20.7
17:32

Χρειάζεται τα γκολ του Αλμέιδα

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη κόντρα στον Άρη Λεμεσού με 2-0, ωστόσο το γεγονός ότι δημιούργησε πάρα πολλές τελικές προσπάθειες και σκόραρε μόνο δύο φορές δείχνει ότι χρειάζεται στην 11άδα της τον Αλμέιδα. Σκόρερ οι Πέκχαρτ και Τζανετόπουλος. Ντεμπούτο για Αλμέιδα.

Στο τελευταίο της φιλικό πριν το ματς κόντρα στην Σεντ Ετιέν για το Γιουρόπα, η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0, δημιουργώντας για ακόμα μια φορά πολλές ευκαιρίες. Ο Αλμέιδα πήρε τα πρώτα του λεπτά συμμετοχής, είχε ένα σουτ, με την ομάδα να τον χρειάζεται, ώστε να τελειώνει τις φάσεις που δημιουργεί.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα της κόντρα στον Άρη Λεμεσού, βγαίνοντας συνεχώς στην επίθεση. Στο 11ο λεπτό ο Βάργκας με ωραία ενέργεια μπήκε μόνος του στην μεγάλη περιοχή, σέντραρε, με τον Πέκχαρτ να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και να την στέλνει στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο τσέχος επιθετικός είχε ξανά την ευκαιρία να σκοράρει με κεφαλιά ψαράκι μετά από σέντρα του Γκάλο, αλλά δεν τα κατάφερε.

Στο 40ο λεπτό ο Μπαρμπόσα εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ, με τον Κολοβέτσιο να πιάνει την κεφαλιά και τον τερματοφύλακα του Άρη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα ο Βάργκας μπήκε μόνος του στην περιοχή, μετά από πάσα του Μάνταλου, πλάσαρε, αλλά ο γκολκίπερ του Άρη είπε ξανά «όχι». Λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Μπαρμπόσα σούταρε, ο τερματοφύλακας του Άρη έδιωξε, αλλά το ψαλιδάκι του Πέκχαρτ στη συνέχεια πέρασε άουτ.

Η Ένωση ήταν η μοναδική ομάδα που υπήρχε στο γήπεδο στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ανέστη να είναι θεατής και τους κιτρινόμαυρους να δημιουργούν πολλές ευκαιρίες, που όμως δεν κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ.

Στον ίδιο ρυθμό παρά το γεγονός ότι ο Άρης Λεμεσού προσπάθησε να πιέσει την ΑΕΚ, οι Κιτρινόμαυροι δεν του άφησαν περιθώριο και έπαιζαν μονότερμα και στο δεύτερο ημίχρονο. Παρόλα αυτά όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν τόσες φάσεις, όσες στο πρώτο 45λεπτο. Στο 65ο λεπτό ο Μπακασέτας εκτέλεσε πάρα πολύ ωραία ένα φάουλ, με τον τερματοφύλακας του Άρη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Λίγο αργότερα ο Μπαρμπόσα έβγαλε μια γλυκιά σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Αραβίδη πέρασε άουτ.

Στο 73ο λεπτό ο Γιόχανσον έβγαλε τρομερή μπαλιά στον Γκάλο, που μπήκε στην περιοχή, σέντραρε, αλλά ο Μάνταλος από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Μάνταλος έκανε τη σέντρα, αλλά ο Αραβίδης με σου στην κίνηση έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα. Στο 80ο λεπτό η ΑΕΚ είχε ακόμα μια ευκαιρία να σκοράρει αλλά δεν τα κατάφερε, με τον Πλατέλλα να βγαίνει τετ α τετ και τον τερματοφύλακα του Άρη να του λέει όχι.

Ο Αλμέιδα στην πρώτη του παρουσία με την ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να σκοράρει, κατεβάζοντας ωραία την μπάλα, αλλά το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ. Ότι δεν κατάφεραν να κάνουν οι επιθετικοί, το έκανε ο Τζανετόπουλος λίγο πριν τη λήξη του αγώνα, καθώς κατέβασε ωραία την μπάλα, έπιασε ένα μονοκόματο σουτ και έκανε το 2-0.

Οι συνθέσεις AEK: Ανέστης, Γκάλο (81’ Μπακάκης), Ντίντακ (72’ Ντίας), Κολοβέτσιος, Τσιγκρίνσκι (78’ Λαμπρόπουλος), Σιμόες (70’ Γαλανόπουλος), Γιόχανσον (81’ Τζανετόπουλος), Μάνταλος(75’ Αλμέιδα), Βάργκας (58’ Μπακασέτας), Μπαρμπόσα (70’ Πλατέλλας), Πέκχαρτ (63’ Αραβίδης)

Άρης: Γκολτς, Τόμας, Θεοφίλου, Πούλχακ, Μενέντες, Παχίπης, Πρεντέσκου, Μαρτσάκης, Κυριακού, Αντωνίου, Κύπρου, Μαλλεκίδης, Έπαιξαν και οι: Φράγκο, Τζιτζικαλάκης, Σκουρτάι, Παναγή, Τσιάκκας, Χριστοδούλου, Χαραλάμπους, Στεφάνου