Στραματσόνι: «Πλέον η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη»

Παναγιώτης Καλογερόπουλος

Οι δηλώσεις του τεχνικού του Παναθηναϊκού στη συνέντευξη τύπου

Αναλυτικά:

Αν περιορίζει η ήττα από την ΑΕΚ τις πιθανότητες για πρώτη θέση και την απουσία του Μπεργκ στη συνέχεια:

«Είναι πολύ δύσκολο για μας, αλλά πρέπει να προσπαθήσουμε ως το τέλος να πάρουμε δυο νίκες. Είναι μια δύσκολη κατάσταση. Πριν το παιχνίδι ήταν στο χέρι μας, τώρα είμαστε πίσω από δυο ομάδες και πρέπει να περιμένουμε τα αποτελέσματά του. Είμαι στεναχωρημένος και κυρίως για την κίτρινη του Μπεργκ. Ήταν συγκεντρωμένος. Είμαι έξι μήνες στην Ελλάδα, δεν μιλάω για τη διαιτησία, αλλά ο Μπεργκ τρελάθηκε με την κίτρινη. Μου έκανε μια κίνηση για αλλαγή εκνευρισμένος. Είναι γεννημένος πρωταθλητής και γι’ αυτό λυπάμαι. Έδωσε τα πάντα στον Παναθηναϊκό και θα έπαιζε όλα τα ματς ως το τέλος και ενώ είχε μπροστά του το Euro. Δεν ξέρω πόσοι παίκτες το κάνουν αυτό».

Για ποιο λόγο μπήκε έτσι στο γήπεδο ο ΠΑΟ και δέχθηκε δυο γκολ και τη στάση του στην επανάληψη;

«Αν θυμάμαι καλά η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με φάουλ που κέρδισε λίγο πιο κάτω από τη μεσαία γραμμή. Οπότε σε αυτή την περίπτωση μην πυροβολείτε τον πιανίστα. Ξέραμε ότι η ΑΕΚ είναι πολύ δυνατή στις στημένες φάσεις. Δεχθήκαμε δυο γκολ με αυτό τον τρόπο. Είχαμε ένα τετ α τετ με τον Λουντ στο πρώτο ημίχρονο. μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε, αλλά σε μια αντεπίθεση δεχθήκαμε το δεύτερο γκολ, ήρθε και η αποβολή. Μένει η προσπάθεια και η ευκαιρία που είχαμε στο δεύτερο ημίχρονο να γυρίσουμε το παιχνίδι, αλλά δεν τα καταφέραμε. Επιλέξαμε να μείνουμε στο παιχνίδι με 2 φορ, αν και παίζαμε με παίκτη λιγότερο. Εσείς όλοι μένετε στο οφ σάιντ του Λέτο. Δεν ξέρω και τι έχει συμβεί στο γκολ του Μπεργκ και τους δυο αμυντικούς της ΑΕΚ».

Γιατί δείχνει ο ΠΑΟ πρόβλημα στις στημένες μπάλες και επιθετικά;

«Στα δυο τελευταία παιχνίδια όντως δεν ήμασταν επικίνδυνοι στις στημένες φάσεις. Αλλά ο Μολέδο έχει σκοράρει από 2-3 φορές. Υπάρχει θέμα και στην εκτέλεση των στημένων φάσεων. Απόψε 2-3 φορές από στημένες φάσεις η μπάλα δεν έφτασε όπως θα έπρεπε στην αντίπαλη περιοχή».

Αν θα ξεκινούσε με το Λέτο σκεπτόμενος πως πήγε το παιχνίδι;

«Ξέρουμε όλοι την κατάσταση του Λέτο. Είναι ένας παίκτη που δεν μπορεί να παίξει συνεχόμενα παιχνίδια. Πριν το ματς είχα τη διάθεση να τον ξεκινήσω, αλλά μιλήσαμε μαζί και με τον γιατρό και πήραμε αυτή την απόφαση. Δεν γνωρίζουμε αν είναι σε θέση να παίξει στο επόμενο ματς, αλλά δεν θα έχουμε Μπεργκ και Βιγιαφάνες, οπότε θα χρειαστεί να παίξει».