28.7
20:54

ΟΛΟΙ μαζί στο ΟΑΚΑ για την πρόκριση!

Η ΑΕΚ έπαιξε με τσαμπουκά και πάθος στην Γαλλία και κατάφερε να πάρει την λευκή ισοπαλία κόντρα στην Σεντ Ετιέν. Σε μια βδομάδα στο ΟΑΚΑ, μπροστά στον κόσμο τους οι Κιτρινόμαυροι μπορούν να πανηγυρίσουν την πρόκριση.

Με οδηγό τους την κλειστή άμυνα οι Κιτρινόμαυροι στάθηκαν πολύ καλά στην Γαλλία κόντρα στην Σεντ Ετιέν, κράτησαν το μηδέν στην άμυνα και δεν έδωσαν περιθώρια στους αντιπάλους τους. Με δεδομένο το 0-0 η πρόκριση είναι στα χέρια της ΑΕΚ, η οποία σε μια εβδομάδα θα υποδεχθεί την Σεντ Ετιέν στο ΟΑΚΑ, μπροστά στον κόσμο της. Τρελό πάρτι από τους 250 οπαδούς της Ένωσης που είδαν το ματς από κοντά.

Κλειστή άμυνα, προσεκτικά στην επίθεση

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στην Σεντ Ετιέν. Οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν με τσαμπουκά στον αγωνιστικό χώρο και δεν άφησαν περιθώρια στους αντιπάλους τους να κάνουν το παιχνίδι τους. Μάλιστα, η Ένωση ήταν αυτή που απειλούσε, μέχρι το 40ο λεπτό, με την Σεντ Ετιέν να έχει ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου.

Οδηγός των Κιτρινόμαυρων ήταν η κλειστή και προσεκτική άμυνα, με τους παίκτες της Σεντ Ετιέν να τα έχουν χαμένα καθώς δεν μπορούσαν να κάνουν το παιχνίδι τους. Ωστόσο, παρά την κλειστή άμυνα, οι παίκτες του Κετσπάγια κατάφεραν να είναι και απειλητική, έχοντας κάποιες καλές στιγμές, κυρίως από στημένες φάσεις.

Στο 17ο λεπτό, ο Μπαρμπόσα εκτέλεσε μια στημένη φάση, με την μπάλα να περνάει άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ένα σουτ του Λεμουάν δεν ανησύχησε καθόλου τον Ανέστη.

Στο 28’ μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μάνταλος έπιασε ένα σουτ με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Ρουφιέρ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και μια κεφαλιά του Γιόχανσον στο 32ο λεπτό. Στο 36ο λεπτό ο Βάργκας εκτέλεσε το κόρνερ, με την κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι να μην βρίσκει στόχο, ενώ τρία λεπτά αργότερα η Σεντ Ετιέν ανέβασε τον ρυθμό της.

Στο 39ο λεπτό ο Παζό και ο Ρου συνεργάστηκαν, με τον δεύτερο να μπαίνει στην περιοχή και τον Τσιγκρίνσκι να τον κόβει, με τους Γάλλους να ζητούν πέναλτι, ότι έκανα δηλαδή και στο 43ο λεπτό με τον Χαμουμά να αντικρίζει την κίτρινη για θέατρο. Ένα λεπτό πριν συμβεί αυτό ο Ανέστης είχε μπλοκάρει ένα σουτ του Τανάν.

Στο 44ο λεπτό ο Γκάλο έκανε μια ωραία σέντρα, η μπάλα κατέληξε στον Μάνταλο, το σουτ του οποίου πέρασε άουτ, ενώ λίγο πριν το φινάλε ο Ανέστης απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Χαμουμά, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

Κούραση και «πάγωμα»

Ο Μπακασέτας μπήκε ορεξάτος στον αγώνα, καθώς στο 50ο λεπτό έπιασε ένα ωραίο σουτ με την μπάλα να περνάει άουτ. Επτά λεπτά αργότερα ο Λεμουάν προσπάθησε να απειλήσει τον Ανέστη, αλλά δεν τα κατάφερε, με το σουτ να περνάει πολύ άουτ.

Στη συνέχεια του αγώνα η Σεντ Ετιέν προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο, αλλά η ΑΕΚ επανήλθε γρήγορα και κατάφερε να θωρακίσει ξανά την άμυνά της, χωρίς να αφήσει περιθώρια στους Γάλλους.

Όσο περνούσαν τα λεπτά και το σκορ έμενε στο 0-0, ο Κετσπάγια θέλησε να βοηθήσει αμυντικά την ομάδα του, καθώς το σκορ τον βόλευε, με τον Γαλανόπουλο να κάνει το ευρωπαϊκό του ντεμπούτο και να αγωνίζεται μαζί με τους Σιμόες και Γιόχανσον στην μεσαία γραμμή.

Μετά το 70ο λεπτό, η κούραση έκανε την εμφάνισή της, με τον ρυθμό να πέφτει και τους παίκτες να χάνουν την συγκέντρωσή τους.

Η επόμενη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 84ο λεπτό, με τον Ντίκταν να πιάνει ένα δυνατό σουτ και την μπάλα να περνάει άουτ. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε ο αγώνας, με τους Κιτρινόμαυρους να στέκονται καλά, να μην αφήνουν περιθώρια στους αντιπάλους τους και να κρατάνε πλέον την πρόκριση στα χέρια τους.

Σεντ Ετιέν: Ρουφιέρ, Κατρίν, Περίν, Πογκμπά, Πολομά, Παγιότ (68’ Νταμπό), Σελναές, Λεμουάν, Χαμουμά (86’ Πακέ), Τανάν (64’ Μπέριτς), Ρου

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Ντίντακ, Κολοβέτσιος, Τσιγκρίνσκι, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος (83’ Πλατέλλας), Βάργκας (67’ Γαλανόπουλος), Μπαρμπόσα, Πέκχαρτ (46’ Μπακασέτας)

Κίτρινες: Πολομά,  Χαμουμά, Μπαρμπόσα, Μπακασέτας, Νταμπό