17.5
19:22

Κύπελλο ε; ΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Η ΑΕΚ επέστρεψε στη Σούπερ Λίγκα κατακτώντας το Κύπελλο Ελλάδος. Νίκη με 2-1 κόντρα στον Ολυμπιακό, με τον Στέλιο Μανωλά όπως τότε έτσι και τώρα. Σκόρερ ο πολυτιμότερος Μάνταλος και ο Τζεμπούρ.

Ο Μάνταλος άλλαξε τα δεδομένα

Πιο βαρετό δεν θα μπορούσε να είναι το ματς ανάμεσα στον ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό για τον τελικό Κυπέλλου Ελλάδος, τουλάχιστον μέχρι το 40ο λεπτό. Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν καμία αξιόλογη φάση.

Από την άλλη πλευρά οι παίκτες του Στέλιου Μανωλά μπήκαν με πάθος πίεζαν, έβγαιναν στις κόντρες, αλλά οι τελικές τους πάσες δεν ήταν καλές και έτσι δεν δημιούργησαν καμία ιδιαίτερη ευκαιρία.

Η κατοχή ήταν υπέρ του Ολυμπιακού, ωστόσο αυτό δεν σημαίνει απολύτως τίποτα στο ποδόσφαιρο, με τον Μάνταλο να… ξεραίνει την ομάδα του Μαρινάκη στο 40ο λεπτό. Ο Βάργκας σέντραρε από αριστερά και ο αρχηγός της ΑΕΚ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρομπέρτο, δίνοντας στην Ένωση το προβάδισμα σε ένα πολύ καλό χρονικό σημείο.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, καθώς στο 41ο λεπτό ο Κασάμι έπιασε μια κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, ωστόσο ο Ανέστης μπλόκαρε την μπάλα, με τον Τζεμπούρ τρία λεπτά αργότερα να βγαίνει στην κόντρα, με τον Μποτία να τον προλαβαίνει και να του παίρνει την μπάλα.

Το γκολ της Ένωσης ανέβασε στα ύψη την ψυχολογία των ποδοσφαιριστών και σίγουρα άλλαξε τα δεδομένα για το δεύτερο ημίχρονο, δίνοντας ελπίδες για ένα καλύτερο 45λεπτο.

Τους τελείωσε ο Ράφικ

Ο Ολυμπιακός όπως και στο πρώτο ημίχρονο μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα, θέλοντας να ισοφαρίσει το ματς και να μπει ξανά στο παιχνίδι. Ωστόσο κάτι τέτοιο δεν συνέβη.

Στον 50ο λεπτό ο Μποτία και ο Ντα Κόστα πρόλαβαν οριακά τον Τζεμπούρ πριν αυτός γίνει επικίνδυνος, ενώ αμέσως μετά ο Φορτούνης, πέρασε στον Κασάμι, με τον Ανέστη να διώχνει το δυνατό του σουτ σε κόρνερ.

Στη συνέχεια της φάσης η ΑΕΚ βγήκε στην αντεπίθεση, ο Τζεμπούρ μπήκε στην περιοχή, σούταρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρομπέρτο, γράφοντας το 2-0 για την Ένωση.

Ο Ολυμπιακός τα έχασε, ο Σίλβα προσπάθησε να ανανεώσει την ομάδα του και δέκα λεπτά αργότερα ο Μιλιβόγεβιτς μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 80ο λεπτό ο Μαζουακού έπιασε ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Ανέστη.

Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ στο 85ο λεπτό. Ο Φορτούνης συνδυάστηκε ωραία με τον Τσόρι, με το σουτ του δεύτερο να καταλήγει στα δίχτυα του Ανέστη. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν συγκλονιστικά, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να ισοφαρίσει και την ΑΕΚ να θέλει να κρατήσει το σκορ.

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Ντα Κόστα, Κασάμι (54’ Ιντέγε),Μαζουακού, Μιλιβόγιεβιτς, Φορτούνης, Ερνάνι (54’ Πάρντο), Φουστέρ (65’ Τσόρι), Πουλίδη

AEK: Ανέστης, Ντίντακ, Άρθο, Κολοβέτσιος, Γκάλο, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος (81’ Τζανετόπουλος), Βάργκας (57’ Μπακάκης), Αραβίδης (91’ Πέκχαρτ),  Τζεμπούρ

Κίτρινες: Μιλιβόγιεβιτς, Σιμόες, Αραβίδης, Ντίντακ, Μποτία

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος

Βοηθοί: Ευθυμιάδης, Κωσταράς

4ος: Πετρόπουλος