22.10
19:22

Σοβαρευτείτε: Έτσι δεν νίκησε κανείς

Η ΑΕΚ έχοντας μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση και την ανάπτυξη δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Πανιώνιο, με το ματς να μένει στο 0-0. Πολλά λάθη από τους Κιτρινόμαυρους, που έδειξαν ότι οι πολλές απουσίες του επηρέασαν και δεν βρήκαν ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Χάθηκε ακόμα μια ευκαιρία για να πλησιάσει στην κορυφή η Ένωση.

Δεν είχε καλό ξεκίνημα ο Μοράις, καθώς στον πρώτο του αγώνα ως προπονητής της ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλος με 0-0 κόντρα στον Πανιώνιο. Οι πολλές αναγκαστικές αλλαγές επηρέασαν την ομάδα, που δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του Γιαννιώτη, παρά το γεγονός ότι είχε τον έλεγχο του αγώνα.

Επίθεση στο μηδέν

Σε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες της ΑΕΚ δεν κατάφεραν να τροφοδοτήσουν τον Αλμέιδα και έτσι μέτρησαν ελάχιστες τελικές προσπάθειες.

Στο 8ο λεπτό ο Μπακασέτας εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, που κέρδισε ο Πλατέλλας με την μπάλα να περνάει άουτ, ενώ στο 26ο λεπτό η Ένση είχε την καλύτερή της φάση για το πρώτο 45λεπτο. Ο Μάνταλος έκανε τη σέντρα, ο Τσιγκρίνσκι βρέθηκε μόνος του μπροστά στον Γιαννιώτη, αλλά η κεφαλιά που πραγματοποίησε πέρασε άουτ.

Η τρίτη και τελευταία φάση της ΑΕΚ έγινε στο 39ο λεπτό, με τον Ντίντακ να σεντράρει και το γυριστό σουτ του Πλατέλλα να περνάει άουτ.

Ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να απειλήσει την Ένωση, ωστόσο από την πλευρά τους οι Κιτρινόμαυροι φάνηκαν λίγοι, ώστε να πιέσουν και να ανοίξουν το σκορ.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα, είναι το γεγονός ότι ο Αλμέιδα γύρισε στη μεσαία γραμμή για να καταφέρει να πάρει την μπάλα, καθώς αλλιώς κανείς δεν κατάφερνε να τον τροφοδοτήσει σωστά.

Δεν μπορούσε να σκοράρει

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στον Πανιώνιο, προσπαθώντας να σκοράρει, ωστόσο δεν τα κατάφερε, παρά το γεγονός ότι έπαιζε με δύο επιθετικούς, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν σταδιακά το ρυθμό τους.

Στο 54ο λεπτό ο Αραβίδης έβγαλε στον Μάνταλο, το σουτ του όμως πέρασε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Γιόχανσον έπιασε ένα μακρινό σουτ, με την μπάλα να έχει την ίδια κατάληξη.

Στο 62ο λεπτό ο Μπακάκης σέντραρε, με την κεφαλιά του Αραβίδη να φεύγει και αυτή άουτ. Οκτώ λεπτά μετά ο Μασούντ πέρασε την μπάλα στον Ανσαριφάρντ, με την προβολή του να μην ανησυχεί τον Ανέστη.

Στο 73 η ΑΕΚ προσπάθησε ξανά να φτάσει στο γκολ, ωστόσο η μπάλα κατέληξε άουτ, από το σουτ που  έκανε ο Μάνταλο. Ο Αλμέιδα δοκίμασε το πόδι του στα τελευταία λεπτά, αλλά τα μακρινά σουτ που επιχείρησε, δεν βρήκαν στόχο.

ΑΕΚ: Ανέστης, Ντίντακ, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Κολοβέτσιος, Γιόχανσον (84᾽ Γαλανόπουλος), Μάνταλος, Μπακασέτας, Πλατέλλας (67᾽ Σιμόες), Αραβίδης(67᾽ Πέκχαρτ), Αλμέιδα

Πανιώνιος: Γιαννιώτης, Γκιοάτα (90᾽ Πατσατζόγλου), Ρισβάνης, Οικονόμου, Αντωνιάδης, Κόρμπος, Σιωπής, Φούντας, Μασούντ, Μπεν (70’ Μασούρας), Ανσαριφάρντ (86᾽Νγκογκ)

Κίτρινες: Ρισβάνης, Οικονόμου, Πλατέλλας, Μπακασέτας, Νγκογκ, Αλμέιδα

Διαιτητής: Παπαδόπουλος

Βοηθοί: Κούλα, Μεσσήνης

4ος: Μπλάνας