμως η διαφορά μεγάλωσε κι’ άλλο μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες του Κώστα Τούτση πήγαν στο σκορ στο 20-13, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +7 γκολ διαφορά.

Με σβηστές τις μηχανές, μεγάλωσε την διαφορά!

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ συνέχισε απ’ εκεί που άφησε το παιχνίδι και ανέβαζε συνεχώς την διαφορά των τερμάτων. Μάλιστα έφτασε να βρίσκεται και δέκα γκολ μπροστά, με το σκορ να βρίσκεται στο 26-16. Η Πυλαία έδειχνε να μην μπορεί να αντιδράσει και από κάποιο σημείο και έπειτα είχαν αφήσει το παιχνίδι στην τύχη του.

Η Ένωση έσβησε τις μηχανές, αλλά συνέχισαν να αποδίδουν οι παίκτες της, καταφέρνοντας να μεγαλώσουν κι’ άλλο την διαφορά των γκολ. Κάπως έτσι το σκορ πήρε διαστάσεις θριάμβου, απέναντι στην «νεοφώτιστη» Πυλαία, που ξεκίνησε πολύ δυναμικά το παιχνίδι στα πρώτο τέταρτο του αγώνα.

Η ομάδα του Κώστα Τούτση επικράτησε με 42-25 της Πυλαίας, κάνοντας την πρώτη της εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, χτίζοντας και ένα σερί, δυο στις δυο νίκες έπειτα κι απ’ το διπλό μέσα στην Βέροια επί του Φίλιππου!