23.5
19:24

Ξέμεινε από ανάσες

Η κούραση νίκησε τους παίκτες της ΑΕΚ, που παραδόθηκαν στον Παναθηναϊκό και ηττήθηκαν με 3-0, σε ένα πολύ κακό ματς για αυτούς. Οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν, με την Ένωση να μην μπορεί να αντιδράσει και τους παίκτες να προσπαθούν να βρουν δυνάμεις μόνο με το πάθος που τους είχε απομείνει.

Μετά από αυτή την ήττα τα πράγματα για την πρώτη θέσης δυσκολεύουν, αλλά η ΑΕΚ έχει στην έδρα της τα ματς με Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ, κάτι που σημαίνει ότι τίποτα δεν είναι αδύνατο. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται ροτέσιον, καθώς οι παίκτες που έχουν πάρει όλα τα ματς, έχουν χάσει τις δυνάμεις τους.

Αλλού πατούσε, αλλού βρισκόταν

Παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα κόντρα στον Παναθηναϊκό, οι δυνάμεις των παικτών στέρεψαν και οι φιλοξενούμενοι έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο.

Η Ένωση ήταν η πρώτη ομάδα που απείλησε στο 7ο λεπτό, με το Τζεμπούρ να παίρνει ατομική προσπάθεια, να σεντράρει, αλλά η κεφαλιά του Σιμόες πέρασε άουτ. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 12ο λεπτό. Ο Λουντ έκανε τη σέντρα, ο Μπερνγκ το τακουνάκι που κόνταρε στον Ντίντακ, με τον Λουντ να είναι ο τελικός αποδέκτης και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Ανέστη.

Το γκολ αυτό έκοψε τα πόδια των παικτών της ΑΕΚ, που χάθηκαν εντελώς στον αγωνιστικό χώρο, έκαναν πολλά λάθη και επέτρεψαν στον αντίπαλό τους να είναι συνεχώς στην επίθεση. Μοναδική στιγμή που απείλησε η ΑΕΚ ήταν με ένα μακρινό σουτ του Μπακάκη, με τον Παναθηναϊκό στο 30ο λεπτό να διπλασιάζει τα τέρματά του. Ο Βιγιαφάνες έκανε τη σέντρα και ο Μπερνγκ με προβολή κέρδισε τον Ανέστη.

Τα επόμενα 15 λεπτά ήταν βασανιστικά για την Ένωση, καθώς ο Παναθηναϊκός έβγαινε συνεχώς στην επίθεση, με τους Κιτρινόμαυρους να προσπαθούν μάταια να ανεβάσουν λίγο τον ρυθμό τους στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός τον… χαβά του

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο, όπως ακριβώς τελείωσαν το πρώτο, πιέζοντας ώστε να πετύχουν και άλλο γκολ. Ο Μπουονανότε που μπήκε στο ματς προσπάθησε, κυριότερα με κάποια στημένα, αλλά δεν κατάφερε να κάνει τη διαφορά.

Στο 50ο λεπτό η ΑΕΚ προσπάθησε να απειλήσει, με τον Μπουονανότε να εκτελεί ένα φάουλ, αλλά την κεφαλιά του Άρθο να περνάει απελπιστικά άουτ.

Ο Παναθηναϊκός πίεζε συνέχεια, έτρεχε σε όλο το γήπεδο, δημιουργούσε φάσεις, με τους Κιτρινόμαυρους να προσπαθούν να κόψουν τους αντιπάλους του, ώστε να μην σκοράρουν τρίτη φορά.

Οι παίκτες της Ένωσης προσπάθησαν μόνο με το πάθος τους να κοντράρουν τον Παναθηναϊκό, καθώς οι δυνάμεις τους τους είχαν αποχαιρετήσει. Στο 67ο λεπτό ο Γιόχανσον έδειξε ένα σημάδι ζωής με μια κεφαλιά του Γιόχανσον, την οποία ωστόσο ο Μολέδο απέκρουσε πάνω στην γραμμή.

Στο 68ο λεπτό ο Κουτρουμπής έπιασε ένα σουτ στην κίνηση μετά από εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ, ενώ στο 71ο λεπτό ο Βιγιαφάνες έκανε μια πολύ καλή σέντρα, την οποία έδιωξε σε κόρνερ ο Άρθο.

Τα τελευταία λεπτά ήταν απελπιστικά. Οι παίκτες της ΑΕΚ προσπαθούσαν να κρατήσουν μπάλα, ώστε να κόψουν τον ρυθμό του Παναθηναϊκού, οι οποίοι έτρεχαν συνεχώς. Βέβαια, αρκετές φορές έπαιζαν αντιαθλητικά, χωρίς όμως να δεχθούν τις αντίστοιχες κάρτες.

Στο τελευταίο λεπτό του ματς, ο Κλωναρίδης εκμεταλλεύτηκε μια από τις ξεψυχισμένες πάσες των παικτών της ΑΕΚ, βγήκε στην κόντρα και με σουτ έγραψε το τελικό 3-0.

Οι συνθέσεις

Παναθηναϊκός: Στιλ, Ταυλαρίδης, Μολέδο, Μέστο, Νάνο, Κουτρουμπής (79’ Βλαχοδήμος), Ζέκα, Λουντ, Βιγιαφάνες (87’ Κλωναρίδης), Λέτο (60’ Μπουμάλ), Μπεργκ

ΑΕΚ: Ανέστης, Ντίντακ, Μπακάκης, Άρθο, Κολοβέτσιος, Σιμόες (70’ Κορδέρο), Γιόχανσον, Μάνταλος (85’ Πέκχαρτ), Αραβίδης, Πλατέλλας (46’ Μπουονανότε), Τζεμούρ