17.5
06:10

Η αλησμόνητη εξάρα! (vid)

Σε λίγες ώρες η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στον τελικό του Κυπέλλου, ωστόσο 38 χρόνια πριν οι δύο ομάδες είχαν βρεθεί αντιμέτωπες στον ημιτελικό του θεσμού, με την Ένωση να πετυχαίνει την μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία κόντρα στους «ερυθρόλευκους».

Λίγες μέρες νωρίτερα η ΑΕΚ είχε επικρατήσει του ΠΑΟΚ με 2-0 στη φιέστα τίτλου για το πρωτάθλημα του 1977-78 και αφού είχε ξεπεράσει το εμπόδιο του Παναθηναϊκού στο Κύπελλο, ήθελε να κάνει το ίδιο με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Σε ένα ματς που η Ένωση «πυροβόλησε» έξι φορές, ο Ολυμπιακός έκανε το λάθος να προηγηθεί στο 11ο λεπτό με τον Ντέρεκ Σπενς. Ο Μπάγεβιτς έφερε το ματς στα ίσα και στο 18’ ο Μαύρος έκανε την ανατροπή έπειτα από κάθετη μπαλιά του Νικολούδη. Το ημίχρονο είχε και άλλο γκολ για την ΑΕΚ, καθώς στο 36ο λεπτό ο Κωνσταντίνου άδειασε την άμυνα του Ολυμπιακού και τον Κελεσίδη και έκανε το 3-1.

Ο Δικέφαλος ήταν ασταμάτητος και στο δεύτερο μέρος και στο 58΄ο Νικολούδης μετέτρεψε σε γκολ το φάουλ που κέρδισε ο Μαύρος. Ο Θ(ε)ωμάς κρατούσε και άλλο… δωράκι για τον αντίπαλο, καθώς στο 76’ με ωραίο πλασέ έκανε το 5-1. Το τελικό 6-1 έκανε πάλι ο Μαύρος σε μια φάση σαν σε προπόνηση.

Και κάπως έτσι έληξε ένα ευχάριστο απόγευμα για την ΑΕΚ, η οποία έκανε ότι ήθελε τον αντίπαλό της και ολοκλήρωσε θριαμβικά μια από τις καλύτερες χρονιές στην ιστορία της. 38 χρόνια μετά οι δύο ομάδες βρίσκονται αυτή τη φορά στον τελικό του θεσμού και ποιος ξέρει, μπορεί πάλι νικήτρια να είναι η Ένωση.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Χρηστίδης, Μουσούρης, Ιντζόγλου, Ραβούσης, Νικολάου, Βιέρα, Τάσος (55’ Τσάμης) Νικολούδης, Μπάγεβιτς, Παπαϊωάννου, Μαύρος. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκε και ο Τσάμης.