10.8
18:00

Έχουν κέφια Αλμέιδα – Πατίτο!

Με δύο γκολ από τους Αλμέιδα και Πατίτο, που φόρεσαν για πρώτη φορά φανέλες βασικών και πήραν αρκετό χρόνο συμμετοχής, η ΑΕΚ κέρδισε τα Τρίκαλα με 2-1, σε ένα φιλικό πολλών ευκαιριών. Ασίστ και από τον τρίτο νέο της παρέας Ντίας, ντεμπούτο για Μανωλά.

Σε ένα όχι τόσο δυνατό φιλικό, ο Κετσπάγια ήθελε να τσεκάρει την ετοιμότητα των Αλμέιδα, Πατίτο και Ντίας και λογικά έμεινε ευχαριστημένος. Οι δύο πρώτοι συνεργάστηκαν άψογα μεταξύ τους, σκόραραν, πήραν ψυχολογία και ετοιμάζονται για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο γεωργιανός τεχνικός έριξε στον αγώνα και τους μικρούς από το κ20, καθώς και όλους τους παίκτες που είχε πάρει στην αποστολή. Απίστευτο πάρτι από τον κόσμο της ΑΕΚ στην κερκίδα.

Σκόραραν οι δύο καινούργιοι

Τα Τρίκαλα μπήκαν δυνατά στον αγώνα, ωστόσο μέσα σε πέντε λεπτά οι Κιτρινόμαυροι βρήκαν τα πατήματά τους και αντέδρασαν. Στο 8ο λεπτό ο Αλμέιδα με μια μακρινή κεφαλιά προσπάθησε να νικήσει τον Παπαδόπουλο αλλά δεν τα κατάφερε, σκοράροντας όμως στο 13ο λεπτό. Ο Ντίας έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο πορτογάλος φορ έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 1-0.

Το γκολ ανέβασε την ψυχολογία και τον ρυθμό των Κιτρινόμαυρων που συνέχισαν δυναμικά, με τους Αλμέιδα, Πατίτο και Πλατέλλα να είναι ασταμάτητοι και να συνδυάζονται πολύ ωραία μεταξύ τους. Στο 18ο λεπτό ο Μπακάκης έκανε μια σέντρα, με τον Σαρακατσάνο να διώχνει και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι της ομάδας του.

Στο 22ο λεπτό ο Πλατέλλας έκανε ένα ωραίο σουτ, με τον Παπαδόπουλο να διώχνει, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης εκτέλεσε ένα φάουλ, με την κεφαλιά του Λαμπρόπουλου να περνάει άουτ.

Στο 30ο λεπτό Αλμέιδα και Πατίτο συνδυάστηκαν άψογα, με τον δεύτερο να σουτάρει, την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στον Αλμέιδα, αλλά ο Παπαδόπουλος δεν τον άφησε να σκοράρει ξανά. Στο 42’ Ο Πλατέλλας έπιασε ακόμα ένα σουτ, με την μπάλα να περνάει άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ήρθε το δεύτερο γκολ της Ένωσης.

Ο Αραβίδης δημιούργησε την φάση, πέρασε την μπάλα στον Πατίτο και αυτός από κοντά πλάσαρε τον Παπαδόπουλο κάνοντας το 2-0.

Αλλαγές και ευκαιρίες

Ο Τιμούρ Κετσπάγια δεν έκανε αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο μετά το πέρασμα των πρώτων λεπτών ξεκίνησε να δίνει ευκαιρίες, βγάζοντας αρχικά από το ματς τους δύο σκόρερ, Αλμέιδα και Πατίτο.

Στο 47ο λεπτό ο Ριζογιάννης εκτέλεσε ένα φάουλ με την μπάλα να περνάει άουτ, κάτι που συνέβη και λίγο αργότερα με το σουτ που επιχείρησε ο Γιόχανσον. Στο 56ολεπτό ο Νικολακάκης έκανε ένα σουτ, με τον Μπάρκα να μπλοκάρει, κάτι που έκανε και στο 64ο λεπτό με το σουτ του Δουκάκη.

Στο 75ο λεπτό τα Τρίκαλα μείωσαν στο σκορ, με τον Δουκάκη να κάνει τη σέντρα και τον Γιαννιτσάνη να νικάει τον Βούρα. Στη συνέχεια του αγώνα η ΑΕΚ έπαιζε με πάρα πολλές αλλαγές, καθώς ο γεωργιανός τεχνικός έδωσε ευκαιρίες σε όλους, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να χαθεί ο ρυθμός.

Τα Τρίκαλα δημιούργησαν κάποιες φάσεις, η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά το σκορ έμεινε στο 2-1, με τον Γιαννούτσο στο τελευταίο λεπτό να σεντράρει, αλλά η κεφαλιά του Ζόριτς πέρασε άουτ.

Οι συνθέσεις

Τρίκαλα: Παπαδόπουλος, Μίνγκας, Νιάρος, Παπαπαναγιώτου, Σαρακατσάνος, Μουμίν, Στογιάνοβιτς, Σερτζίνιο, Κουσκουνάς, Χασομέρης, Μπαϊκαρά

Έπαιξαν και οι: Ριζογιάννης, Στεπάνοβιτς, Νικολακάκης, Βέρτζος, Λαμπάκης, Δουκάκης, Γιαννιτσάνης, Ράσιτς, Σαχσανίδης

ΑΕΚ: Μπάρκας (73’ Βούρας), Ντίας (73’ Γιαννουτσος), Μπακάκης (81’ Βασιλαντονώπουλος), Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Γιόχανσον (63’ Μανωλάς), Γαλανόπουλος, Πατίτο (57’ Τσέλιος), Πλατέλλας (73’ Μακροπουλιώτης), Αραβίδης (81’ Ζόριτς), Αλμέιδα (57’ Πέκχαρτ)

Κίτρινες: Μπακάκης