16.4
16:41

Κρίμα, γιατί μπορούσες ρε ΑΕΚ…

Μια ΑΕΚ που τα έδωσε όλα, μια ΑΕΚ που προπονείται όπου βρει και όταν βρει, μια ΑΕΚ των χιλίων προβλημάτων, έφυγε με έναν βαθμό από το γήπεδο της ΧΑΝΘ, αφού ήρθε ισόπαλη 21-21 με την τοπική ομάδα για την πρώτη αγωνιστική των πλέι άουτ. Θα μπορούσε να πάρει τη νίκη η Ένωση στα τελευταία δευτερόλεπτα, μετά και το εντυπωσιακό come back του δευτέρου μέρους

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά στο ματς, με την έλλειψη προπονήσεων να είναι εμφανής για τους παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη, από τους οποίους έλειπε ο αγωνιστικός ρυθμός.

Αντιθέτως η ΧΑΝΘ μπήκε πιο δυναμικά και έπειτα από το 1-1 των πρώτων λεπτών, είχε καθ’ όλη τη διάρκεια τη διαφορά στο παιχνίδι, η οποία έφτασε σε κάποιο σημείο ακόμα και στο +3.

Οι Κιτρινόμαυροι δυσκολεύονταν να βρουν λύσεις στην επίθεση, ενώ η αμυντική λειτουργία ήταν κακή, με τις περισσότερες προσπάθειες των γηπεδούχων να καταλήγουν στα δίχτυα του Αντωνιάδη.

Στα τελευταία λεπτά η Ένωση ανέβασε ρυθμό και το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου την βρήκε πίσω στο σκορ με 10-9 χάρις σε ένα τέρμα του Νικολαΐδη.

Το δεύτερο 30λεπτο ξεκίνησε με γκολ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν να ανεβάσουν ξανά τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα (14-10), ωστόσο η συνέχεια ανήκε στην ΑΕΚ.

Οι Μάγκες έκαναν ένα σερί 7-0 και προηγήθηκαν με 17-14, αλλά οι Θεσσαλονικείς βρήκαν απαντήσεις και με διαδοχικά τέρματα κάλυψαν τη διαφορά των φιλοξενούμενων.

Ο Αντωνιάδης έπαιξε σημαντικό ρόλο για τον Δικέφαλο στη διακύμανση του σκορ αφού έκανε αρκετές και σημαντικές αποκρούσεις, ωστόσο η Ένωση δεν πήρε τη νίκη.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα ο Μπακαούκας με εντυπωσιακό γκολ έκανε το 21-20, ενώ λίγο αργότερα η ΧΑΝΘ έφερε το ματς στα ίσα, με την ΑΕΚ να έχει σημαντική ευκαιρία να κλέψει τη νίκη στο τέλος, αλλά ο Κουμαραδέλης αστόχησε.

Τα δεκάλεπτα: 1-1, 3-2, 5-3, 7-5, 8-7, 11-9 (ημχ.), 13-10, 14-13, 14-17, 16-17, 18-20, 21-21

ΧΑΝΘ (Νίκος Μάντζος): Λαγούδης, Αγγ. Παπαδόπουλος 3, Σπυρόπουλος, Σαρηγιαννίδης 1, Δέσπος 6, Ευρ. Ναουμίδης, Ιωαννίδης, Κόντης 4, αργυρίου 3, Τσαβδάρης, Παντελίδης 1, Κεσίδης 1, Μπαιρλής 2, Μαυρόπουλος, Αθ. Ναουμίδης, Σιαματάς.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 6, Φίλιππας, Γεωργιάδης 3, Φάμπατς, Δημοσθένους 3, Νικολαίδης 2, Αργυράκης 2, Χατσίκας 2, Αντωνιάδης, Γρηγοριάδης, Φίλης, Μπαλάσκας, Κολιούλης, Κουμαραδέλης 3. Διαιτητές Τζαφερόπουλος, Μπέτμαν. Δίλεπτα 6-3. Κόκκινη: 42’ Ιωαννίδης, Πέναλτι: 2/2-7/3