14.9
17:51

Βασίλισσα για μεγάλα πράγματα!

Η ΑΕΚ κοίταξε στα μάτια την πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ Μόσχας και μπορεί να μην νίκησε (84-90) αλλά άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις για το μέλλον. Πολύ καλή εμφάνιση από τον αρχηγό Σάκοτα, η έκπληξη από τον..θρασύ Άτιτς!

Με ένα σερί 4-0 ξεκίνησε η ΑΕΚ από τον Δημήτρη Μαυροειδή, η οποία μπήκε δυνατά και μετά από καλή άμυνα του Γουίλιαμς έκανε το 6-0. Ο σέντερ της Βασίλισσας υπέπεσε σε φάουλ στον Λαζαροφ μετά από καλάθι στο 4΄με αποτέλεσμα να γίνει το 6-3,ωστόσο μέχρι το 5’ κρατούσε το προβάδισμα. Στο 6’ με τρίποντο του Τεόντοσιτς η ΤΣΣΚΑ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (10-11), ενώ ο Βασιλειάδης έκανε το 13-16 για την ΑΕΚ.  Ο Ούκιτς με κα καλάθι και φάουλ έγραψε το 16-16, ενώ ο Μωραίτης με θράσος, πέτυχε τρίποντο για το 19-18. Κάπου εκεί άρχισε ο χορός των καλαθιών απ΄τα 6,75, με τους Σάκοτα και Τεόντοσιτς να εκτελούν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να γράφει 27-21 για τη Βασίλισσα.

Στη δεύτερη περίοδο ο Σάκοτα έκανε το 29-25 μετά από ασίστ του Όουενς, ενώ ο ίδιος στο 12’ έκανε το 31-27. Ο Τεόντοσιτς ένα λεπτό αργότερα έκανε το 31-33  με καλάθι και φάουλ από τον Ούκιτς, με την Ένωση να έχει πετύχει μόλις 4 πόντους σε 2μιση λεπτά αγώνα. Ο Σάκοτα με τρίποντο έκανε το 34-33, ενώ με κάρφωμα ο Κουρμπάνοφ το 36-40 στο 15’.Ο Άτιτς ήταν παίκτης έκπληξη της ΑΕΚ στο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου. Μετά από λάθος του Μαυροειδή έκλεψε τη μπάλα και έκανε το 38-42, ο Ουίλιαμς από πάσα του κέρδισε το καλάθι και φάουλ για το 40-42 και ο Μαυροειδής στην επόμενη φάση με 2/2 ισοφάρισε. Ο Άτιτς ήταν εκείνος που με λέι από τα πλάγια κράτησε στα ίσια τις δύο ομάδες (47-47), με το ημίχρονο να βρίσκει την ΤΣΣΚΑ μπροστά (49-51).

Με τον Ούκιτς να κάνει το 51-51 ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο και με τον Ντε Κολό να κερδίζει το καλάθι και φάουλ από τον Λαρεντζάκη, η ΤΣΣΚΑ πήρε πάλι κεφάλι στο σκορ (51-54). Ο Ουίλιαμς στο 23’ έκανε το 55-56, ο Τζάκσον με τρίποντο το 55-59 και ο Ντε Κολόστο 24’ το 55-61. Ο Μωραίτης κατέβασε εξαιρετικά τη μπάλα αλλά φοβήθηκε το λέι απ, με τον Ντε Κόλο να κάνει το 55-63 στο 25΄. Η ΑΕΚ κόλλησε, όμως ο Ούκιτς με τρίποντο στο 26’ ανέβασε την ψυχολογία των Κιτρινόμαυρων για το 58-63. Η Ένωση με ένα 5-0 μείωσε, με τον Λαρεντζάκη να περνά τον Τεόντοσιτς στο 28’ κάνοντας το 63-65. Ο Σάκοτα έγραψε το 65-67 του δεκαλέπτου με 2/2 βολές.

Εξαιρετικό ξεκίνημα στην τελευταία περίοδο για την ΑΕΚ, η οποία με τον Άτιτς ισοφάρισε μετά από κλέψιμο και ο Βασιλειάδης με τρίποντο και φάουλ έκανε το 70-72. Ο Ούκιτς με καλή άμυνα και κλέψιμο στον Τεόντοσιτς, έδωσε στον Σάκοτα και αυτός στον Άτιτς που κάρφωσε για το 72-71 στο 33’. Η ΤΣΣΚΑ με ένα σερί 6-0 πήρε γρήγορα κεφάλι αναγκάζοντας τον Ζντόβτς σε τάιμ άουτ. Η ΑΕΚ έχασε 4 φορές την ευκαιρία να σκοράρει, όταν ο Τεόντοσιτς με 3 βολές έκανε το 75-80 στο 35’. Ο Άτιτς με κάρφωμα έκανε το 77-82, ωστόσο οι αντίπαλοι με Ντε Κολό και Κριάπα έκαναν το 79-88 στο 38’. Η Βασίλισσα στάθηκε στο ύψος της, ωστόσο στο τέλος δεν κατάφερε να κοντράρει την πρωταθλήτρια Ευρώπης, αφήνοντας παρόλα αυτά ικανοποιημένο τον κόσμο που βρέθηκε στο κλειστό.

Τα δεκάλεπτα: 27-23,49-51, 65-67, 84-90

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 10, Βουγιασίνοβιτς, Σάκοτα 20, Βασιλειάδης 6, Χαριτόπουλος, Λαρεντζάκης 6, Όουενς 5, Άτιτς 12, Μωραΐτης 3, Μαυροειδής 12, Γουίλιαμς 10.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 14, Τεόντοσιτς 18, Όγκουστιν 14, Μαλέικο, Φριτζόν 5, Τζάκσον, Λαζάρεφ, Χίγκινς 9, Γκαβρίλοφ, Χριάπα 8, Κουρμπάνοφ, Βόστρικοφ.

Διαιτητές: Σχινάς, Κορομηλάς, Σώμος.