06.7
16:53

Νίκη και αισιοδοξία

Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 της Μπάνικ Οστράβα στο πρώτο της φιλικό, δείχνοντας ότι έχει φρέσκα πόδια και ιδιαίτερη όρεξη. Ηγέτης ο Τσιγκρίνσκι, σκόρερ ο Λαμπρόπουλος από ασίστ του Μπακασέτα.

Αρκετά καλό ρυθμό και φάσεις είχε το πρώτο φιλικό της ΑΕΚ κόντρα στην Μπάνικ Οστράβα, παρά το γεγονός ότι ήταν ο πρώτος αγώνας των Κιτρινόμαυρων. Σκόρερ του μοναδικού και πρώτου τέρματος ο Λαμπρόπουλος, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα.

Καλός και ως αριστερό μπακ ο Κολοβέτσιος, ηγέτης με το «καλημέρα» ο Τσιγκρίνσκι, με τον Βάργκα να είναι ιδιαίτερα ορεξάτος.

Ο Τιμούρ Κετσπάγια είχε παράπονα από τους παίκτες του και τους φώναζε συνεχώς, ωστόσο η γενική εικόνα της ΑΕΚ με δεδομένο ότι ήταν το πρώτο φιλικό ήταν καλή, ωστόσο σίγουρα χρειάζεται βελτίωση και μεταγραφές.

Πάρτε τώρα έκπτωση 10% σε όλα τα προϊόντα του χορηγού προετοιμασίας του AEK1924.gr, polykatastima.net, χρησιμοποιώντας ως εκπτωτικό κουπόνι τον κωδικό ‘ΑΕΚ1924’ στο καλάθι αγορών σας

Είχε φάσεις, δεν σκόραρε

Στο 2ο λεπτό ο Ανέστης μπλόκαρε την μπάλα μετά από αδράνεια της άμυνας της ΑΕΚ, χωρίς να αφήσει περιθώρια στους παίκτες της Μπάνικ. Λίγο αργότερα ο Γκάλο έβγαλε μια πολύ ωραία σέντρα, ο Γιόχανσον έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 13ο λεπτό ο Βάργκας πέρασε μια κάθετη πάσα στον Αραβίδη, αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό και ο τερματοφύλακας της Μπάνικ δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει την μπάλα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Μπάνικ είχε μια μεγάλη φάση. Ο Λίνκα εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, με τον Ανέστη να βρίσκει την μπάλα και αυτή να καταλήγει στο δοκάρι, με τους αμυντικούς της ΑΕΚ να διώχνουν στη συνέχεια.

Στο 26ο λεπτό η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ, με το γκολ του Μάνταλου να ακυρώνεται ως οφ σάιντ. Ο Βάργκας, έβγαλε στον Αραβίδη, η μπάλα πέρασε από αυτό και κατέληξε στον Μάνταλο που άνοιξε το σκορ. Το οφ σάιντ δόθηκε στον Αραβίδη, ωστόσο και αυτός αλλά και ο Μάνταλος καλύπτονταν.

Ακόμα μια μεγάλη φάση είχε η ΑΕΚ στο 35ο λεπτό με τον πολύ καλό Βάργκας, που έδωσε την μπάλα στον Αραβίδη, που δεν μπήκε στην φάση γιατί ήταν οφ σάιντ. Ο Βενεζουελάνος έτρεξε ξανά στην μπάλα, βγήκε σε τετ α τετ, έκανε τα τσαλιμάκια του, αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας τελικά τον κέρδισε.

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν είχαν φάσεις, με τον ρυθμό να έχει πέσει αισθητά.

Ορεξάτη με αλλαγές

Στην επανάληψη η ΑΕΚ ήταν πιο ορεξάτη παρά τις πολλές αλλαγές και κατάφερε γρήγορα να ανοίξει το σκορ.

Στο 53ο λεπτό ο Μπακασέτας εκτέλεσε το φάουλ, ο Λαμπρόπουλος πήδηξε πιο ψηλά από όλους και κατάφερε να κάνει το 1-0, δίνοντας προβάδισμα στην ΑΕΚ.

Η Ένωση είχε την κατοχή της μπάλας στη συνέχεια του αγώνα, με το σουτ του Πλατέλλα στο 66ο λεπτό να περνάει άουτ.

Στον 75’ ο Ανδρεόπουλος που μόλις είχε περάσει στο ματς πίεσε και έκλεψε την μπάλα από τον τερματοφύλακα, ωστόσο το γύρισμα που έκανε ήταν δύσκολο και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Η Μπάνικ Οστράβα δεν κατάφερε να πιέσει την ΑΕΚ, παρά μόνο με κάποια λάθη που έγιναν, λόγω του γλιστερού τερέν από την βροχή που έπεφτε στην επανάληψη.

Στο 77ο λεπτό ο Ανδρεόπουλος έβγαλε μια ωραία σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Πέκχαρτ πέρασε κόρνερ, με την Ένωση να συνεχίσει να πιέζει. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες δεν απείλησαν ιδιαίτερα, με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο και την Μπάνικ να προσπαθεί να βγει κερδισμένοι από τα όποια λάθη έκαναν οι Κιτρινόμαυροι.

Η σύνθεση της ΑΕΚ

ΑΕΚ: Ανέστης (46’ Μπάρκας), Γκάλο (46’ Μπακάκης), Κολοβέτσιος (73’ Ανδρεόπουλος), Τσιγκρίνσκι (46’ Λαμπρόπουλος), Ντίντακ (46’ Σβάρνας), Γιόχανσον (60’ Γαλανόπουλος), Τζανετόπουλος (46’ Ανάκογλου), Μάνταλος (46’ Πλατέλλας), Βάργκας (46’ Ζόριτς), Μπαρμπόσα (46’ Μπακασέτας), Αραβίδης (46’ Πέκχαρτ)