02.10
08:53

Τούτσης στο AEK1924: «Δεν έγινε το κλικ για να μπούμε σε θέση οδηγού» (Video)

Κώστας Κοσικίδης

Ο Κώστας Τούτσης μίλησε στο ΑΕΚ1924.grμετά την ήττα της ομάδας του με 22-25 απ’ τον ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑ.

Ο προπονητής της ΑΕΚ, με δηλώσεις του στο ΑΕΚ1924.gr τόνισε ότι η ομάδα του ηττήθηκε στα κομβικά σημεία του παιχνιδιού, αφού φάνηκε εκείνη την ώρα αναποτελεσματικοί. Όπως επίσης ότι στο πρώτο εικοσάλεπτο η έλλειψη ρυθμού και ταχύτητας, έβαλαν τον ΔΙΚΕΑ σε ασφαλή θέση οδηγού.

Αναλυτικά όσα δήλωσε στο AEK1924.gr ο Κώστας Τούτσης:

«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι σήμερα, περιμέναμε ένα ντέρμπι και πιστεύω ότι η ομάδα δεν είχε πάρα πολύ καλό ρυθμό αλλά, παλέψαμε σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Ουσιαστικά χάσαμε το πρώτο εικοσάλεπτο, δεν είχαμε τον ανάλογο ρυθμό και την ταχύτητα για να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα τέτοια. Βρήκαμε τις λύσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, καταφέραμε και καλύψαμε την διαφορά, πηγαίνοντας το παιχνίδι στην ισοπαλία.

Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να κάνουμε το ίδιο, αλλάξαμε την τακτική μας στην άμυνα, να βγούμε λίγο πιο έξω να περιορίσουμε λίγο τα σουτ των περιφερειακών. Η ομάδα του ΔΙΚΕΑ έχει μια πολύ καλή περιφέρεια. Κυνηγήσαμε το παιχνίδι μέχρι το τέλος, δοκιμάσαμε διαφορετικά πράγματα, κάνοντας την προσπάθεια που έπρεπε να κάνουμε. Το παιχνίδι όπως εξελίχθηκε αλλιώς και πιστεύω ότι ο ΔΙΚΕΑΣ κέρδισε δίκαια, επί της ευκαιρίας να δώσω συγχαρητήρια και στην αντίπαλη ομάδα για την νίκη τους, και εμείς απ’ την πλευρά μας συνεχίζουμε».

-Κόουτς σε ποια σημεία πιστεύεις ότι μπορεί να κρίθηκε το παιχνίδι;

«Πολλές φορές σε κομβικά σημεία του παιχνιδιού, εκεί που φτάναμε στην ισοπαλία ή και να βάλουμε ένα γκολ μπροστά και να αλλάξει λίγο η ψυχολογία, εκεί ήμασταν αναποτελεσματικοί. Δυο φορές χάσαμε αιφνιδιασμό, άλλες δυο τρεις φορές χάσαμε σουτ με καλές προϋποθέσεις, δεν έγινε αυτό το «κλικ» που θα άλλαζε την ψυχολογία του παιχνιδιού γιατί όλα τα σημεία ήταν κομβικά και αν γινόταν αυτό μπορεί να μπαίναμε στην θέση του οδηγού και να κερδίζαμε».