23.8
20:58

Στους ομίλους του Champions League με τριάρα η Πόρτο

Η Πόρτο απέδρασε με το διπλό απ’ το “Ολίμπικο”, επικρατώντας με το εμφατικό 3-0 της Ρόμα, η οποία αγωνίστηκε για περισσότερο από 40 λεπτά με 9(!) παίκτες λόγω των ανόητων αποβολών των Ντανιέλε ντε Ρόσι και Έμερσον. Πρόκριση με δύο νίκες για την Μονακό, τα “χρειάστηκε” η Σέλτικ κόντρα στη Χάποελ Μπερ Σεβά.

Το 1-1 του πρώτου αγώνα άφησε “ανοιχτούς λογαριασμούς” ενόψει της ρεβάνς, με τη Ρόμα να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα χάρη στο εκτός έδρας γκολ. Οι “τζιαλορόσι” μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έδειξαν απ’ τα πρώτα λεπτά τις διαθέσεις του, χάνοντας μία καλή ευκαιρία στο 2ο λεπτό με τον Ράτζα Ναϊνγκολάν, αλλά ο Ίκερ Κασίγιας απομάκρυνε την μπάλα. Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 8′ με κεφαλιά του Φελίπε, ύστερα από εκτέλεση φάουλ. Οι Ρωμαίοι προσπάθησαν να ξεπεράσουν την ψυχρολουσία του εις βάρος τους γκολ, αλλά δεν απείλησαν με αξιώσεις την εστία του Κασίγιας. Μοναδική στιγμή που ο Ισπανός χρειάστηκε να δείξει την κλάση του ήταν στο 37′, όταν αρνήθηκε το γκολ σε πλασέ του Μοχάμεντ Σαλάχ απ’ το ύψος του πέναλτι, ύστερα από γύρισμα του Έντιν Τζέκο.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τους γηπεδούχους, καθώς στο 40ό λεπτό ο Ντανιέλε ντε Ρόσι αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα για “εγκληματικό” μαρκάρισμα πάνω στον Μάξι Περέιρα. Η ιταλική ομάδα μπήκε αποφασισμένοι στο δεύτερο μέρος να φέρει το ματς στα ίσα, αλλά στο 50′ ο Έμερσον Παλμιέρι μιμήθηκε τον Ντε Ρόσι και είδε την κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Χέσους Κορόνα. Η δεύτερη αποβολή επηρέασε ψυχολογικά τους “τζιαλορόσι”, οι οποίοι έδειξαν να τα ξεμένουν από δυνάμεις και… πίστη στην ανατροπή. Αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Νούνο Εσπίριτο Σάντο, πετυχαίνοντας δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών (73′-75′) με τους Μιγκέλ Λαγιούν και Κόρονα, με τον Βόιτσεχ Στσέζνι να φέρει ευθύνη στο δεύτερο γκολ των Πορτογάλων. Τα τελευταία λεπτά αποδείχθηκαν μία τυπική διαδικασία, με τους “δράκους” να πανηγυρίζουν την πρόκριση τους ομίλους του Champions League.

Ρόμα: Στσέζνι, Ζουάν, Πέρες, Μανωλάς, Ναϊνγκολάν, Παρέδες (42′ Έμερσον), Στρούτμαν, Ντε Ρόσι, Περότι (86′ Ζέρσον), Τζέκο (59′ Ιτούρμπε), Σαλάχ.

Πόρτο: Κασίγιας, Περέιρα (45′ Λαγιούν), Μαρκάνο, Άλεξ, Φελίπε, Χερέρα, Αντρέ, Ντανίλο, Οτάβιο (57′ Ολιβέιρα), Σίλβα (66′ Άντριαν), Κορόνα.