18.5
17:52

Break ψυχής στο φινάλε

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό, ώστε η ΑΕΚ να καταφέρει να πάρει τη νίκη κόντρα στον Άρη, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε ακόμα να χάνει και με 15 πόντους. Κακή η εμφάνιση της ομάδας στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, ωστόσο στο φινάλε η Βασίλισσα αντέδρασε και έκανε το breakκαι το 1-0.

Φουριόζος ξεκίνησε τον αγώνα του στο Αλεξάνδρειο ο Άρης, χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στην ΑΕΚ.

Οι Κιτρινόμαυροι προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ, κάτι που δεν κατάφεραν, με την διαφορά να φτάνει ακόμα και στου 12 πόντους. Προς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου υπήρξε μια μικρή αντίδραση από τους παίκτες του Ζντοβτς, ωστόσο δεν είχε διάρκεια και έτσι ο Άρης τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να είναι στους +10.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να σταματήσει τον Άρη στην επίθεση, ο οποίος σκόραρε συνεχώς, έχοντας μάλιστα 100% ποσοστό στις ελεύθερες βολές, ενώ παράλληλα η ίδια δεν έβρισκε τον δρόμο προς το καλάθι. Ο Ζντοβτς έκανε πολλές αλλαγές, προσπαθώντας να βρει τους παίκτες που ήταν σε καλή ημέρα, ωστόσο καμία από αυτές δεν… έπιασε με την διαφορά να αυξάνεται συνεχώς.

Μετά από αυτό το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, ο Άρης έχτισε μια διαφορά 15 πόντων, έχοντας τον πρώτο λόγο για τα επόμενα δύο δεκάλεπτα.

Η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε τη δύναμη να απαντήσει. Οι Σάκοτα και Κάρτερ πήραν από το χέρι την ομάδα και την βοήθησαν στο σκοράρισμα, μειώνοντας την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, με τον Άρη να… κολλάει και να  μην βρίσκει λύσεις στο σκοράρισμα. Βέβαια, ένα πολύ κακό στοιχείο του τρίτου δεκαλέπτου ήταν το 4ο φάουλ που έκαναν τόσο ο Κάρτερ, όσο και ο Σάκοτα, δύο παίκτες «κλειδί» για την ομάδα.

Ότι δεν έκανε η ΑΕΚ για τρία δεκάλεπτα το έκανε στο τέταρτο. Οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ, μείωσαν την διαφορά και με την ψυχολογία υπέρ τους πήραν κεφάλι στο σκορ. Από εκείνη τη στιγμή και μετά ο Άρης τα έχασε, με τον Μπράουν να κάνει πάρτι και να οδηγεί την Ένωση στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 43-28, 57-50, 67-77

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 5 (1), Πελεκάνος 4, Τσούπκοβιτς 5, Ουάιτ 15 (1), Ουότερς 12 (2), Ζάρας 4, Κοέν 4, Μούρτος 5 (1), Σίμτσακ 2, ΜακΝιλ 11.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Έρικ 1, Σάκοτα 15 (3), Χέρστον 5 (1), Μιλόσεβιτς 13 (2), Κάρτερ 10, Μπράουν 20 (4), Σαρικόπουλος, Κατσίβελης 5 (1), Καλαμπόκης 2, Μωραϊτης, Μαυροειδής 6.