04.5
16:51

Έτσι θα νικούσατε; Μόνο λόγια…

Τα πολύ «μπλα μπλα» φέρνει τέτοια αποτελέσματα. Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 93-58 στο ΣΕΦ στο πρώτο ματς των ημιτελικών, με μια ομάδα κατώτερη των περιστάσεων, αδιάφορη και ανώριμη να αντιμετωπίσει έναν σοβαρό Ολυμπιακό που δεν έχει… όρεξη να κουραστεί για να περάσει στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Χειρότερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να κάνει η ΑΕΚ στους ημιτελικούς των πλέι οφ. Η Ένωση πραγματικά «βυθίστηκε» στο ΣΕΦ από το δεύτερο δεκάλεπτο και δεν κατάφερε να σηκώσει κεφάλι, δείχνοντας ανήμπορη να αντιδράσει στην πίεση του Ολυμπιακού.

Οι Κιτρινόμαυροι εμφανίστηκαν αδιάφοροι και όχι μόνο δεν πάλεψαν για την υπέρβαση αλλά πέταξαν και λευκή πετσέτα, με τα λάθη να διαδέχονται το ένα το άλλο και τους παίκτες του Ζντόβτς να χάνουν τη μία επίθεση μετά την άλλη.

Η αναμέτρηση:

Με 3 λεπτά αφλογιστίας στο κλειστό του ΣΕΦ ξεκίνησε η αναμέτρηση ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό με τους Κιτρινόμαυρους να ψάχνουν το τρίποντο με τους Λουκάς Μαυροκεφαλίδη και Μαλίκ Χέρστον και  τον Ολυμπιακό με τον Αγραβάνη. Η Ένωση άνοιξε στο σκορ στο 3’ με το Μπράουν, με τον Λουκά να κάνει το 4-0. Ο Σπανούλης ήταν εκείνος που από την μεριά των «ερυθρόλευκων» τράβηξε την ομάδα του και με ένα σερί 5-0, έκανε το 5-4. Λίγο αργότερα η Βασίλισσα με τον Λουκά να κερδίζει καλάθι και φάουλ πέρασε ξανά μπροστά (5-7), ωστόσο ο Παπανικολάου με τρίποντο έκανε το 8-7. Ο Μαυροειδής κέρδισε ακόμα ένα καλάθι και φάουλ για το 8-9 και οι Παπανικολάου – Σπανούλης έκαναν το 12-9. Ο Κάρτερ στο 8’ με 2/2 βολές έγραψε το 12-11 κρατώντας κοντά την Ένωση στο σκορ, όμως ο Μάντζαρης με τρίποντο ανέβασε ξανά τη διαφορά για το 15-11. Ο Μιλόσεβιτς μετά το κλέψιμο του Γκριν έκανε το 19-14, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 21-14.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μια απελπισία για την ΑΕΚ. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος βάζοντας τους Πρίντεζη, Μάντζαρη και Ουόρικ στο παρκέ άλλαξε όλη την εικόνα του Ολυμπιακού. Ο Χάντερ με κάρφωμα έκανε το 23-14, ο Γκριν μείωσε στο 12’ για το 25-16, όμως ο Πρίντεζης με δύο καλάθια άνοιξε ξανά την ψαλίδα (29-16). Η Ένωση έκανε τραγικά λάθη, με τρεις λάθος πάσες έχασε τρεις επιθέσεις και το πλήρωσε στο 15’. Ο Μαυροειδής στο 16’ έκανε το 35-22, ωστόσο λίγο αργότερα, ο ίδιος έκανε καλάθι και φάουλ στον Ουόρικ για το 41-24. Το γήπεδο έγειρε, ο Ουόρικ στο 18’ έγραψε το 43-24, ο Στρόμπερι με καλάθι και φάουλ από τον Καλαμπόκη το 46-25, με το ημίχρονο να βρίσκει την ΑΕΚ 22 πόντους πίσω (52-30).

Καμία αλλαγή στην εικόνα της Ένωσης στην επανάληψη. Ο Λουκάς έκανε το 52-32, η Βασίλισσα συνέχισε να μειώνει στο 23’ (52-36), όμως ο Χάντερ βρέθηκε μόνος του κάτω από το καλάθι  και κάρφωσε για το 54-36. Μάντζαρης και Λουκάς στο 26’ έκαναν το 59-40, η άμυνα της ΑΕΚ λειτούργησε για περίπου δύο λεπτά και ο Γκριν με δύο σερί τρίποντα στο 27’ έκανε το 59-46, αναγκάζοντας τον Σφαιρόπουλο σε τάιμ άουτ. Η ΑΕΚ με δύο σερί λάθη, βήματα από Λουκά και η μπάλα να «πατάει» στη γραμμή έδωσε νέο δικαίωμα στον Ολυμπιακό να ανεβάσει ξανά τη διαφορά (61-46). Οι Κιτρινόμαυροι δεν είχαν τρόπο να αντιδράσουν, οι γηπεδούχοι με τον Στρόμπερι έκαναν το 70-48 και κάπου εκεί ουσιαστικά έβαλαν «ταφόπλακα» στην ομάδα του Ζνοόβτς.

Η τελευταία περίοδος δεν επεφύλασσε εκπλήξεις. η ΑΕΚ δεν μπόρεσε ποτέ να σηκώσει κεφάλι. Στο 36’ ο Ολυμπιακός με το 79-49 είχε «κλειδώσει» τη νίκη στο πρώτο ματς των ημιτελικών, με την Ένωση να είναι ανίκανη να βγάλει επιθέσεις και φυσικά να υστερεί στην άμυνα. Στο 28′ το 88-54 δεν άφησε περιθώρια, με την Ένωση να δέχεται τη συντριβή. Την Παρασκευή η Βασίλισσα ξανά παίζει στο ΣΕΦ στις 8 το απόγευμα και αν εμφανιστεί ξανά με την ίδια εικόνα, τότε δύσκολα θα καταφέρει να κάνει το βήμα παραπάνω.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Καρακατσούνης, Ψαριανος

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 52-30, 70-48, 93-58

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 9, Σπανούλης 15 (2 τριπ. – 6 ασ), Μιλουτίνοφ, Μάντζαρης 8 (2), Παπανικολάου 9 (1), Χάντερ 12, Στρόμπερι 10 (1), Αγραβάνης, Πρίντεζης 7, Ουόρικ 10, Χάκετ 6, Λοτζέσκι 7 (1).

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Σάκοτα 3, Μιλοσέβιτς 6, Γκριν 8 (2), Κατσίβελης, Χέρστον (6 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 13 (4 ασ), Κάρτερ 2, Μπράουν 3, Έρικ 1, Καλαμπόκης 7 (1), Μαυροειδής 15.