20.8
18:12

Άργησε να βρει επιθετικό ρυθμό

Η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0 κόντρα στον Ατρόμητο στον φιλικό αγώνα που έγινε στο Περιστέρι. Πολύ κακή επιθετικά η Ένωση στο πρώτο ημίχρονο, με τους Μπακασέτα και Βάργκα να μην μπορούν να τροφοδοτήσουν τον Αλμέιδα. Άλλαξε ο ρυθμός στην επανάληψη, ωστόσο ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να βρει στόχο και να πάρει τη νίκη.

Δεν είχε επίθεση

Η άσχημη εικόνα της ΑΕΚ στην επίθεση διορθώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο του φιλικού με τον Ατρόμητο, ωστόσο η Ένωση δεν κατάφερε να σκοράρει. Καλοί αμυντικά οι Κιτρινόμαυροι, που όμως δεν ήταν απειλητικοί, μέχρι την είσοδο των Πλατέλλα και Πατίτο.

Άσχημη επιθετικά ήταν η εικόνα της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Ατρόμητο, με τους Βάργκα και Μπακασέτα να μην μπορούν να τροφοδοτήσουν τον Αλμέιδα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με την Ένωση να προσπαθεί σταδιακά να ανεβάσει τον ρυθμό της.

Οι Κιτρινόμαυροι ήταν καλά στημένοι αμυντικά, χωρίς να αφήνουν περιθώρια στους αντιπάλους του, ωστόσο στην επίθεση δεν κατάφεραν να πιάσουν ρυθμό και είτε να απειλήσουν, είτε να βρουν δίχτυα.

Στο 8ο λεπτό ο Μπακασέτας έπιασε ένα ωραίο σουτ, με την μπάλα να περνάει κόρνερ, ενώ στο 10ο λεπτό ο Βάργκας έβγαλε τη σέντρα, αλλά το απευθείας σουτ του Σιμόες πέρασε απελπιστικά άουτ.

Στο 23ο λεπτό ο Γκορμπούνοφ μπλόκαρε ένα σουτ του Γκάλο, ενώ στο 33’ μάζεψε ξανά την μπάλα μετά από σουτ του Μπακασέτα, που προήλθε μετά από ωραία πάσα του Μάνταλου. Ο Ατρόμητος απείλησε την ΑΕΚ στο 34ο λεπτό, όταν ο Γροντής έβγαλε την κάθετη πάσα στον Λημνιό, αλλά ο Μπάρκας του έκλεισε ωραία το οπτικό πεδίο, με το σουτ του να περνάει άουτ.

Στο 43’ ο Γκορμπούνοφ μπλόκαρε ξανά ένα σουτ του Μπακασέτα, ενώ στο 43ο λεπτό ο ίδιος παίκτης δεν εκμεταλλεύτηκε σωστά την πάσα του Αλμέιδα, με την σέντρα-σουτ που έκανε να καταλήγει στα χέρια του τερματοφύλακα του Ατρόμητου.

Πατίτο-Πλατέλλας της έδωσαν ρυθμό

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πιο δυνατό ρυθμό, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να πιέσει στην επίθεση τον αντίπαλό της. Μετά της αλλαγές των εξτρέμ, η Ένωση είχε διαφορετικό αέρα στην ανάπτυξή της και κατάφερε να απειλήσει αρκετές φορές τον Ατρόμητο, χωρίς όμως να βρίσκει στόχο, με τον Ζησόπουλο να σώζει σε πολλές περιπτώσεις την ομάδα του. Στο 49ο λεπτό ο Ούμπιντες εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, που κέρδισε ο Λημνιός μετά από ένα τρομερό σπριντ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 62ο λεπτό και ενώ η ΑΕΚ πίεζε, ο Μπακασέτας έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, αλλά επέλεξε να σουτάρει και όχι να περάσει την μπάλα στον Αλμέιδα, με την μπάλα να περνάει κόρνερ. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Γκοργκούνοφ να διώχνει ξανά σε κόρνερ την κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι εξ’ επαφής.

Στο 73ο λεπτό, ο Πλατέλλας πέρασε πολύ ωραία στον Μπακάκη, που έκανε τη σέντρα, αλλά ο Ζησόπουλος έκοψε με ανάποδο ψαλίδι μπροστά στον Αλμέιδα που ήταν έτοιμος να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Τρία λεπτά αργότερα ο Μπακασέτας εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, ο Γκορμπούνοφ απέκρουσε, ο Λαμπρόπουλος προσπάθησε να μπει στην φάση αλλά τον γκρέμισαν, ενώ το πλασέ του Τσιγκρίνσκι κόντραρε στα σώματα. Στο 81ο λεπτό ο Μπάρκας μπλόκαρε εύκολα ένα σουτ του Ντιγκινί, στην πρώτη προσπάθεια του Ατρόμητου μετά από αρκετά λεπτά.

Στο 85’ ο Σπάθας έδωσε πέναλτι στην προσπάθεια του Πέκχαρτ, με χέρι του Φυτανίδη, ωστόσο με παρέμβαση του βοηθού άλλαξε την απόφασή του. Δύο λεπτά πριν την λήξη ο Ούμπιντες εκτέλεσε ένα φάουλ, με το γυριστό σουτ του Φυτανίδη να μην απειλεί τον Μπάρκα.

Οι συνθέσεις

Ατρόμητος: Γκορβούνοφ, Βιτόλο, Κοντοές, Λαζαρίδης, Κιβρακίδης, Μπάγκα, Μπρίτο Ούμπιντες, Λημνιός, Γροντής, Λα τελέκ Έπαιξαν και οι: Βασιλείου, Ντιγκινί, Κατράνης, Παπαδόπουλος, Ζησόπουλος, Μπαστάκος, Γκουγκούδης, Φυτανίδης, Μπάκα

ΑΕΚ: Μπάρκας, Ντίας (72’ Ντίντακ), Κολοβέτσιος (58’ Λαμπρόπουλος), Τσιγκρίνσκι (77’ Μανωλπας), Γκάλο (70’ Μπακάκης), Σιμόες (46’ Γαλανόπουλος), Βάργκας (59’ Πλατέλλας), Γιόχανσον (77’ Τζανετόπουλος), Μάνταλος, Μπακασέτας, Αλμέιδα (75’ Πέκχαρτ)