08.10
16:55

Μάγκικο ξέσπασμα!

Η ΑΕΚ κέρδισε το Σεριφάτο στο Αίγιο με 42-33 επιστρέφοντας στις νίκες, μαζί με ένα μεγάλο διπλό, έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι. Μετά την διακοπή στο δεύτερο ημίχρονο, ξέσπασαν οι μάγκες και πήραν διαφορά με σκορ-ασφαλείας.

Μέτρια ΑΕΚ, χέρι-χέρι στο σκορ…

Σε ένα παιχνίδι που η ΑΕΚ ήθελε πολύ το διπλό για να επιστρέψει στις νίκες, μπήκε δυνατά στην επίθεση αλλά με κάποια προβλήματα στην άμυνα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα Σεριφάτο και ΑΕΚ, να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ της αναμέτρησης.

Μάλιστα, στο πεντάλεπτο της αναμέτρησης κάποια συνεχόμενα λάθη έκαναν το Σεριφάτο να προηγηθεί με 6-4 στο σκορ. Η εικόνα βελτιώθηκε αισθητά για την Ένωση στην συνέχεια και κατάφερε, η ΑΕΚ να μειώσει στο γκολ με σκορ 7-6. Όσο περνούσε η ώρα, η εικόνα της ομάδας του Κώστα Τούτση βελτιωνόταν κι’ άλλο με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά στο σκορ με 9-10, κάτι που δεν κράτησε για πολύ γιατί απ’ εκείνο το σημείο και έπειτα ήταν συνεχώς ισόπαλη.

Όμως, ο αρχηγός της ΑΕΚ, Διονύσης Γεωργιάδης λίγα λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου, κατάφερε να βάλει την ομάδα του σε θέση οδηγήτριας και να πάει στο ημίχρονο με 16-15 σκορ υπέρ της.

Ποιος είδε την ΑΕΚ και δεν την φοβήθηκε…

Στο δεύτερο ημίχρονο το Σεριφάτο μπήκε δυνατά και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Δεν είχε πολλές αλλαγές απ’ το πρώτο ημίχρονο, αφού το ίδιο παιχνίδι έκαναν και οι δυο ομάδες πηγαίνοντας γκολ-γκολ στο παιχνίδι.

Η ΑΕΚ κατάφερε στο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου να προηγηθεί για πρώτη φορά στο παιχνίδι με διαφορά δυο γκολ κάνοντας το σκορ 23-25, όμως δεν κράτησε για πολύ και κατάφερε μέσα σε λίγα λεπτά να ισοφαριστεί πάλι απ’ το Σεριφάτο σε 25-25. Ο Χόγκας έκανε το 25-26, αλλά το Σεριφάτο πάλι ισοφάρισε σε 26-26.

Κάπου εκεί υπήρξε ένταση στις εξέδρες και διακόπηκε για λίγα λεπτά, όπου με το που ξεκίνησε το παιχνίδι οι δυο ομάδες είχαν κρυώσει και ο ρυθμός τους είχε πέσει. Βέβαια στην συνέχεια η ΑΕΚ κατάφερε να ανεβάσει την απόδοση της και κατάφερε να προηγηθεί και για δυο γκολ. Μάλιστα, έφτασε την διαφορά και στο +4 με σκορ 29-33.

Η ομάδα του Κώστα Τούτση, απ’ εκείνο το σημείο και μετά ξέσπασε και έκανε ένα απίστευτο σερί μετά την διακοπή και κατάφερε να πάρει διαφορά εφτά γκολ, με το σκορ στο 30-37 υπέρ της.

Έτσι πήγε το παιχνίδι μέχρι το τέλος, με την Ένωση να έχει το σκορ-ασφαλείας χωρίς να δυσκολεύεται και να εξασφαλίζει το διπλό με σκορ 33-42.

Οι σκόρερ: Γεωργιάδης 8, Νικολαΐδης 8, Χάτσικας 7, Πέρρος 6, Βαμβακάς 2, Άντρεγιτς 5, Χόγκας 6