01.10
15:31

Άνετα η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επικράτησε με 85-56 του Αμύντα, λίγο πριν την έναρξη του πρωταθλήματος, έχοντας βέβαια ένα κακό ξεκίνημα στην αναμέτρηση. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, οι Κιτρινόμαυροι ανέβασαν την απόδοσή τους, με την διαφορά να φτάνει ακόμα και στο +30.

Οι Κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα κόντρα στον Αμύντα, ωστόσο μετά τους πρώτου πόντους που σημείωσαν κόλλησαν, με τους φιλοξενούμενους να τους… φθάνουν.

Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Ζντοβτς κράτησαν το προβάδισμα και κατάφεραν να αντιδράσουν, με τον Αμύντα να μην το βάζει κάτω και να βρίσκεται κοντά στο σκορ καθ᾽όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκάλεπτου που τελικά έληξε με 19-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Κιτρινόμαυροι ανέβασαν τον ρυθμό τους, βρήκαν στόχο και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ. Ο Αμύντας πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να αντιδράσει όπως στα πρώτο δέκα λεπτά και έτσι η διαφορά έφτασε πάνω από τους είκοσι πόντους, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 46-25.

Η ΑΕΚ ανέβασε ακόμα περισσότερο το ρυθμό της στο δεύτερο ημίχρονο, αυξάνοντας τη διαφορά στο σκορ με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, φτάνοντας κοντά στο +30. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 68-43.

Στον ίδιο ρυθμό παίχτηκε και το 4ο δεκάλεπτο, με την Ένωση να μην σταματάει να σκοράρει, αυξάνοντας συνεχώς την διαφορά. Το τελικό σκορ έφτασε σχεδόν τους τριάντα πόντους διαφορά (85-56) και η ΑΕΚ ετοιμάζεται πλέον για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 46-25, 68-43, 85-56