16.4
17:42

«Αυτοκτονία» με συμμέτοχο τον Ζντοβτς

Προπονητής και παίκτες έχασαν μόνοι τους ένα καθοριστικό ματς και μετά τα έβαλαν με τη διαιτησία. Τραγικές επιλογές από παίκτες και Ζντοβτς. Μάκη φτιάξε ομάδα και στήριξε τον προπονητή! (ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 78-83)

Απογοήτευση από τον κόσμο που αποδοκίμασε στο τέλος και με το δίκιο του. Πλέον στην Πυλαία, το επόμενο Σάββατο (23/4) θα παίξει το τελευταίο χαρτί της για να παλέψει για την πρόκριση.

Εξαιρετική ήταν η ΑΕΚ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και περίπου στα μισά του δεκαλέπτου ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του αγώνα. Στο πρώτο λεπτό ο Μπράουν πέτυχε το 3-0, ο Βασιλειάδης απάντησε, όμως ο Κάρτερ με τρίποντο έκανε το 6-3. Οι δύο ομάδες είχαν ένα μικρό διάστημα αστοχίας, ο Μαργαρίτης μείωσε στο 5΄σε 8-7, όμως ο Κάρτερ μετά από ασίστ του Λουκά κάρφωσε για το 10-7. Ο Αμερικανός συνέχισε με καλάθι και φάουλ κάνοντας το 14-7 και από εκεί και πέρα ο Λουκάς «άδειασε» τον Μαργαρίτη κερδίζοντας με τη σειρά του καλάθι και φάουλ. Ο ίδιος στο 8’ έκανε το 21-8 και ο Σάκοτα με τρίποντο το 24-13, με τον Τσόχλα να πετυχαίνει τρίποντο στη λήξη του δεκαλέπτου (24-16).

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε η ΑΕΚ και στη δεύτερη περίοδο, με τον Μίλαν Μιλόσεβιτς να συνεισφέρει τα μέγιστα με την είσοδο του στο παρκέ. Ο Καλαμπόκης μετά από κλέψιμο έδωσε στο Βόσνιο, ο οποίος κάρφωσε για το 26-16, ενώ ο ίδιος στο 12’ έκανε το 28-16. Ο Σάκοντα με τρίποντο ανέβασε κι άλλο τη διαφορά (31-16), ωστόσο κάπου εκεί οι Κιτρινόμαυροι κατέβασαν ρυθμό, ένα λάθος του Γκριν έδωσε 3 βολές στον Χάτσερ για το 35-25, ενώ ο Σάκοτα με 2/2 έκανε το 37-25. Στο 18’ ο Λουκάς έγραψε το 39-28, με τον Κατσίβελη να κλέβει λίγο αργότερα μετά από καλή άμυνα στον Βασιλειάδη και να καρφώνει για το 41-28. Ο Τέπιτς ήταν αυτός που διαμόρφωσε το σκορ του ημίχρονο, κάνοντας το 41-33 με τρίποντο.

Αγχωμένα μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κατσίβελη να κάνει λάθος δίνοντας στον Χάτσερ την ευκαιρία να μειώσει σε 41-35. Ο Μπράουν έκανε το 43-35, ο Χάτσερ με τρίποντο το 43-38 και ο  Κατσίβελης απάντησε για το 46-38.Ο Βασιλειάδης στο 23’ μείωσε στους 5 πόντους, ο Μπράουν με καλάθι και φάουλ έκανε το 48-41, λίγο αργότερα ο Κλάντον βρέθηκε στην ίδια θέση για το 50-44, όμως ο Καλαμπόκης ήταν εκεί ως απο μηχανής Θεός για την ΑΕΚ. Ο γκάρντ της ΑΕΚ με δύο τρίποντα ψυχολογίας έκανε το 56-48, δύο λεπτά πριν τη λήξη, με τον Σάκοτα να πετυχαίνει εκπληκτικό τρίποντο στην εκπνοή κάνοντας το 61-52.

Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς ήταν ο παίκτης που άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ στο 4ο δεκάλεπτο με τρίποντο, κάνοντας το 64-54. Ο Τέπιτς κέρδισε καλάθι και φάουλ από τον Μαυροειδή και έκανε το 64-59. Ο ΠΑΟΚ μετά από λάθη της ΑΕΚ μείωσε σε 65-62 στο 35’ και τελικά με Μαργαρίτη ισοφάρισε σε 65-65 αναγκάζοντας τον Ζντόβτς σε τάιμ άουτ. Σο 36’ ο Λουκάς υπέπεσε σε φάουλ στον Χάτσερ για 3 βολές, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (67-68). Στο 37’ ο Μιλόσεβιτς κάνει φάουλ στον Μαργαρίτη, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 67-70. Ο ίδιος διαιτητής έδωσε φάουλ στον Λουκά και τεχνική ποινή στον πάγκο της ΑΕΚ, με τον Χάτσερ να κάνει το 69-73. Ο Λουκάς έδωσε την απάντηση με τρίποντο για το 72-73 στο 38’, ο Μπράουν με ½ έκανε το 73-73 όμως ο Ντούβνιακ ανέβασε ξανά τη διαφορά στο 73-75. Η Ένωση ισοφάρισε, όμως ο Βασιλειάδης με ένα τρίποντο έκανε το 77-78, με τους Κιτρινόμαυρους να έχουν παράπονα για τη συγκεκριμένη φάση. Όλος ο πάγκος έπεσε πάνω στον διαιτητή αναγκάζοντας τον να δει τη φάση σε επανάληψη, χωρίς ωστόσο να αλλάξει κάτι. Η αναμέτρηση συνέχισε με τα φάουλ να διαδέχονται το ένα το άλλο, ο Λουκάς 14’’ πριν το τέλος έκανε τραγική πάσα στον Καλαμπόκη, ενώ στην επόμενη επίθεση το airball ήταν και η τελευταία φάση του ματς, με την ΑΕΚ να χάνει με 78-83.

Διαιτητές: Γκόντας, Φούφης, Ψαριανός

Τα δεκάλεπτα:  24-16, 41-33, 61-52, 78-83

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Παπαντωνίου, Σάκοτα 13 (3), Μιλοσέβιτς 9 (1), Γκριν, Κατσίβελης 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 19 (1 τριπ. – 6 ριμπ.), Κάρτερ 8 (1), Μπράουν 10 (1 τριπ. – 6 ασ), Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 10 (2), Έρικ, Μαυροειδής 4.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Τέπιτς 8 (1), Βασιλειάδης 17 (4), Κακαρούδης, Τσόχλας 3 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 16 (2), Κώττας, Ντούβνιακ 9 (1), Μάρκοβιτς, Χάτσερ 21 (1), Κλάντον 9.