23.4
19:15

Του έκοψε τα φτερά και πάμε ΟΑΚΑ για την πρόκριση!

Η ψυχωμένη ΑΕΚ έκανε το 1-1 στη σειρά των πλεί οφ επικρατώντας στην Πυλαία με 68-59 του ΠΑΟΚ με τον Μίλαν Μιλόσεβιτς να την παίρνει από το χέρι στα κρίσιμα λεπτά. Εξαιρετικό 2ο δεκάλεπτο, κακή εικόνα σε 3ο και από τις δύο ομάδες, άγχος αλλά εμπειρία στο 4ο από τη Βασίλισσα.

Το γεγονός ότι χάνει μεγάλες διαφορές στα ντέρμπι και τελικά δεν καταφέρνει να πάρει και τα ματς έχει επηρεάσει πάρα πολύ τους Κιτρινόμαυρους και αυτό φάνηκε στο 4ο δεκάλεπτο του αγώνα κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και κυρίως ένα εκπληκτικό 2ο δεκάλεπτο, όπου και έχτισε τη διαφορά, η Ένωση εμφανίστηκε αγχωμένη αλλά δεν το πλήρωσε, έχοντας έναν εκπληκτικό Μίλαν Μιλόσεβιτς και ένα εξαιρετικό Λουκά Μαυροκεφαλίδη, οι οποίοι σήκωσαν το βάρος στα επικίνδυνα σημεία.

Η αναμέτρηση:

Από το ξεκίνημα φάνηκε ότι ΑΕΚ και ΠΑΟΚ θα έχουν δύσκολο βράδυ στην Πυλαία, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και την Ένωση να περιορίζει τους γηπεδούχους, μην αφήνοντας να κάνουν το παιχνίδι τους. Η Βασίλισσα χρεώθηκε από νωρίς με φάουλ και στο 6’, βρέθηκε να χάνει 16-11 μετά από ένα σερί 6-0 του ΠΑΟΚ και τρίποντο του Βασιλειάδη. Ο Γκριν με τρίποντο μείωσε σε 16-14, με τους Κιτρινόμαυρους να τρέχουν ένα δικό τους 6-0, με ακόμα ένα τρίποντο του Χέρστον και τον Σχορτσιανίτη να γράφει 18-17. Η ΑΕΚ αντιμετώπισε πρόβλημα στην άμυνα κάτω από τη ρακέτα, ενώ με την επιλογή της να σουτάρει από την περιφέρεια ήταν αρκετά άστοχη.

Η δεύτερη περίοδος δεν είχε την ίδια εικόνα με την πρώτη. Η Βασίλισσα μπήκε δυνατά, ο Λουκάς έκανε το 21-19 και ο Μιλόσεβιτς το 23-24 κερδίζοντας καλάθι και φάουλ στο 12’. Ο Κλάντον με ένα σερί 4-0 έβαλε ξανά τον ΠΑΟΚ μπροστά (27-24). Ο Βόσνιος επέστρεψε με 4 σερί πόντους για το 28-27 υπέρ της ΑΕΚ στο 14’. Ο Μαυροειδής ανέβασε κι άλλο τη διαφορά κάνοντας το 33-27 και ο Μπράουν με δύο τρίποντα το 39-28. Ο Βασιλειάδης μείωσε στο 17’ για τον ΠΑΟΚ σε 30-39, όμως μια τεχνική ποινή στον Βασιλειάδη αλλά και ένα φάουλ στον Λουκά άνοιξαν ξανά την «ψαλίδα» (30-44), με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 33-46.

Η 3η περίοδος ήταν εφιαλτική και για τις δύο ομάδες. Οι άμυνες κυριάρχησαν και το σκορ δεν ανέβηκε πολύ, με τον Βασιλείαδη να κάνει το 35-46 και την ΑΕΚ να… αγνοεί το καλάθι για περίπου 3 λεπτά. Ο Κατσίβελης ήταν εκείνος που με τρίποντο ξεκόλλησε την ομάδα (49-38), και ο Μιλόσεβιτς με καλάθι και φάουλ στο 27’ έκανε το 52-38. Χάτσερ και Τέπιτς μείωσε σε 40-52 με το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου να είναι 9-7.

Τα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης ήταν και τα πιο «τραγικά», με την Ένωση να εμφανίζεται αγχωμένη και νευρική στο παρκέ. Ο Καλαμπόκης έκανε το 55-42 και ο Σχορτσιανίτης να απαντά με κάρφωμα. Η ΑΕΚ έκανε αρκετά λάθη τα οποία ωστόσο δεν πλήρωσε, με τον Βασιλειάδη στο 35’ να γράφει στο 48-55 και τον Μιλόσεβιτς με τρίποντο «φωτιά» να δίνει ανάσα στην Ένωση (50-60). Ο ΠΑΟΚ μείωσε με τον Τέπιτς στο 37’, ο Λουκάς με 2/2 έκανε και ένα καλάθι το 55-68, «τελειώνοντας» ουσιαστικά εκεί τις ελπίδες των γηπεδούχων.

Η σειρά πλέον πάει στο ΟΑΚΑ, εκεί όπου την Μεγάλη Τετάρτη η Βασίλισσα θα παίξει μόνο για την πρόκριση!

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 33-46, 42-53, 59-68