16.10
15:59

Αδίκησαν τον εαυτό τους οι μάγκες…

Ισόπαλη με τον Πανελλήνιο, ήρθε η ΑΕΚ με σκορ 19-19, στραβοπατώντας σε ένα δικό της παιχνίδι, εντός έδρας. Φάνηκε η απουσία του Χόγκας

Κατά διαστήματα καλή…

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι αποκτώντας νωρίς με τον Πέρρο μια διαφορά δυο γκολ, με 2-1 σκορ. Όμως ο Πανελλήνιος αντέδρασε και ισοφάρισε σχετικά γρήγορα, περνώντας μάλιστα και μπροστά στο σκορ 2-4.

Η ομάδα του Κώστα Τούτση, κατάφερε να αντιδράσει άμεσα και κατάφερε να αντιστρέψει το αρνητικό σκορ, από 2-4 σε 7-4. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με την ΑΕΚ να είναι μπροστά στο σκορ και να ελέγχει το παιχνίδι. Στα τελευταία λεπτά όμως του πρώτου ημιχρόνου, ο Πανελλήνιος εκμεταλλεύτηκε τις δυο αποβολές, σε μικρό χρονικό διάστημα της ΑΕΚ και μείωσε στο γκολ με σκορ 12-11, δευτερόλεπτα πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Αυτοκτόνησε στο δεύτερο ημίχρονο…

Δεν ξεκίνησε καλά η ΑΕΚ το δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να ισοφαριστεί απ’ τον Πανελλήνιο, αλλά και να μείνει πίσω στο σκορ για ένα γκολ(12-13). Η Ένωση ξανά γύρισε το παιχνίδι υπέρ της, με 14-13 σκορ, αλλά απ’ εκείνο το σημείο και έπειτα, πήγαιναν χέρι-χέρι οι δυο ομάδες στο αποτέλεσμα.

Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα έδειχνε να μπορεί να ελέγχει το παιχνίδι, εκμεταλλευόμενη τα λάθη των παικτών της ΑΕΚ. Χαρακτηριστικό είναι ότι όταν η ΑΕΚ ισοφάρισε μετά από ώρα 17-17, απάντησαν άμεσα κάνοντας το σκορ 17-18.

Η επιθετική γραμμή της ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 18-18, αλλά έπειτα έπεσε πάνω σε έναν φοβερό Τζανακάκη και απέτρεψε πολλά γκολ του «Δικεφάλου».

Τα πολλά λάθη απ’ την πλευρά της ΑΕΚ, συνεχίστηκαν με αποτέλεσμα ο Πανελλήνιος μετά από χαμένη επίθεση, αν ανακτήσει την μπάλα και να προηγηθεί πάλι με 18-19 δυο λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Όμως, η ΑΕΚ με τον Νικολαϊδη ένα λεπτό πριν το τέλος κατάφερε και ισοφάρισε σε 19-19, με τα τελευταία δευτερόλεπτα να είναι δραματικά.

Ο Πανελλήνιος έκανε φάουλ σε νεκρό χρόνο στον Πέρρο, ο Τσιλικογιαννόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει τον Τζανακάκη στέλνοντας την μπάλα πάνω απ’ το τέρμα.

Η ΑΕΚ πλήρωσε τα πολλά λάθη της στο δεύτερο ημίχρονο, δίνοντας χώρο στον Πανελλήνιο και σε ένα δικό της παιχνίδι θα μπορούσε να πει κανείς ήρθε ισόπαλη με 19-19. Επίσης, φάνηκε στην επιθετική γραμμή η απουσία του Μάλικ Χόγκας, που έφυγε εκτάκτως για την Γαλλία για ένα προσωπικό του πρόβλημα, παίρνοντας ειδική άδεια απ’ την ομάδα.