31.5
19:07

Πικρή γεύση στο φινάλε μιας επιτυχημένης σεζόν

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να τελειώσει με θετικό αποτέλεσμα τη σεζόν μιας άκρως επιτυχημένης σεζόν, καθώς ηττήθηκε με 1-0 από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη. Με αλλαγές οι Κιτρινόμαυροι, που δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό. Ξανά στα γήπεδα στις 28 Ιουλίου για το Γιουρόπα Λιγκ.

Οι Κιτρινόμαυροι δεν κατάφεραν να κλείσουν θετικά τη σεζόν τους, καθώς ηττήθηκαν με 1-0 στη Νέα Σμύρνη. Παρόλα αυτά η σεζόν είναι άκρως θετική με την κατάκτηση του Κυπέλλου. Οι επίσημες υποχρεώσεις αρχίζουν  στις 28 Ιουλίου και όλοι πρέπει να είμαστε εκεί. Τα καλύτερα έρχονται και οι ποδοσφαιριστές αξίζουν ένα μεγάλο μπράβο.

Καλύτερος και με γκολ ο Πανιώνιος

Με πολλά λάθη ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Πανιώνιο, καθώς και οι δύο ομάδες είχαν πολλές αλλαγές στις εντεκάδες τους, κάτι που δεν τους επέτρεπε να αγωνιστούν όπως θα ήθελαν.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε πιο δυναμικά, τουλάχιστον σε θέμα τελικής προσπάθειες, με τον Βιγιάλμπα να πιάνει ένα σουτ στο 14ο λεπτό και την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Μπαρόχα. Στο 17ο λεπτό, ο Μπαργκάν με ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή, σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε πολύ άουτ.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να… απαντήσει στο 21ο λεπτό. Ο Πλατέλλας έκανε τη σέντρα, ο Μπουονανότε έπιασε το απευθείας σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπαρμπόσα κέρδισε τις κόντρες μέσα στην περιοχή, αλλά η ισορροπία του δεν ήταν καλή και έτσι η μπάλα στο σουτ που έπιασε έφυγε άουτ.

Στο 30ο λεπτό, ο Μασούρας σούταρε και η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ 11 λεπτά αργότερα μετά από εκτέλεση φάουλ ο ίδιος παίκτης νίκησε τον Μπαρόχα και έδωσε το προβάδισμα στον Πανιώνιο.

Οι παίκτες τις ΑΕΚ στα λεπτά που απέμεναν προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά δεν τα κατάφεραν, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 1-0 για τους γηπεδούχους.

Δεν σκόραραν ποτέ

Η ΑΕΚ προσπάθησε να απειλήσει με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου τον Πανιώνιο, ωστόσο κανένας παίκτης δεν μπήκε στην πορεία της μπάλας στη σέντρα που έκανε ο Ζουκουλίνι. Ένα λεπτό αργότερα ο Πανιώνιος έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ. Ο Μπαρόχα απέκρουσε το σουτ του Χαλκιαδάκη και στη συνέχεια του σουτ του Μπαργκάν πέρασε πολύ άουτ.

Στο 55’ ο Μπαρμπόσα έβγαλε τη σέντρα, ο Αραβίδης έκανε την προβολή στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά δεν έφτασε την πορεία της μπάλας. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια, με τον Μασούρα στο 62 να σουτάρει και τον Μπαρόχα να αποκρούει.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε ακόμα περισσότερο στη συνέχεια, με τους παίκτες της ΑΕΚ να κρατούν την μπάλα, χωρίς όμως να καταφέρνουν να φτάσουν με αξιώσεις στην εστία του Πανιωνίου, αλλά το πάλεψαν μέχρι το τέλος.

Πανιώνιος: Γιαννιώτας, Οικονόμου, Ρισβάνης (71’ Πατσατζόγλου), Τασουλής, Σιώπης, Κόρμπος, Αργυρόπουλος, Μασούρας, Χαλκιαδάκης (86’ Πινιώτης), Μπαργκάν, Βιγιάλμπα (65’ Ποζατζίδης)

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Σοϊλέδης, Μπακάκης (86’ Βλαχομήτρος), Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Ζουκουλίνι (46’ Γαλανόπουλος), Κορδέρο, Μπουονανότε, Πλατέλλας (67’ Βασιλαντωνόπουλος), Μπαρμπόσα, Αραβίδης

Κίτρινες: Ζουκουλίνι,