10.5
17:56

Και από το +40 θα χάνατε!

Πένυ Μακρή

Λόγια, λόγια, λόγια και ούτε μία νίκη… Η ηττοπαθής μπασκετική ομάδα της ΑΕΚ «σκουπίστηκε» από τον Ολυμπιακό (75-89) αν και προηγήθηκε με διαφορά 17 πόντων. Ανεπαρκείς οι περισσότεροι παίκτες της Ένωσης και πάλι, έγιναν (άκουσον άκουσον) έρμαιο στις ορέξεις του Παπαπέτρου και του Αγραβάνη! Καμία τρίτη θέση δεν μας χρυσώνει το χάπι, Μάκη Αγγελόπουλε «καθάρισε» όσους πρέπει και φτιάξε την ομαδάρα που ονειρευόμαστε.

Λίγη για ακόμα μια φορά εμφανίστηκε η Βασίλισσα στον 3ο ημιτελικό της σειράς, με τους Κιτρινόμαυρους να μην μπορούν να κρατήσουν το +17 στο οποίο βρέθηκαν και με τα πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση να σηκώνουν λευκή πετσέτα μέσα στο ΟΑΚΑ, από το δεύτερο ημίχρονο και μετά.

Ο αγώνας:

Με φόρα μπήκε ο Ολυμπιακός στο ΟΑΚΑ και με ένα γρήγορο 5-0 πέρασε μπροστά στο σκορ. Η ΑΕΚ πέτυχε το πρώτο καλάθι της με τον Κάρτερ (2-5), όμως οι Μάντζαρης και Σπανούλης με 2 τρίποντα έκαναν το 4-11 στο 3’. Η Ένωση υπέπεσε σε δύο λάθη, ο Μπράουν έκανε το 6-11 και ο Λουκάς υπό πίεση στο 5’ μείωσε σε 8-13. Λίγο νωρίτερα ο Παπαντωνίου πήρε τη θέση του Κάρτερ για να παίξει άμυνα στον Σπανούλη και σε συνεργασία με τον Μπράουν έκανε το 10-13. Ο Αμερικανός με τρίποντο έφερε τα πράγματα στα ίσα τους στο 6’, ο Καλαμπόκης έβαλε μπροστά  την ΑΕΚ με 15-13 στο 7’ και από εκεί και πέρα, μέχρι και το τέλος (21-18) της περιόδου η ΑΕΚ κράτησε την… ηγεσία, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με τον Μαυροειδή να αλλάζει όλη την εικόνα της ομάδας.

Ο ψηλός της Βασίλισσας ήταν εκείνος που έκανε το 23-18 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, ωστόσο ο Λοτζέσκι μετά από λάθος στην επίθεση της ΑΕΚ, σημείωσε το 23-20. Μπράουν και Χέρτσον στο 12’ έγραψαν το 27-20 και ο Κάρτερ μετά από καλή άμυνα του Μαυροειδή το 29-20.Στο 15’ ο Σάκοτα με δύο τρίποντα έκανε το 38-24 και ο Πρίντεζης απάντησε για το 38-27. Στο 9’ ο Καλαμπόκης με 2/2 σημείωσε το 42-27, ωστόσο ο διαιτητής Φούφης με τα σφυρίγματα του βοήθησε τον Ολυμπιακό να μπει στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 41-31.

Με τον Μπράουν να ανοίγει το σκορ του δεύτερου ημιχρόνου ξεκίνησε η 3η περίοδος. Ο Λουκάς στην επόμενη φάση έκλεψε τη μπάλα, όμως ο Χέρστον δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την επίθεση.  Ο Μπράουν στο 24’ έκανε το 50-33, όμως το διαιτητικό τρίο ήταν πάλι εκεί για να σπρώξει τον Ολυμπιακό. Ο Λουκάς δέχτηκε τεχνική ποινή, ο Παπαπέτρου έκανε το 50-36, ο Χάκετ κέρδισε καλάθι και φάουλ για το 50-39 και ο Μπράουν έκανε το 52-39. Στο 26’ οι διαιτητές είδαν ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ του Παπαντωνίου στον Αγραβάνη, ο Χάκετ με δύο τρίποντα μείωσε στο 54-49, ο Χάντερ έκανε το 54-51, όμως η ΑΕΚ μετά από 2 λεπτά αφλογιστίας πέτυχε το 56-51 και ο Σάκοτα με τρίποντο ψυχολογίας έκανε το 59-51. Δύο λεπτά πριν το τέλος, ο Πρίντεζης γλίστρησε, οι διαιτητές είδαν φάουλ από τον Μαυροειδή, ο οποίος στο 29’ έκανε το 61-52. Ο Χάκετ διαμόρφωσε το 61-55 της 3ης περιόδου με τρίποντο στην εκπνοή.

Πολύ γρήγορα ο Ολυμπιακός έκλεισε την ψαλίδα, με τον Χάκετ να κερδίζει καλάθι και φάουλ από τον Λουκά και τους φιλοξενούμενους να περνάνε μπροστά (61-62).Ο Λοτζέσκι με τρίποντο στο 33’ έκανε το 61-65 με την ΑΕΚ, σχεδόν στα 2 λεπτά του δεκαλέπτου να έχει συμπληρώσει ήδη τα 5 ομαδικά. Ο Αγραβάνης με τρίποντο στο 34’ έκανε το 62-68, ο Πρίντεζης με καλάθι και φάουλ από τον Μιλόσεβιτς έκανε το 64-71, με τον Μαυροβούνιο σέντερ της ΑΕΚ να πετυχαίνει τρίποντο ψυχολογίας στο 34’ για το 67-71.Ο ίδιος μείωσε, όμως ο Ολυμπιακός συνέχισε τα τρίποντα και με τον Σπανούλη έκανε το 69-77. Στο 37’ ο Λοτζέσκι έκανε το 73-82, οι Κιτρινόμαυροι δεν μπορούσαν να ανταπεξέλθουν στην επίθεση και οι ερυθρόλευκοι πέρασαν μπροστά κάνοντας το 3-0 και αποκλείοντας την ΑΕΚ από τους τελικούς.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 9, Χέρστον 10, Μιλόσεβιτς 7, Μαυροκεφαλίδης 8, Κάρτερ 9, Μπράουν 17, Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 7, Μωραϊτης, Μαυροειδής 4, Έρικ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 6, Παπαπέτρου 9, Σπανούλης 13, Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 11, Αγραβάνης 8, Μάντζαρης 6, Ουόρικ, Χάκετ 18, Λοτζέσκι 14, Παπανικολάου 4.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 41-31, 61-55, 75-89