21.5
18:09

Καρδιοχτύπησε αλλά έκανε το 2-0

Παραλίγο να αυτοκτονήσει για ακόμα μια φορά η ΑΕΚ, ωστόσο βρήκε αντίδραση και κατάφερε να πάρει τη νίκη με… κάνοντας το 2-0 κόντρα στον Άρη. Το +13 έγινε ισοπαλία, αλλά τελικά όλα είχαν καλό τέλος. Το τρίτο ματς στη Θεσσαλονίκη την Τετάρτη. 3 on 3 στο φινάλε στο ΟΑΚΑ, καθώς αποβλήθηκαν οι πάντες.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ στον αγώνα κόντρα στον Άρη. Οι παίκτες του Ζντοβτς μπήκαν με φόρα στον αγωνιστικό χώρο και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό τους. Το σερί 11-0 ανάγκασε τον Πρίφτη να εκνευριστεί και να αλλάξει τα πλάνα του, ώστε η ομάδα του να αντιδράσει.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν λίγο το ρυθμό τους και κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς το σκοράρισμα, ωστόσο ο Σάκοτα με τα τρίποντά του τους… τελείωσε και δεν τους άφησε περιθώρια.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 10 πόντους, παίζοντας ωραία τόσο στην άμυνα , όσο και στην επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης προσπάθησε μάταια να ανεβάσει τον ρυθμό του, καθώς οι παίκτες της ΑΕΚ ήταν πραγματικά ασταμάτητοι. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν το δρόμο προς το κιτρινόμαυρο καλάθι, αλλά μετά το πέρασμα των πρώτων λεπτών, η Βασίλισσα ανέβασε ξανά την απόδοσή της, σκόραρε και ανέβασε ξανά τη διαφορά, που δεν έπεφτε κάτω από 10 πόντους.

Η δεύτερη τεχνική ποινή στον Πρίφτη και το… πέσιμο του ΜακΝιλ στον διαιτητή αναστάτωσαν τον αγώνα, με την ΑΕΚ να μην επηρεάζεται και να συνεχίζει το ίδιο δυνατά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που έληξε με διαφορά 13 πόντων και σκορ 48-35.

Ο Άρης στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβασε την απόδοσή του και σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές της ΑΕΚ στην επίθεση, κατάφερε να μειώσει το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα καλό σερί, με τους Κιτρινόμαυρους να προσπαθούν να αντιδράσουν, καθώς η διαφορά έφτασε από τους 13 στους τέσσερις πόντους.

Προς το τέλος του δεκαλέπτου η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της ξανά και παρότι δεν ήταν τόσο καλή όσο στο πρώτο ημίχρονο, με τον Άρη να πιέζει και την διαφορά να μένει τελικά στους επτά πόντους, μετατρέποντας το ματς σε ντέρμπι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ καρδιοχτύπησε για τα καλά. Ο Άρης έφερε το ματς στα ίσα και έδειξε ορεξάτος να το γυρίσει, ωστόσο οι κιτρινόμαυροι δεν τον άφησαν. Τα τρίποντα των Μπράουν, Σάκοτα και Παπαντωνίου τελείωσαν τους φιλοξενούμενους, που όσο και αν το ήθελαν δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή.

Τα τελευταία δευτερόλεπτα έγινε πραγματικά πανικός. Οι διαιτητές απέβαλαν τους δύο πάγκους, με το ματς να τελειώνει με τρεις εναντίον τριών και στο τέλος με τρεις εναντίον δύο. Σε κάθε περίπτωση η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 48-35, 68-61, 89-84

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου 6 (2), Σάκοτα 22 (4), Χέρστον 13 (1), Μπράουν 12 (3), Μαυροειδής 8, Μιλόσεβιτς 7 (1), Κάρτερ 12 (1), Σαρικόπουλος 2, Μωραΐτης, Μάικλ 7.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ουάιτ 20, Ουότερς 15 (2), Κοέν 5 (1), Μούρτος 12 (1), ΜακΝιλ 6, Ξανθόπουλος 1, Δήμας, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς, Ζάρας 22 (5), Σίμτσακ 3.