07.5
15:20

«Πλήρωσε» το πρώτο τέταρτο

Στο τελευταίο φετινό ματς μπροστά στον κόσμο της, η ΑΕΚ ηττήθηκε από τον Πανελλήνιο με 32-31 για την τρίτη αγωνιστική των πλέι άουτ πληρώνοντας την κακή της εικόνα στο πρώτο τέταρτο. Συγκλονιστικός ο κόσμος που δεν σταμάτησε λεπτό να τραγουδά, ενώ χειροκρότησε στο τέλος τους Μάγκες.

Από το πρώτο λεπτό φάνηκε ότι η ΑΕΚ δεν είναι σε καλή μέρα, καθώς ο Πανελλήνιος πήρε πολύ γρήγορα ένα προβάδισμα 3-0 και η Ένωση έκανε επτά λεπτά για να σκοράρει το πρώτο της τέρμα. Στη συνέχεια ανέβασε ρυθμό, πίεσε τους φιλοξενούμενους με αποτέλεσμα να μειώσει στο γκολ τη διαφορά, ωστόσο τα πολλά λάθη ήταν αυτά που της κόστισαν.

Η μόνη φορά μάλιστα που οι Κιτρινόμαυροι ισοφάρισαν τους φιλοξενούμενους ήταν για το 8-8 και η συνέχεια ήταν εντελώς αντίθετη. Οι παίκτες του Αρβανίτη έκαναν διαδοχικά λάθη, με αποτέλεσμα ο Πανελλήνιος να φεύγει σε κόντρα επιθέσεις και να κάνει ένα επιμέρους σκορ 9-3. Το τελικό σφύριγμα βρήκε την ΑΕΚ πίσω στο σκορ με 17-11 με πολύ κακή αμυντική λειτουργία και δυστοκία στην επίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση μπήκε πιο σοβαρή στο παρκέ και κατάφερε να «ψαλιδίσει» τη διαφορά των έξι γκολ στα δύο στα πρώτα 16 λεπτά. Τα λάθη περιορίστηκαν και επιθετικά η ομάδα έβρισκε περισσότερους διαδρόμους. Το… ξέσπασμα της ΑΕΚ δεν είχε όμως διάρκεια και έτσι ο Πανελλήνιος πήρε πάλι τα ηνία της αναμέτρησης ανεβάζοντας τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα.

Ο Δικέφαλος με τους Μπακαούκα και Νικολαΐδη να σκοράρουν από κάθε πιθανό σημείο έφτασε τη διαφορά ξανά στα δύο τέρματα και θα μπορούσε να μειώσει στο γκολ εάν λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Φάμπατς έχασε ένα από αυτά που δεν χάνονται.

Ο Νικολαΐδης μείωσε 32-31 σε σχεδόν νεκρό χρόνο και το τελικό σφύριγμα βρήκε τους Μάγκες να χειροκροτούνται από τον κόσμο για την προσπάθεια που κατέλαβαν όλη τη σεζόν.