26.5
19:27

Καθάρισε τον πρώτο… τελικό

Με οδηγό τον ξεκούραστο Μπαρμπόσα που σκόραρε δύο φορές, η ΑΕΚ επικράτησε με 3-1 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ. Σκόρερ και ο Γιόχανσον που είχε και δοκάρι. Έπαιζαν με 10 για 45 λεπτά οι Πράσινοι. Επόμενος… τελικός κόντρα στον ΠΑΟΚ την Κυριακή στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Πήρε κεφάλι από νωρίς

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε ο αγώνας για την ΑΕΚ, καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Γιόχανσον πήδηξε ψηλότερα από όλους και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στιλ.

Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια ανέβασε τον ρυθμό του, πίεσε, είχε την κατοχή, ωστόσο δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Στο 8ο λεπτό ο Μπεργκ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ανέστη, ωστόσο είχε προηγηθεί και φάουλ στον Κολοβέτσιο, αλλά και χέρι, με το γκολ να ακυρώνεται.

Στο 36ο λεπτό ο Μπεργκ πέρασε την μπάλα στον Λουντ, που βγήκε τετ α τετ στον Ανέστη, με τον γκολκίπερ της Ένωσης να αποκρούει το σουτ του. Το 2-0 για την ΑΕΚ έγινε τέσσερα λεπτά αργότερα από αυτή την φάση, σε μια υποδειγματική αντεπίθεση. Ο Μάνταλος πέρασε στον Σιμόες, αυτόν στον Μπαρμπόσα, που βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού, έκανε την κούρσα, σούταρε και νίκησε τον Στιλ.

Μετά το δεύτερο γκολ η ΑΕΚ ανέβασε τον ρυθμό της κατακόρυφα και πίεσε και για τρίτο γκολ. Στο 44ο λεπτό ο Ντίντακ έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, με τον Μολέδο να διώχνει την μπάλα πριν αυτή φτάσει στο πόδι του Τζεμπούρ που ήταν μπροστά στην εστία. Στην εκτέλεση του κόρνερ από τον Μάνταλο, ο Γιόχανσον πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο δοκάρι του Στιλ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Βιγιαφάνες έβαλε τρικλοποδιά στον Μάνταλο εκτός φάσης και ο Κουκουλάκης τον τιμώρησε δίκαια.

Τους τελείωσε ο Μπαρμπόσα

Παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός αγωνιζόταν με δέκα παίκτες, μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, σκοράροντας στο 54ο λεπτό. Ο Νάνο έκανε τη σέντρα, με τον Λέτο να πιάνει την κεφαλιά και να κάνει το 2-1. Τρία λεπτά αργότερα μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν ξανά, πάλι με τον Λέτο, ο οποίος όμως ήταν σε θέση οφ σάιντ.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ ανέβασε τον ρυθμό της και με την είσοδο του Μπακάκη, κυκλοφόρησε την μπάλα, ώστε να κουράσει τον αντίπαλό της που έπαιζε με 10 παίκτες. Στο 66ο λεπτό ο Μάνταλος πέρασε ωραία στον Τζεμπούρ, που βγήκε τετ α τετ με τον Στιλ, αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ντίντακ σέντραρε, ο Τζεμπούρ προσπάθησε να κάνει την προβολή, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα μπροστά από το πόδι του. Η Ένωση συνέχισε να πιέζει, με τον Μπακάκη στο 76ο λεπτό να πιάνει ένα σουτ και την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Από αυτό το σημείο και μετά ο Παναθηναϊκός κουράστηκε, σταμάτησε να πιέζει, με την ΑΕΚ να κυκλοφορεί την μπάλα και να δημιουργεί ευκαιρίες, χωρίς όμως να σκοράρει ξανά.

Οι εντεκάδες

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Ντίντακ, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Αραβίδης (59’ Μπακάκης), Μπαρμπόσα, Τζεμπούρ (78’ Πέκχαρτ)

Παναθηναϊκός: Στίλ, Nάνο, Mέστο, Tαυλαρίδης, Mολέδο, Κουτρουμπής (41’ Λέτο), Zέκα, Λούντ, Mπουμάλ (46’  Αμπεντ), Bιγιαφάνιες, Mπέργκ

Κίτρινες: Μπεργκ, Αμπεντ

Κόκκινες: Βιγιαφάνες

Διαιτητής: Κουκουλάκης

Βοηθοί: Ακρίβος, Γρεβένης

4ος: Παπαδόπουλος