01.10
19:10

Προσπάθησαν αλλά δεν τα κατάφεραν οι μάγκες!

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 22-25 απ’ τον ΔΙΚΕΑ, στο γήπεδο του Καματερού για την 2η αγωνιστική του HandballPremier, έπειτα από υπέρτατη προσπάθεια που κατέβαλαν.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με τα γκολ του Πέρρου(τρια γκολ), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο ΔΙΚΕΑΣ με τον Αλέξη Αλβανό μπροστάρη κατάφερε και πήρε προβάδισμα δυο γκολ στα πρώτα δέκα λεπτά.

Απ’ εκεί και έπειτα η Ένωση δεν κατάφερε να ξανά προηγηθεί, αφού ο ΔΙΚΕΑΣ κατάφερε και μεγάλωσε την διαφορά μέχρι και 5 γκολ. Η ομάδα του Κώστα Τούτση είχε πολλά προβλήματα αμυντικά, αλλά και επιθετικά δεν ήταν εύστοχη. Όσο περνούσε η ώρα βελτιώθηκε στην άμυνα και με τον Χάτσικα να κρατάει μακριά απ’ την περιοχή της ΑΕΚ, τον Αλέξη Αλβανό.

Ο «Δικέφαλος» κατάφερε και μείωσε στο γκολ με τον Μάλικ Χόγκας με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αφού πρώτα είχε προηγηθεί ένα σερί 4-1 για τους «κιτρινόμαυρους», με αποτέλεσμα να πάνε με σκορ 10-11 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισε το ίδιο δυναμικά η Ένωση, παρότι κυνηγούσε τον ΔΙΚΕΑ για αρκετή ώρα στο παιχνίδι, αλλά δεν τον άφησε στιγμή να ξεφύγει πάνω από δυο γκολ. Κατά την διάρκεια του αγώνα μάλιστα έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, αλλά δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν και να προηγηθούν στην συνέχεια.

Ο ΔΙΚΕΑΣ στα σημεία εμφανίστηκε καλύτερος, παρότι η ΑΕΚ βελτιώθηκε αρκετά, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να τελειώσει με την ομάδα του ΙΕΚ ΞΥΝΗ να παίρνει το διπλό με 22-25 και οι μάγκες να γνωρίζουν την πρώτη τους ήττα.

Σε φοβερή μέρα βρέθηκαν οι Αλβανός και Κεδέρης για τον ΔΙΚΕΑ, ενώ απ’ την ΑΕΚ ο Πέρρος με τον Γεωργιάδη (αν και ανέτοιμο) και τον Βαμβακά να ξεχωρίζουν.