23.4
16:55

Απίστευτος κόσμος, ασταμάτητη ΑΕΚ

Ήξερε ότι με νίκη κόντρα στον Φοίβο Συκεών θα «καθαρίσει» από τώρα την υπόθεση παραμονή και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Η ΑΕΚ πανηγύρισε τη νίκη με 30-23 με τους Μπακαούκα, Νικολαΐδη, Γεωργιάδη και Αντωνιάδη να είναι… σεληνιασμένοι. Ρεσιτάλ από τον κόσμο στο κλειστό που έσπρωξε τους παίκτες στη νίκη

Έπρεπε να περάσουν 4-5 λεπτά για να πάρει μπρος η ΑΕΚ και να επιβάλλει τον ρυθμό της στην αναμέτρηση, αφού μετά το 4-4 ξεκίνησε την αντεπίθεσή της, η οποία κράτησε για όλο το πρώτο ημίχρονο.

Με ένα σερί 5-0 και τον Μπακαούκα να είναι σε «δαιμονιώδη» φόρμα, η Ένωση κατάφερε να φτιάξει μια διαφορά πέντε τερμάτων και να την διατηρήσει για το μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Στο επιθετικό κομμάτι πέραν του αρχηγού που τα έβαζε από παντού, συνείσφεραν οι Γεωργιάδης και Νικολαΐδης, ενώ ο Αντωνιάδης πραγματοποίησε σωτήριες επεμβάσεις για να κρατήσει χαμηλά τον Φοίβο Συκεών.

Το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 17-13, αν και θα μπορούσε η διαφορά να ήταν ακόμη μεγαλύτερη εάν έλειπαν κάποια διαιτητικά λάθη.

Σε δεκαπέντε λεπτά αγώνα στο δεύτερο μέρος το επιμέρους σκορ ήταν 6-3 υπέρ του Δικεφάλου, με τους παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη να είναι εμφανώς ανώτεροι από τους φιλοξενούμενους.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στη συνέχεια, ο νικητής είχε κριθεί, απλά περιμέναμε να δούμε ποιο θα είναι το τελικό σκορ. Ο κόουτς στα τελευταία λεπτά έδωσε χρόνο συμμετοχής και σε παιδιά που δεν έχουν αγωνιστεί όπως οι Μπαλάσκας, Φιλίππας και Κολιούλης.

Τελικά η Ένωση πανηγύρισε τη νίκη με 30-23 έναντι του Φοίβου Συκεών, ο οποίος ναι μεν το πάλεψε, αλλά δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον φρενήρη ρυθμό των Κιτρινόμαυρων.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Αντωνιάδης, Νικολαΐδης 9, Γεωργιάδης 4, Μπακαούκας 8, Χάτσικας, Αργυράκης 3, Κουμαραδέλης 2, Γρηγοριάδης 4.

Φοίβος Συκεών (Θύμιος Πιπελίδης): Σαουλίδης 3, Δελησάνος 1, Μέτσης 2, Λιάπης 2, Μπαλαμός 2, Τσίρτσακ 7, Καβουσανάκης 2, Τσανεσίδης 3, Χατζηβακαλέλης 1.