19.5
11:17

«Μεγάλη νίκη, πιο δύσκολο το επόμενο ματς»

Ο σέντερ της ΑΕΚ, Δημήτρης Μαυροειδής μίλησε στον Sport24 Radio 103,3 έπειτα από τη νίκη της Ένωσης επί του Άρη στη Θεσσαλονίκη, για τον πρώτο αγώνα για τις θέσεις 3-4.

Για την επικράτηση της ΑΕΚ, αν και βρέθηκε πίσω με 16 πόντους διαφορά και παρότι οι ανατροπές δεν… ευνοούν την Ένωση: «Θα το συζητήσουμε με τον κόουτς για να το κάνουμε έτσι, διότι το ανάποδο δε μας πήγε καλά όλη τη χρονιά. Πέρα από την πλάκα, στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν συγκεντρωμένοι, με καλές αποφάσεις στην επίθεση και πιο σκληροί στην άμυνα. Στο πρώτο μέρος ο Άρης είχε υψηλό ποσοστό ευστοχίας στα σουτ, τα είχε βάλει σχεδόν όλα, επειδή είχαμε κάνει αρκετά λάθη στην άμυνα και τον είχαμε αφήσει να βρει ρυθμό. Το διορθώσαμε, είναι μία μεγάλη νίκη και κάναμε το πρώτο βήμα για να κερδίσουμε τη σειρά.

Η ομάδα έχει έμπειρους παίκτες, που έχουν παίξει σε αντίστοιχα γήπεδα και σε μεγάλα παιχνίδια, οπότε δεν επηρεάζονται από τον κόσμο. Δείξαμε την πείρα μας και με ηρεμία και χωρίς βιασύνη στο δεύτερο ημίχρονο γυρίσαμε το παιχνίδι.

Το Σάββατο, στην έδρας μας, με τη βοήθεια του κόσμου μας θέλουμε να κάνουμε το 2-0 και μετά θα έχουμε τρεις ευκαιρίες για να τελειώσουμε τη σειρά. Το πιο δύσκολο ματς θα είναι το επόμενο. Αν καταφέρουμε και το πάρουμε κατά 90% θα έχουμε βγει τρίτοι».