27.4
17:42

Κάνατε το καθήκον σας, δουλέψτε για την υπέρβαση

Πένυ Μακρή

Η ΑΕΚ με μέτριο μπάσκετ και κόντρα σε ένα… λειψό ΠΑΟΚ πήρε τεράστια νίκη με 61-54 και πήρε την πρόκριση στους «4» των πλέι οφ  εκεί όπου θα συναντήσει τον Ολυμπιακό. Εξαιρετικοί Μαυροειδής και Κατσίβελης, πολύ καλός ο Έρικ κάτω από το καλάθι, «κλειδί» ο Μιλόσεβιτς που προσπαθούσε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Στους «4» των πλέι οφ επέστρεψε η ΑΕΚ, επικρατώντας του ΠΑΟΚ στο τρίτο ματς της σειράς! Η Ένωση με μία μέτρια εμφάνιση κατάφερε να πάρει τη νίκη, κόντρα στους «ασπρόμαυρους» που δεν είχαν στη διάθεση τους, τους Βασιλειάδη και Σχορτσιανίτη.

Έμφαση στην άμυνα έδωσε η ΑΕΚ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ, με τον Μαυροειδή να είναι εξαιρετικός κάτω από το καλάθι. Ο σέντερ της Βασίλισσας άνοιξε το σκορ, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε, ωστόσο η Ένωση ανέβασε τη διαφορά στο 4’ κάνοντας το 6-2. Ο Τέπιτς μείωσε, με τον Χάτσερ να ισοφαρίζει σε 6-6. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, στο 7΄το σκορ ήταν 12-12, με τον Έρικ να παίρνει τη θέση του Μαυροκεφαλίδη και να κάνει «παπάδες». Ο Νιγηριανός μπήκε ορεξάτος και έκανε το 14-13 κατεβάζοντας το ριμπάουντ μετά από κακό σουτ του Μιλόσεβιτς, για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι χέρι το ματς, στο 12’ το σκορ ήταν 17-17, με τον Μίλαν να πετυχαίνει τρίποντο και τον Μάρκοβιτς να απαντά (20-20). Η Βασίλισσα υπέπεσε σε αρκετά λάθη στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να δυσκολεύεται να βρει στόχο. Ο Τέπιτς με 3/3 βολές μετά από φάουλ του Χέρστον έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ (22-24), όμως ο Κάρτερ έφερε τα πράγματα στα ίσα. Ο Μπράουν μοίρασε εξαιρετικά στον Μιλόσεβιτς για το 26-24 και ο Κάρτερ κερδίζοντας καλάθι και φάουλ έγραψε το 29-24.  Το 29-27 του ημιχρόνου έκανε  Τέπιτς με τρίποντο.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ έδειξε δύο πρόσωπα. Στο ξεκίνημα ο Τέπιτς έκανε το 32-29, όμως ο εκπληκτικός Κατσίβελης με τις τρομερές άμυνες κράτησε την ΑΕΚ μπροστά, καθώς στο 24’ έκανε το 34-32. Ο Μαργαρίτης με τρίποντο έγραψε το 35-34 για τον ΠΑΟΚ,  όμως ο άσος της Ένωσης, μετά από κλέψιμο έδωσε στον Κάρτερ για το 39-35. Καλαμπόκης και Σάκοτα με βολές αύξησαν τη διαφορά σε 43-38, ο Μπράουν έκανε το 45-38 και το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι είναι να μειώσει με μία βολή για το 45-39.

Ο Μπράουν άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ στην τελευταία περίοδο και στην επόμενη φάση ο Έρικ με ένα «τρελό» κάρφωμα έκανε το 49-39. Η Ένωση μπήκε δυνατά και με τον Μπράουν να πετυχαίνει τρίποντο στο 33’ ανέβασε τη διαφορά στους +13 (54-41). Ο Τέπιτς μείωσε με τρίποντο για το 54-44 και ο Κλάντον μετά από ασίστ του Χάτσερ έκανε το 54-46, αναγκάζοντας τον Ζντόβτς σε τάιμ άουτ. Ο Κάρτερ ήταν εκείνος που ξεκόλλησε την ΑΕΚ στο 35’ για το 56-46, ενώ ο Κλάντον ξεχασμένος στο καλάθι της  ΑΕΚ έκανε το 56-48. Στο 38’ η ΑΕΚ έκανε λάθος επιλογές με τρία σερί άστοχα τρίποντα και βήματα του Κατσίβελη, ο Ντούβνιακ την τιμώρησε με τρίποντο (56-51), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να γυρίσουν το ματς. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τα φάουλ στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Λουκάς με βολές έκανε το 61-54, στέλνοντας την Ένωση στους «4».

Διαιτητές: Κορομηλάς, Καρακατσούνης, Σταματόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 29-27, 45-39, 61-54

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Παπαντωνίου, Σάκοτα 2, Μιλοσέβιτς 8 (1 τριπ. – 6 ριμπ.), Γκριν, Κατσίβελης 4, Χέρστον 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 7, Κάρτερ 9, Μπράουν 7 (1 τριπ. – 3 ασ), Έρικ 4 (6 ριμπ.), Καλαμπόκης 7 (1), Μαυροειδής 10 (11 ριμπ.).

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Τέπιτς 22 (3), Χάτσερ, Λιάπης, Κακαρούδης 2, Δέδας 3, Μαργαρίτης 5 (1), Ντούβνιακ 4 (1), Μάρκοβιτς 8 (1), Χάτσερ 4 (9 ασ), Κλάντον 6, Κώττας.