22.10
15:40

Σαν σε προπόνηση με τα… διπλού

Πένυ Μακρή

Την κυριαρχία της από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης με την Κύμη στη Χαλκίδα έδειξε η ΑΕΚ η οποία επικράτησε με 81-55 στο κλειστό της Κανήθου.

Ιδανικό το ξεκίνημα της ΑΕΚ στη Χαλκίδα, με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τον Γουίλιαμς να ακολουθεί για το 9-0 στο 3’, έχοντας κλείσει την Κύμη μακριά από το καλάθι. Ο Ελ Αμίν ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με ½ βολές, ενώ οι Βασιλειάδης και Ντίξον με δύο σερί τρίποντα έκαναν το 17-3 στο 5’. Ο Γουίλιαμς με τάπα στον Ελ Αμίν κέρδισε την επίθεση για την Ένωση και ο Μαυροειδής έκανε το 19-5. Ο Ντίξον με δύο σερί τρίποντα έκανε το 27-6, με τη Βασίλισσα να παίζει σαν σε προπόνηση.

Καμία αλλαγή στην εικόνα του δεν είχε το ματς στη δεύτερη περίοδο. Η ΑΕΚ συνέχισε να κυριαρχεί στον αγώνα – σαν σε προπόνηση, με τον Μιλόσεβιτς να κάνει το 31-7, τον Σάκοτα το 33-7 και τον Ιβάνοβιτς να ψάχνει το καλάθι από τα 6,75, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να σκοράρει. Ο Βασιλειάδης με τρίποντο στο 15’ έκανε το 38-7, ο Σάκοτα με τον ίδιο τρόπο το 44-11 και ο Ντίξον με κερδισμένο καλάθι και φάουλ το 46-14 του ημιχρόνου.

Με κάρφωμα του Μαυροειδή ξεκίνησε την 3η περίοδο η ΑΕΚ, ο οποίος έκανε το 48-16, μετά από κλέψιμο του Γουίλιαμς. Ο Ούκιτς με εκπληκτικό λέι απ μετά από κλέψιμο του Λαρεντζάκη έκανε το 50-16 και ο Τσούπκοβιτς μείωσε σε 18-50. Στο 25’ ο Βασιλειάδης βρήκε το διάδρομο και με λέι απ έκανε το 53-22 και ο Μιλόσεβιτς από ασίστ του Ντίξον κάρφωσε για το 56-24 στο 26’. Ο Ιβάνοβιτς έκανε το 62-24 στο 28’, ο Σχίζας με τρίποντο μείωσε σε 29-62 και ο Ντίξον με καλάθι και φάουλ το 65-31 του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Χαριτόπουλος άνοιξε το σκορ της 4ης περιόδου για την ΑΕΚ με 2/2 βολές για το 67-33, και ο Χαριτόπουλος το 70-37 με τρίποντο στο 33’. Η Ένωση δεν αντιμετωπίσε προβλήματα στην 4η περίοδο, παρά του ότι έριξε δυνάμεις, κράτησε τη διαφορά ασφαλείας που έχτισε από το πρώτο δεκάλεπτο και στο 36’ ο Ντίξον με κάρφωμα έγραψε το 73-43. Ο Ιβάνοβιτς από τα 6,75 δύο φορές  έγραψε το 81-48 στο 38’ και κάπως έτσι η Βασίλισσα έφτασε στην πιο εύκολη νίκη της για τη φετινή σεζόν επικρατώντας με 81-55 της Κύμης.

Τα δεκάλεπτα: 6-29, 14-46, 31-65, 55-81

Κύμη (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 7 (6 ριμπ.), Τσούπκοβιτς 9, Σταμάτης 6, Πάμπλαντ, Ελ Αμίν 9 (6 ριμπ.), Σχίζας 9 (1),. Σιγκούνας 2, Κατράνας, Τζόλος 2, Κωνσταντακόπουλος, Μόργκαν 11 (7 ριμπ.).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 4, Βασιλειάδης 11 (2), Λαρεντζάκης 3 (1), Μαυροειδής 7 (6 ριμπ.), Ουίλιαμς 3 (1), Σάκοτα 9 (1), Μιλόσεβιτς 8, Χαριτόπουλος 5 (1), Ντίξον 18 (3), Φάλκερ 4, Ιβάνοβιτς 9 (2), Σκουλίδας.