26.4
16:56

Με τρομοκράτη στον τελικό!

Η ΑΕΚ έμεινε πίσω στο σκορ στο Περιστέρι, ωστόσο με τον Ράφικ Τζεμπούρ στο 88ο λεπτό κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα και να πάρει την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου. Για ακόμα ένα ματς η Ένωση δεν έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο, αλλά κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε.

Ξεκίνησε δυνατά η ΑΕΚ, την κατοχή ο Ατρόμητος

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα τους ψάχνοντας ένα γκολ για διαφορετικό λόγο η κάθε μια. Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο ματς, ωστόσο όσο περνούσαν τα λεπτά ο Ατρόμητος ανέβαζε τον ρυθμό του και είχε την κατοχή.

Στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ντίντακ πέρασε ωραία την μπάλα στον Βάργκας, αυτός σέντραρε, αλλά ο Αραβίδης για λίγο δεν πρόλαβε την μπάλα, μπροστά σε άδειο τέρμα. Στο 9ο λεπτό, ο Μπρίτο έπιασε ένα καλό σουτ, με τον Μπαρόχα να διώχνει σε κόρνερ, ενώ ο Μάνταλος τρία λεπτά αργότερα σούταρε με την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 15ο λεπτό ο Μπαρμπόσα σέντραρε, ο Βάργκας μπήκε στην πορεία της μπάλας, αλλά ο Φυτανίδης κατάφερε να την διώξει σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Βάργκας έβγαλε στον Αραβίδη, μετά από τσαφ του Μπρίτο, αλλά το γυριστό σουτ του δεύτερου πέρασε άουτ.

Στο 32ο λεπτό ο Ατρόμητος κατάφερε να κάνει τη δεύτερη φάση του, καθώς ο Μπαρόχα έκανε λάθος έξοδος, αλλά τελικά η μπάλα κόντραρε και ο κίνδυνος απομακρύνθηκε.

Ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Μπαρμπόσα έπιασε ένα εντυπωσιακό σουτ, με τον Μπάρκα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Γκολ, γκολ και πρόκριση

Ο Ατρόμητος μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στην επανάληψη και κατάφερε να ανοίξει το σκορ, φέρνοντας το ματς του ΟΑΚΑ στα ίσα. Στο 49ο λεπρό ο Μάνταλος έβγαλε μια ωραία σέντρα, ο Λαμπρόπουλος έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 52ο λεπτό, ο Ούμπιντες έκανε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ, ο Μπαρόχα ήταν εκτός θέσης, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ, ο Κολοβέτσιος έπιασε την πρώτη κεφαλιά, αλλά ο Λαμπρόπουλος δεν κατάφερε να πιάσει την δεύτερη. Στο 54ο λεπτό, ο Ατρόμητος βγήκε στην κόντρα, ο Στόιτσεφ έκανε το σουτ με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Το γκολ για τον Ατρόμητο ήρθε στο 67ο λεπτό, μετά από χέρι του Λαμπρόπουλου. Ο Μπρίτο εκτέλεσε το πέναλτι και έκανε το 1-0. Στη συνέχεια ο Ατρόμητος πίεζε, αλλά η ΑΕΚ στο 88ο λεπτό ισοφάρισε τον αγώνα. Ο Ντίντακ πάσαρε στον Γιόχανσον που κατέβασε την μπάλα, του την έδωσε πίσω, σέντραρε και ο Τζεμπούρ από κοντά με πλασέ έκανε το 1-1.

Ουσιαστικά εκεί ο αγώνας τελείωσε, καθώς ο Ατρόμητος κυνηγούσε δύο γκολ για να προκριθεί, κάτι που ήταν δύσκολο να γίνει στις καθυστερήσεις.

Ατρόμητος: Μπάρκας, Λαζαρίδης, Βιτόλο, Κεϊτα, Κιβρακίδης, Ούμπιντες, Μπρίτο, Φυτανίδης, Στόιτσεφ, Σουμπινιο (76’ Ματέι),  Παπαδόπουλος (81’ Παπαδόπουλος)

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Γκάλο, Βάργκας (59’ Τζεμπούρ), Μπαρμπόσα (Μπακάκης), Γιόχανσον, Σιμόες, Κολοβέτσιος, Μάνταλος, Αραβίδης (90’ Πέκχαρτ)