24.9
17:58

«Μάγκες» μέσα στο Άργος!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με το «δεξί» τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα χάντμπολ, νικώντας στο ντέρμπι ανάμεσα στον Διομήδη Άργος, με 28-26 μέσα στη Νέα Κίο. Παλικαρίσια νίκη για τους παίκτες του Κώστα Τούτση.

Η ομάδα του Κώστα Τούτση μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και νωρίς νωρίς προηγήθηκε στο παιχνίδι με 2-3 σκορ. Ο Διομήδης κατάφερε και πέρασε μπροστά με 4-3, αλλά η ΑΕΚ απάντησε σχετικά γρήγορα, όπου ισοφάρισε και έπειτα με τον Χόγκα και τον Γεωργιάδη κατάφερε να αποκτήσει προβάδισμα δυο γκολ.

Παρότι ο Διομήδης μείωνε στο γκολ, η Ένωση κατάφερε να απαντήσει στην επόμενη φάση με γκολ, ανεβάζοντας πάλι στο +2 την διαφορά του παιχνιδιού. Μάλιστα με πρωταγωνιστή τον Μάλικ Χόγκα, κατάφερε να πάει τον αγώνα και στο +3 με σκορ 9-12.

Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου βέβαια έληξε με την ΑΕΚ να βρίσκεται με πέντε γκολ μπροστά, αφού στην τελευταία φάση πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο Χόγκας έκλεψε, ο Γεωργιάδης έφυγε στην αντεπίθεση και έγινε αποδέκτης της μπάλας, καταφέρνοντας να σκοράρει κάνοντας το 9-14 και πηγαίνοντας στο +5.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε νωθρά στο παιχνίδι, με τον Διομήδη να το εκμεταλλεύεται και να καταφέρνει από το -5 να φτάσει την διαφορά στο -2, αρκετά νωρίς.

Η ΑΕΚ κάπου εκεί ξύπνησε και κατάφερε να κρατήσει μακριά τον Διομήδη για μεγάλη ώρα του παιχνιδιού για δυο και τρία γκολ. Όμως έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα θορυβήθηκε αφού ο Διομήδης έφερε το παιχνίδι στα ίσα μετά από αρκετή ώρα.

Οι αθλητές της ΑΕΚ κράτησαν την ψυχραιμία τους και έδειξαν χαρακτήρα και κατάφεραν να αποκτήσουν εκ νέου διαφορά δυο γκολ, αν και ο Διομήδης μείωνε πάντα στο ένα τέρμα. Τελικά, ο «Δικέφαλος» κατάφερε να κρατήσει την διαφορά μέχρι το τέλος, παρότι η ομάδα του Άργους κυνήγησε αρκετά το παιχνίδι, όμως το τελικό σκορ έγραψε 26-28 υπέρ της ΑΕΚ.

Η ομάδα του Κώστα Τούτση κατάφερε και πήρε ένα πολύτιμο διπλό, ξεκινώντας τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις με το δεξί, με μεγάλους πρωταγωνιστές σχεδόν όλη την ομάδα, αλλά οι Χόγκας, Γεωργιάδης, Πέρρος και Άντρεγιτς έκαναν την διαφορά, όπως και ο δεύτερος αρχηγός της ΑΕΚ, Παναγιώτης Νικολαϊδης.

Πλέον, η Ένωση κοιτάει το παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής απέναντι στο ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑ, που θα αντιμετωπίσει εντός έδρας στο γήπεδο του Καματερού.