10.9
18:22

Είναι νωρίς για συμπεράσματα…

Η ΑΕΚ ηττήθηκε απ’ την ΑΕΚ Λάρνακας, 68-74, αλλά οι πολλές δοκιμές απ’ τον Γιούρι Ζνόβτς και η μη ετοιμότητα κάποιων παικτών(π.χ Ούκιτς), κάνουν αναξιόπιστη την εικόνα του αγώνα. Θέλει χρόνο η ομάδα και το δείχνει. Αρκετό λεπτά συμμετοχής πήραν οι Μωραίτης και Σκουλίδας.

Δεν ξεκίνησε καλά, βελτιώθηκε μετά

Στο πρώτο δεκάλεπτο η βασική πεντάδα ήταν οι Μωραϊτής, Ούκιτς, Βασιλειάδης, Ουίλιαμς, Όουενς, με την Ένωση να μπαίνει πολύ «μουδιασμένα» στο παιχνίδι με τον Γκουντουίν να κάνει το 2-0, αλλά η ΑΕΚ απάντησε με τον Ουίλιαμς για το 3-2. Ο Γκουντουίν έκανε το 3-7 ανεβάζοντας την διαφορά, ενώ το 6-10 το πραγματοποίησε ο Χίκι.

Η ΑΕΚ με την ασίστ του Βασιλειάδη στον Όουενς μείωσε σε 8-10, αλλά ο Ουίλιαμς δεν κατάφερε να σκοράρει και πήρε το φάουλ και ευστόχησε για το 10-10.

Η Ένωση με καλή άμυνα από πολύ ψηλά, κατάφερε να περιορίσει τον αντίπαλο της και με τρίποντο του Ουίλιαμς πήγε στο +3.

Στο 8ο λεπτό της πρώτης περιόδου ο Γκαρσία πήρε το φάουλ απ’ τον Ουίλιαμς, αφού προηγουμένως είχε κλέψει απ’ τον Σκουλίδα για το 13-16. Ο Σάκοτα έκανε το 18-18 από πάσα του Μωραϊτή, ενώ το στο φινάλε της περιόδου ο Χάρις διαμόρφωσε το 18-20.

Στη δεύτερη περίοδο στη βασική πεντάδα ήταν οι Παύλος, Μωραϊτής, Σκουλίδας, Σάκοτα και Μαυροειδής, με την ΑΕΚ να μπαίνει δυναμικά και με τρίποντο του Ντούσαν Σάκοτα να δημιουργεί το 21-20. Ο Γκουντουίν ευστόχησε σε δυο βολές για το 21-22, ο «Δικέφαλος» έπαιξε καλή άμυνα και ο Παύλος ξανά έβαλε μπροστά την ομάδα του με 23-22, το σκορ πήγε στο 27-26 από καλάθι και φαουλ του Όουενς μόνο που ο Αμερικανός δεν κατάφερε να βάλει και την βολή.

Στην συνέχεια του αγώνα, ο Οουενς έκλεψε έδωσε στον Γουίλιαμς με αυτόν να σκοράρει από το τρίποντο κάνοντας το 32-32. Η καλύτερη στιγμή στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το κάρφωμα του Όουενς που διαμόρφωσε το 38-33 που ήταν και το τελικό σκορ της δεύτερης περιόδου.

Νευρική ΑΕΚ στην επανάληψη!

Στο πρώτο λεπτό ο Μωραϊτής με τρίποντο έκανε το 41-33 και ο Βασιλειάδης συνέχισε για το 44-35. Λίγο αργότερα ο Τσαλμπούρης έχασε τη μπάλα από τον Τόμπσον,  ο οποίος έγραψε το 44-37. Η ΑΕΚ Λάρνακας μείωσε πολύ γρήγορα με την Βασίλισσα να δυσκολεύεται στο σκοράρισμα.

Ο Χίκι έκανε το 45-44 για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Ούκιτς απάντησε με το 46-45. Στο 26ο λεπτό η Ένωση έδειχνε νευρική με τον Τόμπσον να κερδίζει καλάθι και φάουλ δημιουργώντας το 46-51, με τον Ντούσαν Σάκοτα να μειώνει σε 49-51.

Μετά και από τα αρκετά λάθη που συνέχισε να κάνει η ομάδα του Γιούρι Ζνόβτς το τελικό σκορ της περιόδου ολοκληρώθηκε στο 51-58. Με τον Σλοβένο προπονητή να προβληματίζεται για την εικόνα που έδειξαν οι παίκτες του.

Στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου ο Σάκοτα έκανε το 53-60, ενώ ο Μωραίτης με καλή άμυνα έκλεψε, έδωσε στον Βασιλειάδη, αλλά αυτός δεν κατάφερε να σκοράρει σε τρίποντο. Κάτι που έκανε ο Γκούντουιν  που σημείωσε το 53-63.

Η απάντηση για την Ένωση την έδωσε ο Σάκοτα, που με τρίποντο πήγε το σκορ στο 56-63, αλλά η κακή άμυνα και το λάθος του Βασιλειάδη, έκαναν τον Γκούντουιν να πάρει την μπάλα και να κερδίσει καλάθι και φάουλ, δημιουργώντας το 56-66. Στην συνέχεια ο Λαρεντζάκης κατάφερε να κλέψει και να μειώσει σε 58-66.

Μετά ο Πέτροβιτς ήταν αυτό που με δικό του τρίποντο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 59-69 για την ΑΕΚ Λάρνακας στο 38ο λεπτό. Ο Βασιλειάδης δημιούργησε το 63-69, που ήταν η αρχή για μια αντεπίθεση της ΑΕΚ, αφού ο Βασιλειάδης πήρε το φάουλ, έπειτα απ’ την καλή άμυνα που έκανε ο Λαρεντζάκης, και μείωσε στο -4.

Το 68-69 το έκανε ο Ούκιτς έπειτα από φοβερή ενέργεια, αλλά η Ένωση δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και ηττήθηκε με 68-74.