29.5
18:53

Στο Europa με ψηλά το κεφάλι

Η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0 κόντρα στον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, αποχαιρετώντας το όνειρο του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς ότι και αν συμβεί στην επόμενη αγωνιστική δεν μπορεί να διεκδικήσει την πρώτη θέση. Στην πρώτη της παρουσία στην Σούπερ Λίγκα η Ένωση κατέκτησε το Κύπελλο και πλέον ετοιμάζεται για το EuropaLeague. Τα έδωσαν όλα μέχρι το τελευταίο λεπτό οι Κιτρινόμαυροι.

Το όνειρο για τα αστέρια τελείωσε σήμερα για την ΑΕΚ, καθώς μετά την ισοπαλία της κόντρα στον ΠΑΟΚ μπορεί να διεκδικήσει την πρώτη θέση μόνο με ισοβαθμία με τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι έχουν καλύτερη συγκομιδή βαθμών στα μεταξύ τους ματς. Το ματς του ΟΑΚΑ ήταν ιδιαίτερα δυνατό, με τις δύο ομάδες να μένουν με 10 παίκτες και την Ένωση να μην καταφέρνει τελικά να σκοράρει, κόντρα στο αμυντικό ποδόσφαιρο του αντιπάλου της.

Απομένει το ματς της Νέας Σμύρνης, αλλά πλέον ξεκινάει ο σχεδιασμός για τη νέα σεζόν που θα την βρει στο EuropaLeague.

Δυνατό ματς, με 10 ο ΠΑΟΚ

Μετά το πέρασμα των πρώτων αναγνωριστικών λεπτών, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ μπήκαν για τα καλά στον αγώνα και ξεκίνησαν να απειλούν. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για την Ένωση στο 7ο λεπτό. Ο Πέκχαρτ πίεσε τον Γλύκο που έκανε λάθος πάσα, με τον Γιόχανσον να μπαίνει στην φάση και να προσπαθεί να τον πλασάρει έξω από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο ΠΑΟΚ, από την άλλη πλευρά απάντησε με ένα δυνατό σουτ του Ροντρίγκεζ που έγλυψε το δοκάρι και πέρασε άουτ, ενώ στο 17ο λεπτό ο Ανέστης κράτησε το μηδέν για την ΑΕΚ. Ο Μακ έκανε την κούρσα, σέντραρε, ο Αθανασιάδης προσπάθησε να πλασάρει από κοντά, αλλά ο τερματοφύλακας της Ένωσης έδιωξε την μπάλα και στη συνέχεια τν μπλόκαρε.

Στο 24ο λεπτό ο Μπαρμπόσα με ατομική ενέργεια πέρασε τον αντίπαλό του, μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε με τον Κομίνη να μην δίνει τίποτα, κάτι που δεν συνέβη στο 31ο λεπτό. Ο Μάνταλος πέρασε εξαιρετικά την μπάλα στον Πέκχαρτ που έβγαινε μόνος του μπροστά στον Γλύκο, ο Τζαβέλας τον ανέτρεψε λίγο έξω από την περιοχή, δέχθηκε την κόκκινη κάρτα και η ΑΕΚ κέρδισε ένα στημένο σε πολύ καλή θέση, με τον Μπαρμπόσα ωστόσο να το εκτελεί και να στέλνει την μπάλα άουτ.

Μετά την αποβολή του Τζαβέλα οι παίκτες του ΠΑΟΚ γέμισαν νεύρα και έκαναν πολύ δυνατά μαρκαρίσματα, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να αντιδράσει και να βγει ορθολογικά στην επίθεση. Ωστόσο, δεν κατάφερε να σκοράρει ή να απειλήσει ιδιαίτερα τον Γλύκο, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει ισόπαλο με 0-0.

Με 10 και οι δύο-Φωτιά το ματς

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κομίνης είχε άγριες διαθέσεις για τον αγώνα, καθώς στο 50ο λεπτό απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Πέκχαρτ, ο οποίος σε προσπάθειά του να κάνει ψαλίδι βρήκε τον αντίπαλό του. Μετά από αυτή την αποβολή και οι δύο ομάδες αγωνιζόταν με 10 παίκτες και το ματς πέρασε σε άλλη βάση.

Η ΑΕΚ πίεζε τον αντίπαλό της και προσπαθούσε να φτάσει στο γκολ, με τον ΠΑΟΚ να κλείνεται στην άμυνά του και να προσπαθεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Στο 55ο λεπτό ο Μάνταλος εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Άρθο έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο ο Γλύκος βγήκε και μάζεψε την μπάλα μπροστά στον Αραβίδη που είχε μπει στην φάση.

Στο 64ο λεπτό ο Μάνταλος εκτέλεσε ένα ακόμα φάουλ, ο Αραβίδης αυτή τη φορά έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα πέτασε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Μάνταλος ξαναεκτέλεσε φάουλ, ο Άρθο έπιασε την πρώτη κεφαλιά, αλλά το πλασέ του Αραβίδη χτύπησε στο δοκάρι του Γλύκου.

Όσο περνούσαν τα λεπτά η ΑΕΚ πίεζε για το γκολ, με τον ΠΑΟΚ να κάνει καθυστερήσεις και να προσπαθεί να απειλήσει μόνο με αντεπιθέσεις, κάτι που δυσκόλευσε το έργο των παικτών της Ένωσης.

Οι συνθέσεις

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Κολοβέτσιος (89’ Μπουονανότε), Άρθο, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον (76’ Πλατέλλας), Μάνταλος, Μπακάκης (46’ Αραβίδης), Μπαρμπόσα, Πέκχαρτ

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κίτσιου, Βίτορ, Τζαβέλλας, Λέοβατς, Τζιόλης (58’ Μαλεζάς), Χαρίσης (65’ Τσιμιρότ), Κάτσε, Μακ, Αθανασιάδης, Ροντρίγκεζ (90’ Σκόνδρας)