25.5
17:49

Τα… γκρέμισε όλα σε δέκα λεπτά

Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη του Άρη για τρία δεκάλεπτα κι έδειχνε ότι μπορούσε να τελειώσει τη σειρά από απόψε, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς έκαναν τη ζημιά στην Ένωση στην τέταρτη και τελευταία περίοδο επικρατώντας με 74-69. Επηρεασμένες οι δύο ομάδες από τις πολλές απουσίες, με τον Χέρστον να ξεχωρίζει για την Ένωση. Το Σάββατο στο ΟΑΚΑ το τέταρτο ματς σειράς

Στο άδειο «Nick Galis Hall» ο Άρης ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι με ένα τρίποντο, ωστόσο στα μέσα της πρώτης περιόδου η ΑΕΚ ισορρόπησε και εν τέλει βρέθηκε μπροστά στο σκορ.

Οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν να προηγούνται με 13-8 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά κάπου εκεί οι Κιτρινόμαυροι έκαναν την αντεπίθεσή τους και πήραν το προβάδισμα χάρις σε καλάθια των Χέρστον, Έρικ και Μπράουν. Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε την ΑΕΚ να είναι μπροστά με 18-16.

Στη δεύτερη περίοδο η Βασίλισσα ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να περιορίσει σημαντικά τον Άρη και σε αυτό βοήθησαν αρκετά οι Χέρστον και Έρικ, ενώ ο Μπράουν με τα σουτ έδωσε λύσεις στην επίθεση.

Ο μοναδικός τομέας που η ΑΕΚ είχε προβλήματα ήταν στα ριμπάουντ, αλλά κι εκεί ο Άρης δεν κατάφερε να τα εκμεταλλευτεί όσο θα μπορούσε με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρει την Βασίλισσα μπροστά με 36-30.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο για την ΑΕΚ, καθώς με δύο εύστοχα τρίποντα των Μιλόσεβιτς και Χέρστον ανέβασε και άλλο τη διαφορά, προτού ο δεύτερος με νέο τρίποντο κάνει το 47-36. Στη συνέχεια ο Άρης έκανε ένα σερί 9-0 και μείωσε τη διαφορά στους 5 πόντους στο τέλος της περιόδου.

Ότι κατάφερε να πετύχει στα προηγούμενα δεκάλεπτα η ΑΕΚ, το… γκρέμισε στο τελευταίο, με τον Άρη όχι μόνο να ανακτά το προβάδισμα αλλά και να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό χάρις και στις πολλές βολές, την ώρα που οι παίκτες του Ζντοβτς σούταραν απ’ όπου έβρισκαν δίχως αντίκρισμα.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα της κακής εικόνας της Ένωσης είναι ότι το επιμέρους σκορ των δύο ομάδων ήταν 25-14 κι εκεί χάθηκε όλο το παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 30-36, 49-54, 74-69

Άρης: Ξανθόπουλος 6(2/7τρ, 4ασ), Πελεκάνος 2, Τσούπκοβιτς 7(5ρ), Σίμτσακ 22(9/13δ, 10ρ – 9επ), ΜακΝιλ 15(1/8τρ, 8ρ, 8ασ), Φλιώνης, Ζάρας 6, Κοέν 11(5ρ), Μούρτος 3(5ρ)

ΑΕΚ: Μιλόσεβιτς 8(2/8τρ, 13ρ, 3ασ), Κάρτερ 18(4/8τρ), Μπράουν 14(2/9τρ, 6ρ, 7λ), Καλαμπόκης 5(0/5τρ), Μαυροειδής 2, Χέρστον 16, Σαρικόπουλος (6ρ), Μωραΐτης, Τσαλμπούρης, Έρικ 6(5ρ)