17.4
18:00

Ξεφτιλίσατε την ΑΕΚ

Οι παίκτες στην καρακοσμάρα τους έπαιζαν για την πάρτη τους και όχι για την ομάδα και τον συμπαίκτη. Ο προπονητής δεν ξέρει τι θέλει να παίξει και ποιους να εμπιστευθεί. Και η διοίκηση που παίζει κρυφτό μαζί του. ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ.

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-0 στην Λιβαδειά, χωρίς να έχει ψυχή και πάθος, θυμίζοντας παιδική χαρά. Δύο αυτογκόλ στο πρώτο ημίχρονο και ακόμα ένα από τον Μάντζιο στην επανάληψη. Όση ώρα και αν έπαιζαν οι Κιτρινόμαυροι γκολ δεν θα έβαζαν ποτέ.

Αυτογκόλ από άλλον πλανήτη

ΑΕΚ και Λεβαδειακός ξεκίνησαν σε χαμηλούς ρυθμούς τον αγώνα, σε ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο. Μετά τα πρώτα λεπτά η Ένωση πήρε τον έλεγχο του αγώνα, κυκλοφορούσε ωραία την μπάλα και προσπαθούσε να φτάσει στην εστία του Μοσχονά. Στο 11ο λεπτό, μετά από ωραία ανάπτυξη, η μπάλα κατέληκε στον Μπαρμπόσα, ο οποίος προσπάθησε με ένα ψηλοκρεμαστό σουτ να σκοράρει, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Σο 17ο λεπτό, ο Ντίντακ έβγαλε τη σέντρα, ο Μάνταλος πέρασε την μπάλα στον Μπαρμπόσα, το σουτ του οποίου όμως πέρασε ξανά άουτ. Ο Λεβαδειακός έφτανε στην εστία του Μπαρόχα μόνο με αντεπιθέσεις, χωρίς να έχει απειλήσει μέχρι το 26ο λεπτό. Τότε ο Μάντζιος έδωσε στον Ατζαγκούν, που έβγαινε μόνος του μπροστά στον Μπαρόχα, με τον Κολοβέτσιο να διώχνει σωτήρια την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 28ο λεπτό η ΑΕΚ κατάφερε να βγάλει ακόμα μια ωραία φάση. Ο Μάνταλος πέρασε στον Μπουονανότε, που μπήκε στην μικρή περιοχή, σούταρε, ο Μοσχονάς έδιωξε, αλλά κανένας παίκτης της Ένωσης δεν πήρε το ριμπάουντ, ώστε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Το σκορ για τον Δικέφαλο ήρθε στο 39ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ατζαγκούν, η μπάλα έμεινε στην περιοχή, με τον Ντίντακ να την στέλνει στα δίχτυα και τον Λεβαδειακό να ανοίγει το σκορ. Μόλις στο επόμενο λεπτό, υπήρξε ξανά αναταραχή στην περιοχή της ΑΕΚ, με τον Ντίντακ να προσπαθεί να διώξει, την μπάλα να βρίσκει στον Τζανετόπουλο και να καταλήγει ξανά στα δίχτυα, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 2-0.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Μπαρμπόσα έκανε τη σέντρα, ο Γιόχανσον έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Δεν σκόραρε με τίποτα

Η ΑΕΚ ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο με δύο αλλαγές, καθώς οι Βάργκας και Τζεμπούρ μπήκαν στον αγώνα, ώστε να βοηθήσουν επιθετικά την Ένωση. Οι Κιτρινόμαυροι φάνηκε ότι ξεπέρασαν το σοκ, δημιουργώντας συνεχώς φάσεις.

Στο 49ο λεπτό ο Μπουονανότε πέρασε ωραία στον Τζεμπούρ, ο Μοσχονάς προσπάθησε να μπλοκάρει την μπάλα στα πόδια του, δεν τα κατάφερε, αλλά ο Αλγερινός δεν κατάφερε στη συνέχεια να προλάβει την μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα, με τον Τριποτσέρη να διώχνει.

Στο 52ο η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να μειώσει στο σκορ. Ο Τζεμπούρ πέρασε ωραία στον Μπουονανότε, που πέρασε δύο παίκτες, αλλά το πλασέ του μπροστά στον Μοσχονά κατέληξε στο δοκάρι. Από τη στιγμή που δεν μπήκε αυτό το γκολ, οι Κιτρινόμαυροι χάθηκαν στον αγωνιστικό χώρο. Στο 63ο λεπτό ο Λεβαδειακός βγήκε στην κόντρα, ο Μπαρόχα είπε στον Κολοβέτσιο «εγώ», δεν μάζεψε την μπάλα και έτσι ο Μάντζιος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Από εκεί και πέρα ουσιαστικά όλα τελείωσαν. Οι παίκτες της ΑΕΚ ήταν στην επίθεση, προσπάθησαν να σκοράρουν, αλλά όσο και αν έπαιζαν γκολ δεν θα έβαζαν. Αποκορύφωμα, ήταν η φάση του Βάργκας στο 84ο λεπτό, ο οποίος βγήκε τετ α τετ και έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ μερικά λεπτά αργότερα ένα ωραίο σουτ που επιχείρησε εξουδετερώθηκε από τον Μοσχονά.

Λεβαδειακός: Μοσχονάς, Μουλόπουλος, Μεντί, Τριποτσέρης, Μανωλάς, Ατζαγκούν, Μαχαίρας (87’ Μιλιάζες), Μάγκας (56’ Μαχαμάτ), Μπεν (76’ Μπερεβασβίλι), Μάτζιος, Γιακουμάκης

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος (46’ Βάργκας), Γιόχανσον, Μπουονανότε, Μάνταλος (46’ Τζεμπούρ), Μπαρμπόσα, Πέκχαρτ (68’ Αραβίδης)

Κίτρινες: Μάγκας, Μεντίν, Μπεν, Μερεμπασβίλι, Μπακάκης

Διαιτητής: Μήτσιος

Βοηθοί: Δουδούμης, Καλφάκης

4ος: Δάγκλης